Biznes19-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Bozor qiymati 1,62 milliard dollar boʻlgan Wendy's tarmogʻi ketma-ket oltinchi chorakda savdo pasayishini qayd etdi. Ikkinchi chorakda AQShdagi bir xil doʻkonlar boʻyicha savdo 7 foizga, tashriflar soni esa 12,5 foizga qisqardi. Kompaniya 2026-yilgi moliyaviy prognozini bekor qildi va choraklik dividendni 7 sentgacha kamaytirdi. 2026-yilning birinchi yarmida Wendy's AQShda 289 ta restoranni yopdi, bosh direktor Bob Wright esa “yana yopilishlar boʻlishiga ishonchim komil”, deb ogohlantirdi.
Ana shu fonda faol investor Nelson Peltz'ning Trian Fund Management jamgʻarmasi Wendy's'ni xususiylashtirish boʻyicha konsorsium tuzmoqda — unga Abu-Dabidagi BlueFive Capital va yirik franchayzer Flynn Group qoʻshilishi kutilmoqda. Financial Times va Reuters ma'lumotlariga koʻra, taklif yaqin haftalarda taqdim etilishi mumkin. Peltz shaxsan Wendy's aksiyalarining 16,24 foiziga, Trian esa yana 7,85 foiziga egalik qiladi — jami 24 foizdan ortiq ulush ularni kompaniyaning eng yirik aksiyadori qiladi.
Wright investorlarga “yoʻlovchilar kamaydi, taklifimizning qiymati pasaydi, franchayzerlarning iqtisodiyoti bosim ostida”, dedi. Uning soʻzlaricha, xarajat va samaradorlik nomi bilan qabul qilingan qarorlar Wendy's'ni boshqalardan ajratib turadigan taom sifatini pasaytirgan — garchi bir vaqtlar kompaniya “tez muzlatilmagan” goʻsht va murakkab yetkazib berish tizimi bilan faxrlansa ham.
Marketing ham yechim boʻla olmadi. Wright kompaniyaning “bir martalik aksiyalar va hamkorliklar taqvimiga” ortiqcha tayanib qolganini, izchil brend hikoyasi yoʻqligini tan oldi. Yangi tovuqli sendvich liniyasi va “Minions & Monsters” filmi bilan hamkorlik kutilgan tashrif oqimini bermadi. Bundan tashqari, 2024-yilda sinalgan “dinamik narxlash” gʻoyasi Uber uslubidagi narx oshirishga oʻxshatilib, jamoatchilik noroziligiga sabab boʻlgan edi — garchi kompaniya bunday rejasi yoʻqligini keyinroq aniqlashtirgan boʻlsa-da.
Flynn Group'ning konsorsiumga qoʻshilishi muhim, chunki bu kompaniya AQShda 309 ta Wendy's restoranini boshqaradi va franchayzer sifatida real operatsion tajribaga ega. Morgan Stanley esa Wendy's uchun narx maqsadini 7 dollardan 5,5 dollargacha pasaytirdi — biroq bundan ikki kun oʻtib Peltz konsorsiumi haqidagi xabar tarqalgach, aksiyalar 12 foizga koʻtarildi.

Wendy's может стать частной компанией после шести кварталов подряд падения продаж
Сеть Wendy's с рыночной капитализацией 1,62 млрд долларов зафиксировала падение продаж уже шестой квартал подряд. Во втором квартале сопоставимые продажи в США упали на 7%, а число посещений сократилось на 12,5%. Компания отменила финансовый прогноз на 2026 год и снизила квартальный дивиденд до 7 центов. В первой половине 2026 года Wendy's закрыла в США 289 ресторанов, а генеральный директор Боб Райт предупредил: «Я убеждён, что закрытий будет ещё больше».
На этом фоне активист-инвестор Нельсон Пельтц через свой фонд Trian Fund Management формирует консорциум для перевода Wendy's в частные руки — к нему, как ожидается, присоединятся абудабийская BlueFive Capital и крупный франчайзи Flynn Group. По данным Financial Times и Reuters, предложение может быть представлено в ближайшие недели. Сам Пельтц лично владеет 16,24% акций Wendy's, а Trian — ещё 7,85%, что в сумме даёт им более 24% и делает их крупнейшим акционером компании.
Райт заявил инвесторам: «Трафик снизился, ценность нашего предложения упала, экономика франчайзи находится под давлением». По его словам, решения, принятые во имя сокращения издержек и повышения эффективности, снизили качество еды, которое раньше выделяло компанию среди конкурентов, — хотя в прошлом компания гордилась тем, что использует «никогда не замороженное» мясо и выстроила сложную систему поставок.
Маркетинг тоже не стал решением проблемы. Райт признал, что компания слишком сильно полагалась на «календарь разовых акций и коллабораций» без последовательного бренд-нарратива. Новая линейка сэндвичей с курицей и коллаборация с фильмом «Миньоны и монстры» не принесли ожидаемого притока посетителей. Кроме того, опробованная в 2024 году идея «динамического ценообразования» вызвала волну общественного недовольства из-за сравнений с повышением цен в стиле Uber — хотя позже компания уточнила, что подобных планов у неё нет.
Присоединение Flynn Group к консорциуму важно, поскольку эта компания управляет 309 ресторанами Wendy's в США и обладает реальным операционным опытом франчайзи. Morgan Stanley при этом снизил целевую цену акций Wendy's с 7 до 5,5 доллара — однако спустя два дня после появления новостей о консорциуме Пельтца акции выросли на 12%.