Reklama26-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Meta Instagram'dagi reklamalar uchun yangi funksiyani sinovdan o'tkazmoqda: foydalanuvchi reklama ostidagi izohga oldindan belgilangan kalit so'zni yozsa, unga avtomatik ravishda shaxsiy xabar (DM) yuboriladi. Meta reklama sohasidagi mutaxassis Jon Loomer'ning ma'lumotiga ko'ra, ba'zi reklamachilar allaqachon reklama sozlamalarida "Reply to Keywords" (kalit so'zlarga javob) degan yangi variantga ega bo'lishdi.
Funksiya tavsifida aytilishicha, u reklamachilarga "odamlar izohda kalit so'zni yozganda avtomatik ravishda shaxsiy xabar yuborish orqali vaqtni tejash" imkonini beradi. Reklamachi beshtagacha kalit so'zni tanlashi mumkin, va reklama qilingan post ostidagi izohda ushbu so'zlardan biri yozilishi bilanoq avtomatik DM ishga tushadi.
Konseptual jihatdan, bu DM orqali muloqotni yo'lga qo'yishning oddiy usuli bo'lishi mumkin — masalan, reklamachi "batafsil ma'lumot uchun 'YUTUQ' deb yozing" kabi chaqiriq qo'yishi mumkin, va Instagram'ning reklama vositalari avtomatik ravishda javob beradi, bu esa qo'lda javob berish ishini kamaytiradi. Shunga o'xshash funksiya Meta'ning xabar almashish vositalarida — inbox avtomatlashtiruvi va Meta Business Agent orqali — allaqachon mavjud, ammo uni to'g'ridan-to'g'ri Instagram reklamalariga bog'lash DM orqali aloqa va qiziqishni yanada oshirishi mumkin.
Loomer'ning ta'kidlashicha, bu variant hozircha faqat Instagram reklama sozlamalarida ko'rinmoqda, Facebook reklamalari uchun emas. Meta foydalanuvchilar orasida xabar almashish orqali muloqotning ortib borayotganiga javoban, biznes imkoniyatlarini DM orqali kengaytirishga intilmoqda.
Funksiyaning o'zi ancha sodda, hatto sun'iy intellekt davrida suhbat uslubidagi avtomatik javoblar tobora insonga o'xshab borayotgan bir paytda bu deyarli haddan tashqari oddiy tuyulishi mumkin. Ammo, ehtimol, aynan soddalikni saqlab qolish va mavjud foydalanish holatiga mos kelish uning jozibadorligining bir qismidir.

Реклама26 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Meta тестирует новую функцию для рекламы в Instagram: если пользователь оставляет под рекламным постом комментарий с заранее заданным ключевым словом, ему автоматически отправляется личное сообщение (DM). По данным эксперта по рекламе Meta Джона Лумера (Jon Loomer), у некоторых рекламодателей в настройках рекламы уже появилась новая опция под названием «Reply to Keywords» («Ответ на ключевые слова»).
Согласно описанию функции, она позволяет рекламодателям «экономить время, автоматически отправляя личное сообщение, когда человек пишет ключевое слово в комментарии». Рекламодатель может выбрать до пяти ключевых слов, и как только под рекламируемым постом появляется комментарий с одним из этих слов, автоматически запускается отправка DM.
Концептуально это может стать простым способом наладить общение через личные сообщения — например, рекламодатель может призвать: «напишите «ПОБЕДА» для получения подробной информации», и рекламные инструменты Instagram автоматически ответят, что снижает объём ручной работы по ответам. Похожая функция уже существует в инструментах обмена сообщениями Meta — через автоматизацию входящих сообщений и Meta Business Agent, — однако её прямая интеграция с рекламой в Instagram может ещё больше усилить взаимодействие и интерес через личные сообщения.
По словам Лумера, пока эта опция отображается только в настройках рекламы Instagram и недоступна для рекламы Facebook. В ответ на растущую популярность общения через сообщения среди пользователей Meta стремится расширить бизнес-возможности через личные сообщения.
Сама функция довольно простая — настолько, что в эпоху искусственного интеллекта, когда автоматические ответы в разговорном стиле становятся всё более похожими на человеческие, она может показаться почти чрезмерно упрощённой. Однако, вероятно, именно сохранение простоты и соответствие уже существующему сценарию использования составляют часть её привлекательности.
Алгоритм Meta теперь оценивает не аудиторию, а разнообразие креативов. Если в вашей кампании 20 объявлений в одном и том же стиле, для Meta это ничем не отличается от копий одного и того же объявления.