Dunyoning eng yirik reklama xoldingi WPP'ga qarshi ochilgan sud ishida yangi hujjatlar paydo bo'ldi: ulardan biriga ko'ra, kompaniyaning yirik hamkorlaridan biri — Sony — WPP faoliyatini tekshirib, uning bir necha bozorda, jumladan Xitoyda, mijozlarga tegishli chegirmalarni ushlab qolganini aniqlagan. Sony bu amaliyotni "global jinoyat maydoni" deb ta'riflagan.
Da'voga ko'ra, Sony o'z topilmalarini 2025-yilda WPP'ga taqdim etgan. WPP'ning media-investitsiya bo'linmasi GroupM (hozirgi nomi — WPP Media) mijozlarning umumiy reklama byudjetidan foydalanib media egalari bilan chegirma kelishuvlarini tuzgan, so'ngra "vositachi brokerlar" tarmog'i orqali chegirmalarning bir qismini o'ziga qoldirgan. Sud hujjatlarida keltirilgan Sony taqdimotining bir slaydiga ko'ra, 2024-yilda Xitoyda mijozlarga qaytarilgan mablag' taxminan 110 million dollarni tashkil etgan, shu vaqtda 350 million dollar esa "keyingi foydalanish uchun" WPP ixtiyorida qolgan.
Bu ayblovlar noyabr oyida GroupM'ning uzoq yillik rahbarlaridan biri Richard Foster tomonidan qo'zg'atilgan sud ishining bir qismi. Foster o'zi reklama byudjetlaridan noqonuniy foydalanish sxemasi haqida signal berganidan so'ng, kompaniya unga qarshi qasos olgani va uni ishdan bo'shatganini da'vo qiladi. Uning bahosicha, GroupM besh yil davomida chegirma bitimlaridan 1,5–2 milliard dollar atrofida noqonuniy foyda olib qolgan, u WPP'dan kamida 100 million dollar tovon undirishni talab qilmoqda.
WPP da'voni "asossiz" deb atadi va uni rad etish bo'yicha yangi murojaat tayyorlayotganini bildirdi. Sony esa sud jarayoni davom etayotgani sababli sharh berishdan bosh tortdi. Shu bilan birga, WPP'ning Xitoydagi media bo'linmasi allaqachon jiddiy huquqiy tekshiruvga uchragan: GroupM Xitoy sobiq investitsiya bo'yicha rahbari Di Fey 176 million dollarlik pora olganlikda ayblanib, umrbod qamoq jazosiga hukm qilingan (u hukmga shikoyat qilmoqda).
Voqea reklama sohasidagi eski, ammo hech qachon to'liq hal bo'lmagan bahsni — "principal media" (agentlik mijozlar nomidan yirik hajmda media sotib olib, uni chegirma bilan qayta sotish) modelini yana kun tartibiga qaytardi. Agentliklar bu model mijozlar uchun ko'pincha arzonroq ekanini ta'kidlaydi, tanqidchilar esa u shaffof e'lon qilinganda ham agentlikni mijoz manfaati o'rniga o'z foydasini ko'zlashga undashi mumkinligini aytadi. Konsalting kompaniyasi Madison and Wall bahosicha, AQShda yirik brendlar va agentliklar faoliyatining "yuqori bir xonali yoki past ikki xonali" foizi aynan shu modelga to'g'ri keladi.
Foster advokati Uilyam A. Bryuer III bildirishicha, ish mohiyati oddiy: "Richard Foster har qanday agentlik javob berishga tayyor bo'lishi kerak bo'lgan savolni berdi — sizning foydangiz mijozlarga sodiq xizmatdan keladimi yoki yo'qmi?"

В судебном деле против крупнейшего в мире рекламного холдинга WPP появились новые документы: согласно одному из них, один из крупнейших партнёров компании — Sony — провёл собственную проверку деятельности WPP и обнаружил, что на нескольких рынках, включая Китай, компания удерживала скидки, причитавшиеся клиентам. Sony охарактеризовала эту практику как «глобальную преступную схему».
По данным иска, Sony представила свои выводы WPP в 2025 году. Подразделение медиаинвестиций WPP — GroupM (сейчас переименовано в WPP Media) — использовало совокупный рекламный бюджет клиентов для заключения скидочных сделок с владельцами медиаресурсов, после чего через сеть «посреднических брокеров» удерживало часть этих скидок себе. Согласно одному из слайдов презентации Sony, приложенной к судебным документам, в 2024 году клиентам в Китае было возвращено около 110 млн долларов, тогда как 350 млн долларов остались в распоряжении WPP «для дальнейшего использования».
Эти обвинения — часть иска, поданного в ноябре бывшим многолетним руководителем GroupM Ричардом Фостером. Он утверждает, что компания отомстила ему и уволила его после того, как он сообщил о схеме незаконного использования рекламных бюджетов. По его оценке, за пять лет GroupM незаконно присвоила от 1,5 до 2 млрд долларов прибыли от скидочных сделок, и он требует от WPP компенсацию в размере не менее 100 млн долларов.
WPP назвала иск «необоснованным» и заявила, что готовит новое ходатайство о его отклонении. Sony отказалась от комментариев, сославшись на продолжающийся судебный процесс. При этом китайское медиаподразделение WPP уже подвергалось серьёзному юридическому расследованию: бывшего руководителя по инвестициям GroupM China Ди Фэя обвинили в получении взяток на сумму 176 млн долларов и приговорили к пожизненному заключению (он обжалует приговор).
Эта история вновь вывела на первый план давний, но так до конца и не разрешённый спор в рекламной индустрии — модель «principal media» (агентство закупает медиаресурсы оптом от своего имени, а затем перепродаёт их клиентам со скидкой). Агентства утверждают, что эта модель часто оказывается для клиентов дешевле, тогда как критики указывают, что даже при полном раскрытии условий она может подталкивать агентство ставить собственную выгоду выше интересов клиента. По оценке консалтинговой компании Madison and Wall, в США на эту модель приходится «высокая однозначная или низкая двузначная» доля деятельности крупных брендов и агентств.
По словам адвоката Фостера Уильяма А. Брюера III, суть дела проста: «Ричард Фостер задал вопрос, на который должно быть готово ответить любое агентство — приходит ли ваша прибыль от добросовестной службы клиентам или нет?»
Omnicom передал стороннему подрядчику сотни сотрудников, создававших её ИИ-платформу
Рекламный холдинг Omnicom позиционирует платформу искусственного интеллекта Omni как опору будущего компании, однако, по данным документов, полученных изданием Adweek, значительная часть команды, создававшей эту платформу, была тихо передана стороннему подрядчику.