Dunyodagi eng yirik reklama xolding kompaniyalaridan biri — WPP — ustidan olib borilayotgan sud ishida yangi ayblovlar paydo bo'ldi. Kompaniyaning sobiq yuqori martabali xodimi Richard Foster noqonuniy media komissiyalari sxemasini fosh qilmoqchi bo'lgani uchun ishdan bo'shatilganini da'vo qilib, WPP'ga qarshi sud jarayonini olib bormoqda edi. Payshanba kuni Nyu-York shtati Oliy sudiga taqdim etilgan to'ldirilgan da'vo arizasida u yangi dalil keltirdi: WPP'ning yirik mijozlaridan biri — Sony — mustaqil tergov o'tkazib, aynan shu xulosaga kelgan.
Bu voqea 2023-yilgi yirik janjaldan boshlanadi. O'shanda Xitoy hukumat idoralari WPP'ga tegishli GroupM media agentligining Xitoy bo'linmasidagi uchta yuqori lavozimli xodimini noqonuniy komissiya (kickback) sxemasida ayblab hibsga oldi, keyinchalik ular sudlanib aybdor deb topildi. Tergovchilarning bahosicha, sxema qiymati taxminan 1,2 milliard yuanni — qariyb 176 million dollarni — tashkil etgan.
Xuddi shu janjaldan so'ng WPP'ning yirik mijozlaridan biri bo'lgan Sony ham holdingning ish yuritish amaliyoti bo'yicha o'z tergovini boshlagan — bu haqda Fosterning to'ldirilgan da'vo arizasida qayd etilgan. Foster ta'kidlashicha, Sony'ning mustaqil tekshiruvi aynan o'zi ilgari surgan ayblovni — WPP mijozlar reklama byudjetidan noqonuniy komissiya olganini — tasdiqlagan.
Da'vo arizasining yangilangan versiyasi WPP'ning ishni sudda ko'rib chiqishni bekor qilish to'g'risidagi arizasi muhokama qilinishidan bir necha kun oldin taqdim etilgani alohida e'tiborga molik. Agar Sony'ning ichki tergov xulosalari sudda tasdiqlansa, bu Fosterning signalchi (noqonuniy holatlarni oshkor qiluvchi xodim) sifatidagi pozitsiyasini sezilarli mustahkamlashi va reklama sohasidagi eng yirik holdinglardan biriga bo'lgan ishonchga yana bir zarba berishi mumkin.
Reklama agentliklari o'rtasida media xarid jarayonining shaffofligi masalasi so'nggi yillarda tobora ko'proq muhokama qilinmoqda. WPP ustidan olib borilayotgan ushbu sud jarayoni holding kompaniyalar va ularning yirik brend-mijozlari o'rtasidagi ishonch masalasini yana bir bor kun tartibiga qo'ymoqda.

Реклама15 августа 2026 г.· 1 мин чтения
В судебном деле против одного из крупнейших мировых рекламных холдингов WPP появились новые обвинения. Бывший высокопоставленный сотрудник компании Ричард Фостер, ведущий судебный процесс против WPP и утверждающий, что был уволен за попытку раскрыть схему незаконных медиакомиссий, представил в четверг в Верховный суд штата Нью-Йорк дополненный иск с новым доказательством: один из крупных клиентов WPP — компания Sony — провела собственное независимое расследование и пришла к тому же выводу.
История берёт начало в громком скандале 2023 года. Тогда китайские государственные органы арестовали трёх высокопоставленных сотрудников китайского подразделения медиаагентства GroupM, входящего в WPP, по обвинению в схеме незаконных откатов (kickback); позднее суд признал их виновными. По оценке следователей, объём схемы составил примерно 1,2 млрд юаней — около 176 млн долларов.
Как указано в дополненном иске Фостера, именно после этого скандала крупный клиент WPP — компания Sony — начала собственное расследование деловой практики холдинга. По утверждению Фостера, независимая проверка Sony подтвердила именно то обвинение, которое он выдвигал ранее: что WPP получала незаконные комиссии из рекламных бюджетов клиентов.
Примечательно, что обновлённая версия иска подана всего за несколько дней до рассмотрения ходатайства WPP об отклонении дела в суде. Если выводы внутреннего расследования Sony будут подтверждены в суде, это может значительно укрепить позицию Фостера как информатора (сотрудника, раскрывающего незаконные действия компании) и нанести ещё один удар по доверию к одному из крупнейших холдингов рекламной отрасли.
Вопрос прозрачности процесса закупки медиа среди рекламных агентств в последние годы обсуждается всё активнее. Судебный процесс против WPP вновь выводит на повестку дня вопрос доверия между холдинговыми компаниями и их крупными брендами-клиентами.