Kontent-yaratuvchilar iqtisodiyoti endi o'zining dasturiy reklama infratuzilmasini qurishga kirishdi. Bunga eng yorqin misol — creator commerce platformasi LTK bo'lib, u shu hafta marketologlarga kampaniyalarni tuzish, kontent-yaratuvchilarni aniqlash va keyingi qadamlarni tavsiya qilish imkonini beruvchi sun'iy intellektga asoslangan yangi xizmatini taqdim etdi. LTK influencer-marketingni avtomatlashtirishga intilayotgan kompaniyalar ro'yxatiga qo'shildi; shu bilan birga, so'nggi ikki yil ichida holding kompaniyalar va boshqa firmalar texnologiyasi uchun ko'plab influencer-marketing kompaniyalarini sotib olishga ulgurdi.
Collectively kompaniyasining bosh innovatsiya direktori Natali Silverstin bu jarayonni “san'at va fan uyg'unligi” deb ta'riflab, “ammo aynan san'at qismi uni ishga tushiradi”, deb ta'kidlaydi. Dasturiy modelni yoqlovchilar buni samaradorlik nuqtai nazaridan asoslaydi: bunday AI panellari brendlarga bir vaqtning o'zida ko'plab kontent-yaratuvchilar bilan ishlash, alohida-alohida muzokara olib borish o'rniga yagona tizim orqali butun jarayonni boshqarish imkonini beradi (ba'zi hollarda bu zarurat ham bo'lib qoladi — masalan, Unilever'ning 300 mingdan ortiq kontent-yaratuvchidan iborat “armiyasi” bilan ishlash holatida). LTK'ning hammuassisi Amber Vents Boksning so'zlariga ko'ra, kompaniyaning taklifi 15 yillik ma'lumotlarga, jumladan 100 milliarddan ortiq tijorat signaliga asoslangan o'ziga xos tijorat aqlidan iborat.
Biroq dasturiy reklama modeli o'zining kamchiliklaridan xoli emas — reklama firibgarligi, yashirin xarajatlar va joylashtirish shaffofligining yetishmasligi kabi muammolar bu sohada ham takrorlanishi mumkin. Reach Agency'ning bosh direktori Geyb Gordon avtomatlashtirishga haddan tashqari tayanish sifatsiz, “sun'iy intellekt axlati” deb ataluvchi kontentni ko'paytirish xavfini keltirib chiqarishini ogohlantiradi: “Kontent-yaratuvchilar bir-birining o'rnini bosa oladigan reklama maydoni emas, va sanoat aynan brendlar sotib olayotgan asosiy narsani — inson ishonchi va ijodiy fikrni — avtomatlashtirib yo'qotish xavfiga duch kelmoqda”, deydi u.
Dasturiy reklama bozori standartlashtirish tamoyiliga asoslangan holda qurilgan, ammo kontent-yaratuvchilar iqtisodiyotida bunday yagona standart mavjud emas. Collectively'dan Silverstin so'zlariga ko'ra, brendlar “og'izdan-og'izga” tarqalishni sun'iy ravishda kengaytirishga qaratilgan sherik yoki homiylik asosidagi kontentda dasturiy yondashuv ishlaydi, biroq turli nishalar va platformalar bo'ylab individual yondashuvga ega kampaniyalarni standartlashtirish ancha qiyin. Gordonning ta'kidlashicha, kontent-yaratuvchi bilan hamkorlik homiylik postidan tortib original ko'ngilochar seriyagacha, mahsulot hamkorligidan jonli tadbirgacha yoki uzoq muddatli elchilik roligacha turlicha shaklda bo'lishi mumkin — va bularning barchasini bitta o'lchov birligiga tushirib bo'lmaydi.

Экономика авторов контента начала выстраивать собственную программатик-инфраструктуру. Самый яркий пример — платформа creator commerce LTK, которая на этой неделе представила новый сервис на основе искусственного интеллекта, позволяющий маркетологам формировать кампании, находить авторов контента и получать рекомендации по дальнейшим шагам. LTK пополнила список компаний, стремящихся автоматизировать инфлюенсер-маркетинг; за последние два года холдинговые компании и другие фирмы также успели скупить множество компаний в сфере инфлюенсер-маркетинга ради их технологий.
Главный директор по инновациям Collectively Натали Сильверстайн описывает этот процесс как «сочетание искусства и науки», добавляя, что «именно искусство запускает механизм». Сторонники программатик-модели обосновывают её эффективностью: подобные ИИ-панели дают брендам возможность работать сразу со множеством авторов контента через единую систему, вместо отдельных переговоров с каждым (в некоторых случаях это становится необходимостью — например, при работе с «армией» Unilever из более чем 300 тысяч авторов контента). По словам сооснователя LTK Эмбер Вентс Бокс, предложение компании опирается на собственный коммерческий интеллект, основанный на 15 годах данных, включая более 100 миллиардов коммерческих сигналов.
Однако программатик-модель не лишена недостатков — такие проблемы, как рекламное мошенничество, скрытые расходы и недостаточная прозрачность размещения, вполне могут повториться и в этой сфере. Генеральный директор Reach Agency Гейб Гордон предупреждает, что чрезмерная опора на автоматизацию рискует наводнить рынок некачественным, так называемым «ИИ-мусорным» контентом: «Авторы контента — это не взаимозаменяемое рекламное пространство, и индустрия рискует автоматизировать саму суть того, за что бренды на самом деле платят — человеческое доверие и творческое мышление», — говорит он.
Рынок программатик-рекламы построен на принципе стандартизации, однако в экономике авторов контента такого единого стандарта не существует. По словам Сильверстайн из Collectively, программатик-подход хорошо работает для партнёрского или спонсорского контента, направленного на искусственное масштабирование «сарафанного радио», но стандартизировать кампании с индивидуальным подходом в разных нишах и на разных платформах гораздо сложнее. По словам Гордона, сотрудничество с автором контента может принимать самые разные формы — от спонсорского поста до оригинального развлекательного сериала, от партнёрства с продуктом до живого мероприятия или долгосрочной роли посла бренда — и всё это невозможно свести к единой единице измерения.