Marketing14-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
X (avvalgi Twitter) ijtimoiy tarmog'i o'z platformasining algoritmik kodi postlarning qamrovini qanday belgilashi haqida yangi tafsilotlarni e'lon qildi. Kompaniya bu qadamni "For You" (Siz uchun) lentasidagi postlar ko'rinishiga ta'sir qiluvchi kodni ochiq manba sifatida joylashtirish orqali shaffoflikni oshirish yo'lidagi navbatdagi muhim bosqich deb atadi.
Yangilanish GitHub'dagi kod ro'yxatini kengaytirib, postlarni saralash tizimi va ko'rinishga ta'sir qiluvchi kontent belgilari haqida ko'proq ma'lumot beradi. X mahsulot bo'yicha vitse-prezidenti Kit Koulmanning so'zlariga ko'ra, foydalanuvchilar endi ilovaning manba kodini o'z ma'lumotlari bilan birga har qanday katta til modeliga kiritib, individual postlarining natijalari haqida chuqurroq tushuncha olishlari mumkin. Bundan tashqari, X foydalanuvchilarga postlariga so'nggi bir oy ichida qanday belgilar yoki teglar biriktirilganini yuklab olish imkonini beruvchi yangi tizimni ham sinovdan o'tkazmoqda.
Bu yangilik, ayniqsa, X'ning kontent daromadini ulashish dasturi ishtirokchilari uchun foydali bo'lishi mumkin — garchi bu ma'lumotni qo'lda tahlil qilish biroz kuch talab qilsa-da, muntazam post joylaydigan foydalanuvchilar endi o'z kontentlari qandaydir tarzda cheklanayotganini mustaqil tekshirib ko'rishlari mumkin bo'ladi. X bu orqali "shadowban" (foydalanuvchini bundan xabardor qilmasdan uning kontenti ko'rinishini yashirincha cheklash) haqidagi xavotirlarni yumshatishga umid qilmoqda.
Biroq X'ning algoritmik shaffoflik borasidagi o'tmishi unchalik ishonchli emas. 2023-yilda, Ilon Mask Twitter'ni sotib olganidan bir necha oy o'tib, lentaning algoritmini qisman GitHub'da chop etishga ruxsat bergan va to'liq shaffoflikka va'da bergan edi. Biroq o'shanda taqdim etilgan ma'lumotlar to'liq emas edi, ko'plab qismlar yashirin qoldirilgan, kod esa keyinchalik hech qachon yangilanmagan — bu ko'plab foydalanuvchilarni xafa qilgan edi.
Shunga qaramay, Mask bu qadamni doimiy ravishda X'ning kontent saralash borasidagi ochiqligi va halolligining asosiy dalili sifatida keltirib kelmoqda. O'tgan oyda u yana bir bor X'ning butun kod bazasini foydalanuvchilar ishonchini qaytadan qozonish uchun to'liq ochiq manbaga aylantirishga va'da berdi.

Соцсеть X снова хочет сделать свой алгоритм более прозрачным: новые подробности о «шэдоубане»
Соцсеть X (бывший Twitter) обнародовала новые подробности о том, как алгоритмический код платформы определяет охват публикаций. Компания назвала этот шаг очередным важным этапом на пути к большей прозрачности, открыв исходный код, влияющий на то, как посты отображаются в ленте «Для вас».
Обновление расширяет репозиторий кода на GitHub, раскрывая больше деталей о системе ранжирования постов и контентных метках, влияющих на их видимость. По словам вице-президента X по продукту Кита Коулмана, теперь пользователи могут загрузить исходный код приложения вместе с собственными данными в любую крупную языковую модель, чтобы глубже разобраться в результатах своих отдельных публикаций. Кроме того, X тестирует новую систему, позволяющую пользователям скачивать список меток и тегов, присвоенных их постам за последний месяц.
Эта функция может оказаться особенно полезной для участников программы монетизации контента X — несмотря на то что ручной анализ таких данных требует определённых усилий, активно публикующие пользователи теперь смогут самостоятельно проверять, не ограничивается ли охват их контента. Таким образом X рассчитывает снять опасения по поводу «шэдоубана» — скрытого ограничения видимости контента пользователя без уведомления его самого.
Тем не менее, история X в вопросах алгоритмической прозрачности не внушает большого доверия. В 2023 году, спустя несколько месяцев после покупки Twitter Илоном Маском, компания частично опубликовала алгоритм ленты на GitHub и пообещала полную прозрачность. Однако представленные тогда данные оказались неполными, значительная часть осталась скрытой, а код впоследствии так и не обновлялся — это разочаровало многих пользователей.
Несмотря на это, Маск постоянно ссылается на данный шаг как на главное доказательство открытости и честности X в вопросах ранжирования контента. Ещё в прошлом месяце он в очередной раз пообещал сделать всю кодовую базу X полностью открытой, чтобы вернуть доверие пользователей.