Dudum oʻz kompaniyasi misolida gapirdi: retsept boʻyicha dori va shaxsiy parvarish mahsulotlarini obuna asosida yetkazib beruvchi Hims & Hers oʻz mijozlari bilan ishlash davomida toʻplagan katta yopiq ma'lumotlar bazasiga ega, buni u “haqiqiy aktiv” deb ta'rifladi, chunki bu ma'lumotlar AI modellarni oʻqitish uchun ishlatilishi mumkin. “Resurs va miqyosga ega, mustaqil ma'lumotlar bazasi boʻlgan kompaniyalar uchun bu — sharaksiz yoʻl”, dedi u CNBC boshlovchisi Endryu Ross Sorkinga. “Xarajat 70-80 foizgacha kamayishi mumkin.”
Uning soʻzlariga koʻra, kompaniyaning oʻz foydalanish holatlarida oʻqitilgan modellar bozordagi tayyor yechimlardan darhol ustun chiqdi: “Bizning birinchi versiyamiz bozorda topa oladiganimizdan darhol yuqori natija koʻrsatdi. Ammo olti oy ichida qanday imkoniyatlar ochilishi — bu haqiqatan ham inqilobiy, chunki model har bir yangi bemor kelganida uzluksiz oʻrganishda davom etadi.”
Dudum'ning bu fikri AI xarajatlarini tejash mavzusi texnologiya va biznes doiralarida eng dolzarb masalalardan biriga aylangan paytda aytilmoqda. Kompaniyalar xodimlarni imkon qadar koʻproq AI tokenlaridan foydalanishga undaydigan “tokenmaxxing” amaliyotidan voz kechib, endi vazifaning murakkabligiga qarab mos modelni tanlaydigan “model marshrutlash” (model routing) yondashuviga oʻtmoqda. Ba'zi rahbarlar, jumladan Coinbase'ning Brayan Armstrong, kompaniya ichida standart sifatida Kimi K2.7 va GLM 5.2 kabi xitoy modellaridan foydalanishni joriy qilgan.
Shu bilan birga, ma'lumotlar AI sohasida eng talab qilinadigan resurslardan biriga aylanmoqda. Shu oy boshida Google faoliyatini toʻxtatgan Spirit Airlines aviakompaniyasining ichki hujjatlari, ish jarayonlari va millionlab xabarlarini oʻz ichiga olgan ma'lumotlar uchun 10 million dollar toʻladi. AI'ni oʻqitish bilan shugʻullanuvchi Handshake AI kompaniyasi esa “yuqori sifatli” ish hujjatlari uchun sahifasiga 6 dollargacha, jami 30 ming dollargacha toʻlashni va'da qilmoqda.
Santa-Klara universiteti professori Ram Bala texnologiya gigantlarining moliyaviy usullarini 2001-yilda qulagan energetika kompaniyasi Enron bilan solishtirmoqda — biroq uning fikricha, bu o'xshashlik hali AI pufagi yorilishini anglatmaydi.

Экономика19 августа 2026 г.· 2 мин чтения
В интервью CNBC Squawk Box генеральный директор Hims & Hers Эндрю Дудум заявил, что компаниям с большими объёмами собственных данных стоит переходить с крупных проприетарных ИИ-моделей на модели с открытыми весами (open-weight). Модели с открытыми весами — это тип моделей, дающий пользователю доступ к обученным параметрам модели и возможность их дообучать, а при развёртывании в большом масштабе они обходятся дешевле.
Дудум привёл в пример собственную компанию: Hims & Hers, предоставляющая по подписке рецептурные препараты и средства личной гигиены, накопила в ходе работы с клиентами обширную закрытую базу данных, которую он назвал «настоящим активом», поскольку эти данные можно использовать для обучения ИИ-моделей. «Для компаний, у которых есть ресурсы, масштаб и собственная база данных, это — верный путь», — сказал он ведущему CNBC Эндрю Россу Соркину. «Расходы можно сократить на 70–80%».
По его словам, модели, обученные на собственных данных компании, сразу же превзошли готовые решения на рынке: «Наша первая версия сразу показала результат выше того, что мы могли найти на рынке. Но по-настоящему революционно то, какие возможности открываются за полгода, ведь модель непрерывно обучается на данных каждого нового пациента».
Заявление Дудума прозвучало на фоне того, что тема сокращения расходов на ИИ стала одной из самых актуальных в технологической и деловой среде. Компании отказываются от практики «токенмаксинга» — стремления заставить сотрудников использовать как можно больше ИИ-токенов — и переходят к «маршрутизации моделей» (model routing), при которой модель подбирается в зависимости от сложности задачи. Некоторые руководители, включая Брайана Армстронга из Coinbase, уже сделали китайские модели вроде Kimi K2.7 и GLM 5.2 стандартом внутри компании.
При этом данные становятся одним из самых востребованных ресурсов в сфере ИИ. Ранее в этом месяце Google заплатил 10 млн долларов за данные прекратившей деятельность авиакомпании Spirit Airlines — включая внутренние документы, рабочие процессы и миллионы сообщений. Компания Handshake AI, занимающаяся обучением ИИ, в свою очередь предлагает до 6 долларов за страницу «высококачественных» рабочих документов, а в общей сложности — до 30 тысяч долларов.