Menejment18-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Marketing rahbarlari kompaniya bo'ylab sun'iy intellektni joriy etishga intilmoqda: xodimlardan g'oyalarni tezlashtirish, ijodiy takliflarni ko'paytirish va mijozlar bilan ishlashda AI vositalaridan foydalanish kutilmoqda. Biroq bu — mashinali o'rganish qayerda tugab, inson tafakkuri qayerdan boshlanishi haqida hech qanday umumiy chegara qo'ymasdan amalga oshirilmoqda.
72andSunny reklama agentligining global bosh direktori Evin Shatt buni ochiqchasiga tan oladi: “Biz bularning barchasini suhbat orqali, nima to'g'ri tuyulishiga qarab boshqaramiz”. Uning so'zlariga ko'ra, hozir noqulay tuyulgan narsa olti oydan keyin “eslaysizmi, buni g'alati deb o'ylardik” degan gapga aylanishi mumkin — ya'ni qoidalar qattiq qog'ozga emas, qalamda yozilmoqda.
Bu beqarorlik ayniqsa sohaga endi qadam qo'yayotgan yosh mutaxassislar uchun tashvish tug'dirmoqda. Luiziana shtatidagi Janubiy universitetni yaqinda tugatgan Ayzaya Kley'ning ta'kidlashicha, sun'iy intellekt AI badiiy direktori yoki bosh AI direktori kabi yangi lavozimlarni yaratgan bo'lsa-da, ba'zi boshlang'ich darajadagi ishlarni ham siqib chiqarish xavfi bor — bu esa yosh kadrlarning tajriba orttirish imkoniyatini cheklashi mumkin.
Butler/Till agentligi esa bir qadam oldinga o'tib, agentli (agentic) media xarid qilish sinovlarini kengaytirmoqda — bu har xil mijoz ehtiyojlariga sun'iy intellektni moslashtirish naqadar murakkab vazifa ekanini yana bir bor ko'rsatadi.
Umumiy manzara shuni ko'rsatadiki, reklama sanoati sun'iy intellektni qat'iy siyosat orqali emas, amaliyot davomida, sinov-xato yo'li bilan singdirmoqda. Bu yondashuv tezkorlik beradi, ammo aniq chegaralarning yo'qligi nafaqat yosh kadrlar, balki butun jamoalar uchun ham noaniqlik yaratmoqda.

Менеджмент18 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Руководители маркетинга стремятся внедрить искусственный интеллект во всей компании: от сотрудников ожидают использования AI-инструментов для ускорения генерации идей, увеличения числа креативных предложений и работы с клиентами. Однако это происходит без установления каких-либо общих границ того, где заканчивается машинное обучение и начинается человеческое мышление.
Глобальный гендиректор рекламного агентства 72andSunny Эвин Шатт признаёт это открыто: «Мы управляем всем этим через диалог, ориентируясь на то, что кажется правильным». По её словам, то, что сегодня выглядит неловко, через полгода может превратиться в «помните, мы думали, что это странно» — то есть правила пишутся не чернилами, а карандашом.
Эта неопределённость особенно тревожит молодых специалистов, только начинающих карьеру в отрасли. Айзея Клэй, недавний выпускник Южного университета в Луизиане, отмечает, что, хотя искусственный интеллект создаёт новые должности вроде AI-арт-директора или директора по искусственному интеллекту, есть риск, что он вытеснит и часть начальных позиций — а это ограничит молодым кадрам возможность получить опыт.
Агентство Butler/Till идёт ещё дальше, расширяя эксперименты с агентными закупками медиа — это лишний раз показывает, насколько сложной задачей остаётся адаптация искусственного интеллекта под разные потребности клиентов.
Общая картина показывает, что рекламная индустрия внедряет искусственный интеллект не через строгую политику, а методом проб и ошибок прямо в процессе работы. Такой подход даёт скорость, но отсутствие чётких границ создаёт неопределённость не только для молодых кадров, но и для целых команд.