Iqtisodiyot20-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Lowe's kompaniyasi uy-joy bozoridagi zaiflik va iste'molchilar noaniqligi ta'siridan hamon qutula olmayapti. Bosh direktor Marvin Ellison chorshanba kuni ikkinchi chorakda DIY (mustaqil ta'mirlash — o'z qo'li bilan uy ishlarini bajarish) bo'yicha xarajatlar bosim ostida qolganini, bu esa taqqoslanadigan savdo ko'rsatkichlariga salbiy ta'sir ko'rsatganini ma'lum qildi. GlobalData tadqiqot kompaniyasi ma'lumotlariga ko'ra, kichik loyihalar soni yil davomida 1,5 foizga o'sgan bo'lsa-da, yirik, qimmat loyihalar soni 2 foizdan ortiq kamaydi.
Lowe's'ning umumiy savdosi yil davomida 8,3 foizga o'sib, deyarli 26 milliard dollarga yetdi. Taqqoslanadigan savdo ko'rsatkichi esa 0,2 foizga ko'tarildi — bu ketma-ket beshinchi chorak davomida ushbu ko'rsatkichning o'sishi bo'lib, asosan Pro (professional mijozlar) va uy xizmatlari savdosidagi kuchli natijalar, shuningdek onlayn savdoning deyarli 16 foizga o'sishi hisobidan ta'minlandi.
Foyda ko'rsatkichlari ham biroz yaxshilandi: operatsion daromad 2,3 foizga oshib, 3,5 milliard dollarni tashkil qildi, sof foyda esa amalda o'zgarishsiz — 2,4 milliard dollar darajasida qoldi.
Raqobatchisi Home Depot kabi, Lowe's ham ijobiy natija ko'rsatayotgan Pro mijozlar segmentiga jiddiy urg'u bermoqda. Kompaniya bu yo'nalishga yangilangan Pro sodiqlik dasturi va kengaytirilgan raqamli vositalar, shuningdek Artisan Design Group va Foundation Building Materials kabi kompaniyalarni sotib olish orqali investitsiya kiritmoqda.
"Pro segmentiga bu qadam Lowe's uchun o'rta va uzoq muddatda katta ustunlik yaratish salohiyatiga ega, biroq bu jarayonda kompaniya o'zining asosiy iste'molchi biznesini ham unutmasligi kerak", — deydi GlobalData boshqaruvchi direktori Nil Sonders. Shu bilan birga, rahbariyat sodiqlik dasturi, yetkazib berish imkoniyatlari va tovarlar assortimentiga kiritilayotgan investitsiyalar DIY talabi qayta tiklanganda o'z samarasini berishiga umid bildirmoqda. "Biz buni davriy hodisa deb bilamiz. Bu vaqtinchalik holat", — dedi Ellison tahlilchilar bilan bo'lib o'tgan chorshanba kunlik qo'ng'iroqda.

Экономика20 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Lowe's по-прежнему не может выбраться из-под давления слабого рынка жилья и неуверенности потребителей. Генеральный директор Марвин Эллисон в среду сообщил, что во втором квартале расходы на DIY (ремонт и обустройство дома своими руками) остались под давлением, что негативно отразилось на сопоставимых продажах. По данным исследовательской компании GlobalData, количество небольших проектов за год выросло на 1,5%, тогда как число крупных, дорогостоящих проектов сократилось более чем на 2%.
Общие продажи Lowe's за год выросли на 8,3%, достигнув почти 26 млрд долларов. Сопоставимые продажи увеличились на 0,2% — это уже пятый квартал подряд роста этого показателя, обеспеченного в первую очередь сильными результатами в сегменте Pro (профессиональные клиенты) и услуг для дома, а также ростом онлайн-продаж почти на 16%.
Показатели прибыли также немного улучшились: операционный доход вырос на 2,3%, до 3,5 млрд долларов, а чистая прибыль осталась практически неизменной — на уровне 2,4 млрд долларов.
Как и конкурент Home Depot, Lowe's делает серьезную ставку на сегмент Pro-клиентов, который показывает положительную динамику. Компания инвестирует в это направление через обновленную программу лояльности для Pro-клиентов и расширенные цифровые инструменты, а также через приобретения таких компаний, как Artisan Design Group и Foundation Building Materials.
«Ставка на сегмент Pro обладает потенциалом создать для Lowe's серьезное преимущество в среднесрочной и долгосрочной перспективе, но при этом компании нельзя забывать о своем основном потребительском бизнесе», — считает управляющий директор GlobalData Нил Сондерс. При этом руководство надеется, что инвестиции в программу лояльности, возможности доставки и товарный ассортимент окупятся, когда спрос на DIY-товары восстановится. «Мы считаем это циклическим явлением. Это временная ситуация», — заявил Эллисон на созвоне с аналитиками в среду.