Wall Street banklari Amerika infratuzilmasiga trillionlab dollar yo'naltirmoqda
Bank of America'dan oldin xuddi shunday tashabbuslarni boshqa yirik banklar ham e'lon qilgan edi: JPMorgan oktyabr oyida 1,5 trillion dollarlik "Xavfsizlik va Barqarorlik Tashabbusi"ni, Morgan Stanley esa dushanba kuni o'zining 1,5 trillion dollarlik "AQSh Innovatsion Infratuzilma Tashabbusi"ni e'lon qildi. Goldman Sachs iqtisodchilari hisob-kitobiga ko'ra, shu yilning o'zida AQShda sun'iy intellekt bilan bog'liq investitsiyalar taxminan 581 milliard dollarni tashkil etadi — va uchala bank tashabbusi ham, hech bo'lmaganda qisman, aynan shu AI infratuzilmasini qurishga qaratilgan.
Bank of America'ning infratuzilma va barqaror moliyalashtirish bo'yicha global rahbari hamda global kapital yechimlari bo'yicha hamrahbari Karen Fang buni "bank sohasi uchun misli ko'rilmagan davr" deb ta'riflaydi: "Men 16-17 yildan beri infratuzilmani moliyalashtirib kelaman. Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida shu qadar qisqa muddat ichida shuncha katta kapital talab qilinganini hech qachon ko'rmagandim", — deydi u.
Bank of America'ning dasturi raqamli infratuzilma (ma'lumotlar markazlari va yarimo'tkazgichlar), energetika va quvvat infratuzilmasi, shuningdek transport va strategik minerallar kabi asosiy infratuzilma yo'nalishlariga qaratiladi. Fang ta'kidlashicha, 18 oylik muddat "shoshilinchlik hissi"ni namoyish etish uchun tanlangan, energetika va quvvat esa AI talab qilayotgan ulkan energiya ehtiyoji sababli eng muhim yo'nalish hisoblanadi. Bank allaqachon Michigan shtatida Oracle va OpenAI uchun gigavattlik ma'lumotlar markazini moliyalashtirgan tajribaga ega.
JPMorgan'ning Xavfsizlik va Barqarorlik jamoasi iyun holatiga ko'ra 25-30 nafar xodimdan iborat bo'lib, o'shandan buyon taxminan 200 milliard dollarlik moliyalashtirishni amalga oshirgan, investitsiya guruhi esa 4 milliard dollardan ortiq kapitalni jalb qilgan. Jamoa strategiyasini boshqaruvchi Vasudha Saxena buni o'zining 25 yillik faoliyatidagi eng murakkab ish deb ataydi — chunki ba'zi bitimlarda davlat-xususiy sherikligi doirasida sakkiztagacha manfaatdor tomon ishtirok etadi.
Uch bank o'rtasida bitimlar va bozor ulushi uchun raqobat mavjud bo'lsa-da, Fang mamlakat infratuzilmasini mustahkamlash vazifasi hamkorlikni talab qilishini ta'kidlaydi. Shu bilan birga, banklar bu tashabbuslarni "Amerikaga investitsiya" sifatida taqdim etayotgan bo'lsa-da, ular o'z moliyaviy manfaatlariga ham xizmat qiladi — Fang so'zlariga ko'ra, har bir bitim "bozor shartlari asosida" amalga oshiriladi.

Банки Уолл-стрит направляют триллионы долларов в инфраструктуру США
Крупнейшие банки Уолл-стрит превращают инвестиции в инфраструктуру США в новый стратегический приоритет. В среду Bank of America объявил о выделении 250 млрд долларов в рамках «Инициативы по финансированию критической инфраструктуры» — программа рассчитана на 18 месяцев, с начала этого года до 4 июля 2027 года, то есть до 250-летия независимости США.
До Bank of America аналогичные инициативы уже анонсировали другие крупные банки: JPMorgan в октябре представил «Инициативу безопасности и стабильности» на 1,5 трлн долларов, а Morgan Stanley в понедельник объявил о собственной «Инициативе инновационной инфраструктуры США» на такую же сумму — 1,5 трлн долларов. По подсчётам экономистов Goldman Sachs, только в этом году инвестиции в США, связанные с искусственным интеллектом, составят порядка 581 млрд долларов — и все три банковские инициативы, по крайней мере частично, нацелены именно на создание этой AI-инфраструктуры.
Глава глобального направления инфраструктуры и устойчивого финансирования, а также сопредседатель по глобальным решениям в области капитала Bank of America Карен Фанг описывает происходящее как «беспрецедентный период для банковской отрасли»: «Я финансирую инфраструктуру уже 16–17 лет. Никогда не видела, чтобы во всех секторах экономики требовалось столько капитала за такой короткий срок», — говорит она.
Программа Bank of America охватывает такие ключевые направления, как цифровая инфраструктура (дата-центры и полупроводники), энергетика и энергоснабжение, а также транспорт и стратегические полезные ископаемые. По словам Фанг, 18-месячный срок выбран намеренно — чтобы подчеркнуть «ощущение срочности», а энергетика и энергоснабжение считаются самым приоритетным направлением из-за колоссальной потребности в энергии, которую создаёт искусственный интеллект. У банка уже есть опыт в этой сфере — он профинансировал строительство гигаваттного дата-центра для Oracle и OpenAI в штате Мичиган.
Команда безопасности и стабильности JPMorgan по состоянию на июнь насчитывала 25–30 сотрудников и с тех пор профинансировала проекты на сумму порядка 200 млрд долларов, а инвестиционная группа привлекла более 4 млрд долларов капитала. Васудха Саксена, возглавляющая стратегию команды, называет эту работу самой сложной за свою 25-летнюю карьеру — в некоторых сделках в рамках государственно-частного партнёрства участвуют до восьми заинтересованных сторон.
Хотя между тремя банками существует конкуренция за сделки и долю рынка, Фанг подчёркивает, что задача укрепления инфраструктуры страны требует сотрудничества. При этом, преподнося свои инициативы как «инвестиции в Америку», банки одновременно действуют в собственных финансовых интересах — по словам Фанг, каждая сделка заключается «на рыночных условиях».