Iqtisodiyot14-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
AQShda chakana savdo iyul oyida oldingi oyga nisbatan 0,6 foizga pasaydi — bu 2025-yil may oyidan beri kuzatilgan eng katta tushish. Buning oldidan iyun oyida 0,2 foizlik o'sish qayd etilgan edi. Savdo departamenti ma'lumotlariga ko'ra, aprel va may oylaridagi xarajatlar o'sishi amerikaliklarning soliq qaytarmalaridan foydalanishi bilan bog'liq bo'lib, bu ta'sir iyulga kelib so'na boshladi.
Benzin quyish shoxobchalari va avtomobil dilerlarisiz hisoblaganda, iyulda chakana savdo atigi 0,2 foizga kamaydi. Bunga qisman benzin narxining qayta ko'tarilishi sabab bo'ldi: Hormuz bo'g'ozidagi keskinlik tufayli narx bir oy ichida gallon uchun 3,85 dollardan 4,08 dollarga — bir yil oldingiga nisbatan 92 sentga qimmatlashdi.
Avtomobil va ehtiyot qismlar do'konlaridagi savdo 1,8 foizga qisqardi, holbuki iyunda ishlab chiqaruvchilarning chegirma dasturlari tufayli 1,9 foizlik o'sish kuzatilgan edi. Elektronika va maishiy texnika savdosi 0,5 foizga, onlayn savdo esa Amazon'ning iyun oyi oxiridagi to'rt kunlik Prime Day aksiyasi bilan solishtirilganda 2,2 foizga pasaydi.
"Bu iqtisodiyot uchun hali chiroqlar o'chishi emas, ammo iste'molchi qo'llab-quvvatlashni to'xtatsa, yangi xavflar paydo bo'lishi mumkin," — dedi moliyaviy tadqiqot kompaniyasi fwdbonds vakili Kristofer Rupki. Shu bilan birga, iyulda inflyatsiya yiliga nisbatan 3,4 foizni tashkil etib, iyundagi 3,5 foizdan biroz pasaydi — garchi Eron bilan bog'liq mojarodan oldingi 2,4 foizlik ko'rsatkichdan hali ham yuqori bo'lsa-da.
Narxlar hamon o'rtacha ish haqidan tezroq o'sib bormoqda, bu esa oziq-ovqat, yoqilg'i va tibbiy xizmatlar uchun to'lashda ko'plab amerikaliklar duch kelayotgan qiyinchiliklarni ko'rsatadi. Shu sababli iqtisodchilar yil davomidagi ikkinchi yirik savdo mavsumi — maktabga tayyorgarlik xaridlarining borishini diqqat bilan kuzatmoqda. Tanger savdo markazlari operatorining bosh direktori Stiven Yalof so'zlariga ko'ra, Jahon chempionati tadbirlari tufayli yoz davomida piyodalar oqimi ortgan, chunki ko'p odamlar mablag' tejash uchun uyga yaqinroq dam olishni tanlagan.

Экономика14 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Розничные продажи в США в июле снизились на 0,6% по сравнению с предыдущим месяцем — это самое сильное падение с мая 2025 года. Перед этим в июне был зафиксирован рост на 0,2%. По данным Министерства торговли, рост расходов в апреле и мае был связан с тем, что американцы тратили налоговые возвраты, однако к июлю этот эффект начал угасать.
Без учёта автозаправочных станций и автодилеров розничные продажи в июле сократились всего на 0,2%. Отчасти это связано с новым ростом цен на бензин: из-за напряжённости в Ормузском проливе цена за месяц выросла с 3,85 до 4,08 доллара за галлон — на 92 цента больше, чем годом ранее.
Продажи в автомагазинах и магазинах запчастей упали на 1,8%, тогда как в июне благодаря скидочным программам производителей был зафиксирован рост на 1,9%. Продажи электроники и бытовой техники снизились на 0,5%, а онлайн-продажи — на 2,2% по сравнению с июньским четырёхдневным Prime Day от Amazon.
«Это ещё не повод бить тревогу для экономики, но если потребитель перестанет тратить, могут возникнуть новые риски», — заявил представитель финансовой исследовательской компании fwdbonds Кристофер Рупки. При этом в июле годовая инфляция составила 3,4% против 3,5% в июне — хотя этот показатель по-прежнему выше уровня в 2,4%, наблюдавшегося до обострения конфликта с Ираном.
Цены продолжают расти быстрее, чем средняя зарплата, что отражает трудности, с которыми сталкиваются многие американцы при оплате продуктов питания, топлива и медицинских услуг. Поэтому экономисты внимательно следят за ходом второго крупного сезона распродаж в году — сезона покупок к началу учебного года. По словам генерального директора оператора торговых центров Tanger Стивена Ялофа, летом поток покупателей вырос благодаря мероприятиям чемпионата мира, поскольку многие люди предпочли отдыхать ближе к дому, чтобы сэкономить.