Reklama13-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
AQShning yetakchi ko'chmas mulk platformasi Zillow Pinterest bilan hamkorlik shartnomasi imzoladi — bu orqali reklama beruvchilar endi Pinterest orqali ko'chib o'tishni rejalashtirayotgan foydalanuvchilarga to'g'ridan-to'g'ri murojaat qilishlari mumkin bo'ladi. Zillow uy sotib olmoqchi, ijaraga bermoqchi, sotmoqchi yoki egalik qilayotgan foydalanuvchilarga oid 34 ta auditoriya segmentini Pinterest'ga ochib berdi — bu ko'chmas mulkka oid intent data'ni (niyat ma'lumotlari) Pinterest'ning reklama mahsulotiga ochgan birinchi kompaniya bo'ldi.
Pinterest'ning omnikanal chakana savdo bo'yicha vitse-prezidenti Kristin Patterson so'zlariga ko'ra, Zillow endi ushbu auditoriyalarni Pinterest orqali maqsadli reklamalar shaklida reklama beruvchilarga taklif qilishi mumkin. Hamkorlikni sinovdan o'tkazgan Kohler brendi natijalari diqqatga sazovor: kompaniya faqat qidiruv bo'yicha maqsadlash ishlatilgan odatiy Pinterest kampaniyasiga nisbatan Zillow ma'lumotlari yordamida 82 foiz ko'proq foydalanuvchiga yeta olgan.
Zillow'ning media reklama strategiyasi bo'yicha vitse-prezidenti Brent Rosso bu hamkorlikning mantig'ini shunday izohlaydi: "Ko'chib o'tish odamlar boshidan kechiradigan eng muhim hayotiy voqealardan biri va u ko'plab reja va qarorlar bilan bog'liq — buning katta qismi esa aynan Pinterest'da sodir bo'ladi". Bu fikr Pinterest'ning so'nggi paytlarda reklama beruvchilarga niyatga asoslangan ma'lumotlarni taklif qilishga qaratilgan strategiyasiga mos keladi — foydalanuvchilar platformada nafaqat ilhom qidiradi, balki hayotiy qarorlarni ham rejalashtiradi.
Bu bitim retail media (chakana savdo reklama tarmoqlari) sohasining yanada kengayib borayotganidan dalolat beradi — endi nafaqat yirik onlayn-savdo platformalari, balki maxsus sohaviy platformalar ham o'z foydalanuvchi ma'lumotlarini reklama mahsuloti sifatida boshqa kanallarga ochib bermoqda, bu esa reklama beruvchilarga aniqroq va yuqori niyatli auditoriyalarga chiqish imkonini beradi.

Zillow открыл рекламодателям аудиторию недвижимости через партнёрство с Pinterest
Ведущая платформа недвижимости США Zillow подписала соглашение о партнёрстве с Pinterest, благодаря которому рекламодатели теперь смогут напрямую обращаться к пользователям Pinterest, планирующим переезд. Zillow открыл Pinterest доступ к 34 сегментам аудитории — людям, которые хотят купить жильё, сдать его в аренду, продать или уже владеют недвижимостью, — став первой компанией, открывшей данные о намерениях в сфере недвижимости для рекламного продукта Pinterest.
По словам вице-президента Pinterest по омниканальному ритейлу Кристин Паттерсон, теперь Zillow сможет предлагать рекламодателям таргетированную рекламу на основе этих аудиторий через Pinterest. Особенно показательны результаты бренда Kohler, протестировавшего это партнёрство: используя данные Zillow, компания охватила на 82% больше пользователей по сравнению с обычной кампанией на Pinterest, где применялся только поисковый таргетинг.
Вице-президент Zillow по медиарекламной стратегии Брент Россо объясняет логику партнёрства так: «Переезд — одно из самых значимых событий в жизни человека, связанное с множеством планов и решений, и значительная часть этого процесса происходит именно на Pinterest». Эта мысль вписывается в стратегию Pinterest, которая в последнее время делает ставку на предложение рекламодателям данных, основанных на намерениях пользователей, — ведь на платформе люди не просто ищут вдохновение, но и планируют важные жизненные решения.
Эта сделка свидетельствует о дальнейшем расширении сферы retail media (рекламных сетей ритейла) — теперь не только крупные онлайн-торговые площадки, но и специализированные отраслевые платформы открывают данные своих пользователей как рекламный продукт для других каналов, давая рекламодателям доступ к более точным и высокомотивированным аудиториям.