OpenAI ChatGPT reklamalari uchun 'istisno' sozlamalarini sinovdan o'tkazmoqda
OpenAI kompaniyasi ChatGPT'dagi reklama tizimi uchun “salbiy maqsadli yo'naltirish” (exclusion targeting) imkoniyatini kichik guruh reklama beruvchilar bilan sinovdan o'tkazmoqda — buni kompaniya vakili Taya Kristianson Adweek'ga tasdiqladi. Hozircha tafsilotlar kam, biroq OpenAI'ning aytishicha, bu reklama beruvchiga o'z reklamasi qaysi kontekst yonida chiqishini xohlamasligini bildirish uchun qo'shimcha imkoniyatlar beradi. Mahsulot hali ishlab chiqish bosqichida bo'lib, kompaniya aniq muddatlar haqida sharh berishdan bosh tortdi.
Bu yangilik ChatGPT'da reklama xarid qiluvchi ba'zi mutaxassislar uchun quvonchli xabar bo'ldi. Adweek to'rtta reklama xaridi bo'yicha rahbar va bitta sun'iy intellekt ko'rinuvchanligi platformasi bilan suhbatlashgach, ular ChatGPT'ga o'z maqsadli auditoriyasini tushuntirishning qiyinligi, reklamalari qayerda (yoki qayerda emas) chiqishini nazorat qilish imkoniyatining cheklanganligi hamda reklamalari qayerda chiqqanligi haqida deyarli hech qanday ko'rinuvchanlik yo'qligidan shikoyat qilishganini aytishdi.
Reklama joylashtirish nazorati masalasi sun'iy intellekt platformalaridagi reklama bozori endigina shakllanayotganini yana bir bor ko'rsatadi: an'anaviy raqamli reklama tizimlaridan farqli o'laroq, ChatGPT kabi suhbat asosidagi platformalarda brend xavfsizligini ta'minlash vositalari hali yetarli darajada rivojlanmagan. Agar bu funksiya keng joriy etilsa, u brendlarga o'z reklamalarini nomaqbul yoki mos kelmaydigan kontekstlardan himoya qilish imkonini berib, ko'plab marketologlarni ChatGPT reklama tizimiga jalb qilishda muhim omilga aylanishi mumkin.
The Trade Desk 2026-yil ikkinchi yarmi uchun agentli sun'iy intellekt rejalarini tayyorlamoqda
Sizib chiqqan mahsulot xaritasiga ko'ra, The Trade Desk media xaridorlarini turli ixtisoslashgan AI agentlarga yo'naltiruvchi yagona suhbat interfeysini yaratmoqda — bu esa dasturiy reklama sohasida agentli sun'iy intellektning navbatdagi bosqichi bo'lishi mumkin.
TikTok'ning "Out of Phone" dasturi olti yangi hamkor orqali brend kontentini bilbordlar, do'kon ekranlari va kinoteatrlarga olib chiqmoqda — bu marketologlarga ilovadan tashqarida ham TikTok formatidan foydalanish imkonini beradi.

Реклама27 августа 2026 г.· 1 мин чтения
OpenAI тестирует функцию «исключающего таргетинга» (exclusion targeting) для своей рекламной системы в ChatGPT с небольшой группой рекламодателей — об этом подтвердила представитель компании Тайя Кристиансон в комментарии для Adweek. Подробностей пока немного, однако, по словам OpenAI, эта функция даст рекламодателям дополнительные возможности указывать, рядом с каким контекстом они не хотят видеть свою рекламу. Продукт всё ещё находится на стадии разработки, и компания отказалась комментировать конкретные сроки запуска.
Эта новость стала приятным сюрпризом для части специалистов, закупающих рекламу в ChatGPT. Adweek пообщался с руководителями четырёх рекламных закупочных структур и представителем одной платформы для мониторинга видимости ИИ — все они пожаловались на сложность объяснения ChatGPT целевой аудитории, ограниченную возможность контролировать, где именно (или где не должна) появляться их реклама, а также практически полное отсутствие прозрачности в отношении того, где реклама фактически размещалась.
Вопрос контроля за размещением рекламы в очередной раз показывает, что рынок рекламы на платформах ИИ всё ещё формируется: в отличие от традиционных цифровых рекламных систем, инструменты обеспечения безопасности бренда на разговорных платформах вроде ChatGPT пока развиты недостаточно. Если эта функция будет внедрена массово, она может защитить бренды от нежелательных или неподходящих контекстов и стать важным фактором, который привлечёт больше маркетологов в рекламную систему ChatGPT.
Реклама27 августа 2026 г.
Согласно утёкшей дорожной карте продукта, The Trade Desk создаёт единый разговорный интерфейс, направляющий медиабайеров к различным специализированным ИИ-агентам — это может стать следующим этапом развития агентного искусственного интеллекта в программатик-рекламе.