USA Today Co. o'z veb-sayti kontentini sun'iy intellekt botlari uchun qayta formatlashning turli usullarini sinovdan o'tkazmoqda — bu esa yangi AI kontent litsenziyasi kelishuvlarini jalb qilishga qaratilgan. Kompaniya bosh direktori Mayk Rid 6-avgustdagi moliyaviy hisobot chog'idagi qo'ng'iroqda: “Biz kontentni ham odamlar, ham mashinalar uchun yaratish va formatlashimiz kerakligini tushunamiz. Qidiruv xatti-harakatidagi o'zgarishlarni ko'rar ekanmiz, biz har kuni ishlab chiqaradigan ishonchli kontentimizni litsenziyalash, tarqatish va undan daromad olishning butunlay yangi yo'llarini ham ko'rmoqdamiz”, dedi.
Kompaniyaning mahsulot boshqaruvi bo'yicha katta vitse-prezidenti Kara Chayls'ning Digiday'ga aytishicha, kontent formatlari va shablonlarini qayta qurish sun'iy intellekt tizimlariga USA Today materiallariga kirish, ularni tushunish va iqtibos keltirishni osonlashtiradi — bu esa kompaniyaning umumiy generativ mexanizmlar uchun optimallashtirish (GEO) strategiyasining bir qismidir. Time, The Economist va boshqa yirik nashriyotlar allaqachon o'z saytlarining agentlar uchun o'qilishi oson bo'lgan parallel versiyalarini sinab ko'rmoqda, shuningdek qaysi botlar saytni skanerlashi mumkinligini qattiqroq nazorat qilmoqda.
Chayls'ning ta'kidlashicha, kompaniya sahifalarni markdown formatiga o'girish kabi turli yondashuvlarni sinamoqda, shuningdek qaysi botlar saytga kirayotganini kuzatib, buning sabablarini tushunishga harakat qilmoqda. “Hozir qilayotgan ishlarimizning ko'p qismi oddiy foydalanuvchiga umuman ko'zga tashlanmaydi. Bu ko'proq infratuzilma, metama'lumotlar, formatlarimiz va shablonlarimizni AEO va GEO uchun yanada topiladigan qilib qurish bilan bog'liq”, deydi Chayls. Kompaniya qaysi format turlari — masalan, ko'p qismli qo'llanmalar yoki alohida maqolalar — botlar tomonidan ko'proq aniqlanishini ham tahlil qilmoqda.
Rid moliyaviy hisobot chog'idagi qo'ng'iroqda kontentni “mashina o'qiy oladigan” holga keltirish kompaniyaning kelgusi litsenziya imkoniyatlariga tayyorgarligining bir qismi ekanini ta'kidladi: “Biz bu yil ko'proq AI litsenziya kelishuvlari bo'lishini kutmoqdamiz. Bizning maqsadimiz shunchaki ko'proq shartnoma imzolash emas, balki ishonchli, real vaqtdagi kontentimiz olib keladigan qiymat to'g'ri e'tirof etiladigan uzoq muddatli hamkorlik o'rnatishdir”, dedi u. Kompaniya hozirda o'zini aniqlagan sun'iy intellekt botlarining taxminan 99 foizini bloklaydi va faqat kelishuv tuzgan tomonlarga ruxsat beradi — bu The Atlantic, People Inc., Reuters va Time kabi boshqa nashriyotlar ham qo'llayotgan yondashuv.

USA Today Co. тестирует различные способы переформатирования контента своего сайта под ИИ-ботов — это делается с расчётом на привлечение новых лицензионных соглашений на контент для ИИ. Генеральный директор компании Майк Рид на звонке по финансовым результатам 6 августа заявил: «Мы понимаем, что должны создавать и форматировать контент как для людей, так и для машин. Наблюдая за изменениями в поведении при поиске, мы также видим совершенно новые способы лицензирования, распространения и монетизации достоверного контента, который мы производим каждый день».
По словам старшего вице-президента по продуктовому управлению компании Кары Чайлдс в интервью Digiday, перестройка форматов и шаблонов контента облегчает ИИ-системам доступ к материалам USA Today, их понимание и цитирование — это часть общей стратегии оптимизации под генеративные механизмы (GEO). Time, The Economist и другие крупные издания уже тестируют параллельные версии своих сайтов, удобочитаемые для агентов, а также ужесточают контроль над тем, каким ботам разрешено сканировать сайт.
По словам Чайлдс, компания тестирует разные подходы, включая преобразование страниц в формат markdown, а также отслеживает, какие боты заходят на сайт, пытаясь понять причины этого. «Большая часть того, что мы сейчас делаем, вообще не видна обычному пользователю. Это скорее про инфраструктуру, метаданные и построение наших форматов и шаблонов так, чтобы их было легче находить для AEO и GEO», — говорит Чайлдс. Компания также анализирует, какие типы форматов — например, многосоставные руководства или отдельные статьи — лучше распознаются ботами.
На звонке по финансовым результатам Рид отметил, что превращение контента в «читаемый машинами» — часть подготовки компании к будущим лицензионным возможностям: «Мы ожидаем в этом году больше соглашений по лицензированию ИИ. Наша цель — не просто подписать больше контрактов, а выстроить долгосрочные партнёрства, в которых должным образом признаётся ценность, которую приносит наш достоверный контент в реальном времени», — сказал он. В настоящее время компания блокирует около 99% выявленных ИИ-ботов и предоставляет доступ только сторонам, с которыми заключено соглашение — такой же подход применяют и другие издания, включая The Atlantic, People Inc., Reuters и Time.