To'lov tizimlari bo'yicha yirik kompaniya Stripe Inc. sun'iy intellekt modellari o'rtasida almashishga yordam beruvchi startap OpenRouter Inc.ni 7 milliard dollardan ortiq summaga sotib olish bo'yicha kelishuvni yakunladi — bu haqda masaladan xabardor shaxslarga tayangan holda xabar berilmoqda. Yakuniy narx hali o'zgarishi mumkin, chunki muzokaralar hali ommaga rasman e'lon qilinmagan.
Bitim OpenRouter atigi bir necha oy oldin 1,3 milliard dollarlik baholash asosida investitsiya jalb qilganidan keyin amalga oshmoqda — bu kompaniyalarning eng arzon va samarali AI yechimlarini izlash bo'yicha talabi naqadar kuchli ekanini ko'rsatadi. Bitim, shuningdek, Stripe'ga tez rivojlanayotgan sun'iy intellekt sohasida mustahkamroq o'rin egallash imkonini beradi.
2023-yilda tashkil etilgan OpenRouter dasturchilarni ular uchun eng samarali va arzon variantlar bilan bog'lab, 400 dan ortiq turli AI modeliga kirish imkonini beradi. Nyu-Yorkda joylashgan kompaniya Alphabet Inc.ning CapitalG venchur fondi, shuningdek Andreessen Horowitz va Menlo Ventures kabi Kremniy vodiysining yirik investorlarini o'ziga jalb qilgan va bugungi kunga qadar 150 million dollardan ortiq mablag' jamlagan. Kompaniya 8 million dasturchiga xizmat ko'rsatayotganini va ular orqali 400 dan ortiq AI modeliga kirish imkoni borligini bildirgan edi.
OpenRouter'ning yuksalishi AI xarajatlariga bo'lgan e'tibor kuchayayotgan davrga to'g'ri kelmoqda: Anthropic va OpenAI kabi kompaniyalar hamon eng qobiliyatli modellar yaratuvchisi sifatida tan olinsa-da, ko'plab xitoylik kompaniyalar ko'p vazifalar uchun "yetarlicha yaxshi" hisoblangan ancha arzon muqobillarni taklif etmoqda. Wall Street Journal ilgari Stripe OpenRouter'ni taxminan 10 milliard dollarga sotib olish bo'yicha muzokara olib borayotgani haqida xabar bergan edi.
OpenRouter'ning bosh direktori Aleks Atallah ilgari NFT (nofungibl token, ya'ni noyob raqamli aktivlarni tasdiqlovchi noyob token) bozori OpenSea'ning hammuassisi bo'lgan — bu loyiha 400 million dollardan ortiq mablag' jalb qilgan, biroq keyinchalik foydalanuvchilar soni keskin qisqargan edi. Atallah 2022-yil iyulda OpenSea'dan ketib, bir yildan kamroq vaqt ichida OpenRouter'ni asos solgan. Shu yilning boshida u OpenRouter'ni "AI sohasidagi Stripe" deb ta'riflagan edi.

StrategyAugust 17, 2026· 2 min read
Stripe Inc., the major payments company, has finalized an agreement to acquire OpenRouter Inc., a startup that helps switch between artificial intelligence models, for more than $7 billion, according to people familiar with the matter. The final price could still change, as the deal has not yet been officially announced to the public.
The deal comes just months after OpenRouter raised funding at a $1.3 billion valuation, underscoring just how strong demand has become among companies seeking the cheapest and most efficient AI solutions. The acquisition will also give Stripe a firmer foothold in the fast-growing artificial intelligence industry.
Founded in 2023, OpenRouter connects developers with the most efficient and affordable options among more than 400 different AI models. The New York-based company has attracted major Silicon Valley investors, including Alphabet Inc.'s venture arm CapitalG, as well as Andreessen Horowitz and Menlo Ventures, and has raised more than $150 million to date. The company has said it serves 8 million developers, giving them access to more than 400 AI models.
OpenRouter's rise comes amid growing scrutiny of AI spending: while companies like Anthropic and OpenAI are still regarded as the makers of the most capable models, many Chinese firms are offering far cheaper alternatives considered "good enough" for many tasks. The Wall Street Journal had previously reported that Stripe was in talks to acquire OpenRouter for roughly $10 billion.
OpenRouter's CEO, Alex Atallah, previously co-founded the NFT (non-fungible token — a unique digital token certifying ownership of a unique digital asset) marketplace OpenSea, which raised more than $400 million but later saw a sharp decline in users. Atallah left OpenSea in July 2022 and founded OpenRouter in less than a year. Earlier this year, he described OpenRouter as "the Stripe of AI."