Ilon Mask sun'iy intellekt dunyoni qanday o'zgartirishi haqida eng jasur bashoratlar beruvchilardan biri bo'lib, ish ixtiyoriy narsaga aylanishi, tovar va xizmatlar mo'l-ko'l bo'lib qolishi va oxir-oqibat pulning o'zi ahamiyatsiz bo'lib qolishi mumkinligini — AI "universal yuqori daromad"ga olib kelishini — bashorat qilgan edi. Biroq Strategy dasturiy ta'minot kompaniyasi asoschisi va Bitcoin'ni o'z biznesining markaziga qo'ygan milliarder Maykl Saylor bu bilan to'liq rozi emas.
"Har bir odam Hemptonsdagi uyga ega bo'lmaydi. Har kim shaxsiy samolyotga, shaxsiy yaxtaga ega bo'lmaydi", dedi Saylor "Diary of a CEO" intervyusida. Uning fikricha, AI hayotning zaruriy ehtiyojlarini sezilarli darajada arzonlashtirishi, hatto bepul qilishi mumkin, biroq bu pulning qiymatini butunlay yo'q qilmaydi — chunki asosiy ehtiyojlar mo'l-ko'l bo'lganda, odamlar shunchaki boylik va maqomni bildiruvchi kamyob narsalarga o'z xarajatlarini yo'naltiradi.
"Agar men sizga universal sog'liqni saqlashni bersam, odamlar shaxsiy tibbiy xizmatni xohlaydi. Agar hammaga uy bersam, kimdir ikki barobar katta uy xohlaydi", dedi 3,3 milliard dollarlik sof boylikka ega Saylor. "Odamlar doim ko'proq narsani xohlashning sababini topadi — chunki biz maqomga yo'naltirilgan mavjudotlarmiz. Bu — voqeaga qiniq nazar bilan qarash." U buni tarixiy misollar bilan asosladi: toza suv va zamonaviy tibbiyot bir vaqtlar hatto qirol va malikalar ham barqaror foydalana olmagan hashamat bo'lgan, endi esa rivojlangan dunyoning aksariyat qismida oddiy narsaga aylangan — ammo bu hashamatga intilishni to'xtatmagan, faqat uning "chegarasini" yuqoriroqqa ko'targan.
Saylorning fikricha, bu naqsh oziq-ovqatda ham ko'rinadi: "Nyu-Yorkda buni hamma joyda ko'rish mumkin — nega odamlar restoranda 300 dollar to'lab ovqatlanadi, holbuki kuniga uch dollarga o'zini boqishi mumkin?" Uning so'zlariga ko'ra, insoniyat mo'l-ko'lchilikka erishgan sari doimo yangi "hashamat mashinasi" — trofey aktivini — ixtiro qiladi.
Mask va Saylor AI qanchalik mo'l-ko'lchilik keltirishi borasida kelishmasa-da, ular yolg'iz emas: Google DeepMind raisi Dennis Xassabis ham AI 10-15 yil ichida tibbiyot va energetikada yangi kashfiyotlar davriga olib kelishini bashorat qilgan. Venchur investor Vinod Xosla esa bu foydalar hukumatlarning ish o'rinlari yo'qolishiga qanday javob berishiga bog'liqligini ta'kidlab, universal asosiy daromad eng yaxshi "tenglashtiruvchi" bo'lishi mumkinligini yozgan edi.

Экономика13 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Илон Маск — один из самых смелых предсказателей того, как искусственный интеллект изменит мир: труд станет добровольным, товары и услуги окажутся в изобилии, а деньги в конце концов потеряют значение — ИИ, по его мнению, приведёт к «универсальному высокому доходу». Однако основатель софтверной компании Strategy и миллиардер, сделавший биткоин центром своего бизнеса, Майкл Сэйлор с этим категорически не согласен.
«Не у каждого будет дом в Хэмптонсе. Не у каждого будет личный самолёт, личная яхта», — заявил Сэйлор в интервью «Diary of a CEO». По его мнению, ИИ способен значительно удешевить, а то и сделать бесплатными базовые жизненные потребности, но это не уничтожит ценность денег как таковую — ведь когда основные нужды становятся изобильными, люди просто перенаправляют траты на редкие вещи, обозначающие богатство и статус.
«Если я дам вам всеобщее здравоохранение, люди захотят персональное медицинское обслуживание. Если я дам всем дом, кто-то захочет дом в два раза больше», — сказал Сэйлор, чьё состояние оценивается в 3,3 миллиарда долларов. — Люди всегда найдут причину хотеть большего — потому что мы существа, ориентированные на статус. Это циничный взгляд на вещи». Он подкрепил свою мысль историческими примерами: чистая вода и современная медицина когда-то были роскошью, недоступной даже королям и королевам, а сегодня стали обыденностью для большей части развитого мира — но это не остановило людей в стремлении к роскоши, оно лишь подняло планку выше.
По мнению Сэйлора, этот паттерн проявляется и в еде: «В Нью-Йорке это видно повсюду — почему люди платят 300 долларов за ужин в ресторане, когда могут прокормить себя за три доллара в день?» По его словам, чем больше человечество достигает изобилия, тем больше оно изобретает новую «машину роскоши» — трофейный актив.
Хотя Маск и Сэйлор расходятся во мнениях о том, насколько именно ИИ принесёт изобилие, они не одиноки в этих рассуждениях: глава Google DeepMind Демис Хассабис тоже предсказывал, что ИИ в ближайшие 10-15 лет приведёт к новой эре открытий в медицине и энергетике. Венчурный инвестор Винод Хосла, в свою очередь, отмечал, что эти выгоды зависят от того, как правительства отреагируют на потерю рабочих мест, и что универсальный базовый доход может стать лучшим «уравнителем».