Strategiya16-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Generativ sun'iy intellekt savdo maydonchalaridan tortib orqa ofisgacha, ish jarayonlaridan korporativ madaniyatgacha — Wall Streetning deyarli barcha jabhalarini o'zgartirmoqda. Shu bilan birga, tahlilchilar rahbarlardan AI'ga sarflangan mablag'ning real daromad va xavfsizlik nuqtai nazaridan oqlanishi haqida tobora ko'proq savol so'ramoqda. Business Insider yirik banklarning sun'iy intellektni qanday joriy etayotganini o'rgandi.
Mamlakatning eng yirik banki JPMorgan yiliga qariyb 20 milliard dollarlik texnologiya byudjeti bilan AI poygasida yetakchilikka intilmoqda. Bank bosh direktori Jeymi Dimon ikkinchi chorak daromadlari bo'yicha telekonferensiyada bankda firibgarlikdan tortib marketing va eslatmalar yozishgacha deyarli 1000 ta AI qo'llanish holati mavjudligini aytdi; kompaniyaning ichki generativ AI platformasi 200 mingdan ortiq xodimga joriy etilgan. Iyul oyida bankning AI rahbari Tereza Xaytsenreter to'rt o'n yillik faoliyatidan so'ng nafaqaga chiqishini e'lon qildi — bu esa texnologik rahbariyatda qayta tuzilishga sabab bo'ldi.
Goldman Sachs bu yil texnologiyaga 6 milliard dollar ajratgan, biroq bosh direktor Devid Solomon buni kamida 8 milliard dollarga yetkazishni xohlashini, ammo "daromad berishim kerakligi sababli buni ko'tara olmasligini" aytgan. Citi esa, texnologiya rahbari Tim Rayanning so'zlariga ko'ra, "ko'rsatkichlar va faxr" kombinatsiyasi orqali xodimlarning ishtirokini ta'minlashga urinmoqda — bank bosh direktori Jeyn Freyzerning ma'lumotiga ko'ra, xodimlarning deyarli 90 foizi AI vositalaridan foydalanadi.
Wells Fargo iyul oyida moliyaviy maslahatchilar uchun kunlik faollikni oshirishga mo'ljallangan "AI hamkasb" xizmatini e'lon qildi, bank bosh direktori Charlz Sharf esa generativ AI vositalari muhandislarning unumdorligini 35 foizgacha oshirganini ta'kidlagan. Bank of America esa 2025-yilda 13 milliard dollarlik texnologiya byudjetini tasdiqlagan, 300 dan ortiq AI va mashinaviy o'rganish holatini ma'qullagan va kamida 34 ta generativ AI qo'llanmasini to'liq joriy etgan — bankning virtual yordamchisi Erica 2018-yildan buyon 3,2 milliarddan ortiq marta foydalanuvchilar bilan muloqot qilgan.
Morgan Stanley esa OpenAI bilan yillar davomida davom etayotgan hamkorligiga tayanadi: DevGen.AI vositasi yanvardan iyungacha dasturchilarning 280 mingdan ortiq soatini, ya'ni 11 666 ish kunini tejagan. Bankning amaliyot o'tashga kelgan talabalari orasida o'tkazilgan so'rovga ko'ra, 72 foizi ChatGPT'dan kuniga yoki haftada bir necha marta foydalanadi — bu esa kelajak avlod moliyachilarining sun'iy intellektga munosabatini aniq ko'rsatadi.
Umumiy manzara shuni ko'rsatadiki, Wall Street banklari endi AI'ni tajriba emas, balki strategik ustuvorlik sifatida ko'rmoqda — biroq har bir bank markazlashgan nazoratdan tortib xodimlar ishtirokini rag'batlantirishgacha bo'lgan o'ziga xos yo'lni tanlamoqda.

От JPMorgan до Morgan Stanley: сколько банки Уолл-стрит тратят на искусственный интеллект
Генеративный искусственный интеллект меняет практически все сферы Уолл-стрит — от трейдинговых залов до бэк-офиса, от рабочих процессов до корпоративной культуры. При этом аналитики все чаще спрашивают у руководителей банков, оправданы ли расходы на ИИ с точки зрения реальной доходности и безопасности. Business Insider изучил, как крупнейшие банки внедряют искусственный интеллект.
Крупнейший банк страны JPMorgan стремится к лидерству в гонке ИИ, выделяя на технологии почти 20 миллиардов долларов в год. В ходе телефонной конференции по итогам второго квартала генеральный директор банка Джейми Даймон заявил, что в банке насчитывается почти тысяча сценариев применения ИИ — от борьбы с мошенничеством до маркетинга и составления служебных записок; внутренняя платформа генеративного ИИ компании уже используется более чем 200 тысячами сотрудников. В июле руководитель направления ИИ в банке Тереза Хайтценретер объявила об уходе на пенсию после четырех десятилетий работы, что повлекло за собой перестановки в технологическом руководстве.
Goldman Sachs в этом году выделил на технологии 6 миллиардов долларов, однако генеральный директор Дэвид Соломон признался, что хотел бы довести эту сумму как минимум до 8 миллиардов — но не может себе этого позволить, поскольку обязан показывать прибыль. Citi, по словам технологического директора банка Тима Райана, пытается вовлечь сотрудников в работу с ИИ через сочетание «показателей и гордости» — по данным генерального директора банка Джейн Фрейзер, инструментами ИИ пользуются почти 90% сотрудников.
В июле Wells Fargo анонсировал сервис «ИИ-напарник» для финансовых консультантов, призванный повысить их ежедневную продуктивность, а генеральный директор банка Чарльз Шарф отметил, что инструменты генеративного ИИ повысили производительность инженеров на 35%. Bank of America, в свою очередь, утвердил на 2025 год технологический бюджет в 13 миллиардов долларов, одобрил более 300 сценариев применения ИИ и машинного обучения и полностью внедрил как минимум 34 приложения на основе генеративного ИИ — виртуальный помощник банка Erica с 2018 года обработал более 3,2 миллиарда обращений пользователей.
Morgan Stanley же делает ставку на многолетнее партнерство с OpenAI: с января по июнь инструмент DevGen.AI сэкономил разработчикам более 280 тысяч часов, то есть 11 666 рабочих дней. Согласно опросу среди студентов-стажеров банка, 72% пользуются ChatGPT ежедневно или несколько раз в неделю — это наглядно показывает отношение будущего поколения финансистов к искусственному интеллекту.
Общая картина показывает, что банки Уолл-стрит теперь рассматривают ИИ не как эксперимент, а как стратегический приоритет — при этом каждый банк выбирает собственный путь, от централизованного контроля до стимулирования вовлеченности сотрудников.