AI infratuzilmasi qurilishi 1 trillion dollarlik moliyaviy bo'shliqqa duch kelmoqda
AI infratuzilmasini qurish uchun zarur bo'lgan mablag' shu qadar katta borliqki, an'anaviy obligatsiyalar bozori uni to'liq moliyalashtira olmasligi mumkin. Apollo Global Management bosh iqtisodchisi Torsten Slokning jumaga kunlik hisobotiga ko'ra, bu bo'shliq taxminan 1 trillion dollarni tashkil etishi va uni xususiy kredit (private credit — banklardan tashqari, maxsus fondlar tomonidan beriladigan qarz mablag'lari) orqali to'ldirishga to'g'ri kelishi mumkin.
Slokning yozishicha, sun'iy intellekt bilan bog'liq qarz olish hozirda yangi uzoq muddatli, investitsiya darajasidagi (investment-grade — eng ishonchli, yuqori kredit reytingiga ega) korporativ qarzning 40 foizidan ortig'ini tashkil etadi. 2030-yilgacha investitsiya darajasidagi bozor ushbu summaning atigi bir qismini, ya'ni 1 trillion dollardan kamrog'ini qabul qila oladi — buning sababi "kontsentratsiya va reyting cheklovlari": investorlar sun'iy intellekt qurilishini yetaklovchi kompaniyalarga allaqachon katta miqdorda mablag' tikkan bo'lishi mumkin.
Ana shu bo'shliqni xususiy kreditorlar va infratuzilma, uskunalar hamda alohida AI loyihalari bilan ta'minlangan boshqa moliyalashtirish turlari to'ldirishi mumkin, deydi Slok. Bunday xususiy bitimlar kreditorlarga an'anaviy, ta'minotsiz korporativ obligatsiyalardan farqli o'laroq, qarzni aniq aktivlarga yoki shartnoma kafolatlariga bog'lash orqali ko'proq himoya taklif qiladi.
Raqamlar miqyosni yaqqol ko'rsatadi: "Magnificent Seven" (AQSh fond bozoridagi yetakchi yetti yirik texnologiya kompaniyasi) ichida eng yuqori kapital xarajatlari prognoziga ega bo'lgan Amazon — 220 milliard dollar, undan keyin Alphabet (205 milliard) va Microsoft (175 milliard) turibdi. Amazon, Alphabet, Microsoft va Meta birgalikda joriy moliyaviy yilda 738 milliard dollarlik xarajatni rejalashtirmoqda.
Kompaniyalar rejalarni yanada kengaytirmoqda: xabarlarga ko'ra, Nvidia va OpenAI Ogayo shtatidagi Kolumbus shahri yaqinida qiymati 500 milliard dollardan oshishi mumkin bo'lgan ma'lumotlar markazini muhokama qilmoqda, shu jumladan qiymati 350 milliard dollargacha yetadigan chip xaridini ham. Amalga oshsa, bu loyiha shu turdagi eng yirik loyihaga aylanishi mumkin — bu esa AI infratuzilmasiga bo'lgan moliyaviy talabning yanada oshishini anglatadi.

Строительство ИИ-инфраструктуры сталкивается с триллионным дефицитом финансирования
Средства, необходимые для строительства инфраструктуры искусственного интеллекта, настолько велики, что традиционный рынок облигаций может оказаться не в состоянии полностью её профинансировать. Согласно пятничной аналитической записке главного экономиста Apollo Global Management Торстена Слока, этот дефицит может составить около 1 триллиона долларов, и восполнять его, вероятно, придётся за счёт частного кредита — заёмных средств, предоставляемых не банками, а специализированными фондами.
Как пишет Слок, заимствования, связанные с искусственным интеллектом, сейчас составляют более 40% нового долгосрочного корпоративного долга инвестиционного уровня (с наивысшим, самым надёжным кредитным рейтингом). До 2030 года рынок инвестиционного уровня сможет поглотить лишь часть требуемой суммы — менее 1 триллиона долларов, — и причина в «ограничениях по концентрации и рейтингу»: инвесторы, возможно, уже вложили значительные средства в компании, лидирующие в строительстве ИИ.
Именно этот пробел, по словам Слока, могут восполнить частные кредиторы и другие формы финансирования, обеспеченные инфраструктурой, оборудованием и отдельными ИИ-проектами. В отличие от традиционных необеспеченных корпоративных облигаций, такие частные сделки дают кредиторам больше защиты, привязывая долг к конкретным активам или договорным гарантиям.
Масштаб наглядно показывают цифры: среди «великолепной семёрки» (семь крупнейших технологических компаний — лидеров фондового рынка США) наибольший прогноз капитальных затрат у Amazon — 220 миллиардов долларов, за ней следуют Alphabet (205 миллиардов) и Microsoft (175 миллиардов). Вместе Amazon, Alphabet, Microsoft и Meta планируют в текущем финансовом году потратить 738 миллиардов долларов.
Компании продолжают расширять планы: по сообщениям, Nvidia и OpenAI обсуждают строительство дата-центра близ города Колумбус в штате Огайо стоимостью, которая может превысить 500 миллиардов долларов, включая закупку чипов на сумму до 350 миллиардов. Если проект состоится, он может стать крупнейшим в своём роде — а значит, спрос на финансирование ИИ-инфраструктуры вырастет ещё больше.