Walmart reklama biznesi 38 foizga o'sdi va yillik prognozini oshirdi
Walmart chorakning yakunlarini e'lon qilib, savdo va daromad bo'yicha yillik prognozini oshirdi — kompaniya kuchli elektron tijorat o'sishi, yuqori foyda ko'rsatkichi va 2,9 milliard dollarlik boj tarif qaytarimlaridan foyda ko'rdi. Global reklama daromadi chorak davomida 38 foizga, shundan Walmart Connect nomli chakana reklama tarmog'ining (retail media — chakana savdo kompaniyasi o'z platformasida sotadigan reklama) AQShdagi o'sishi esa Vizio'ni hisobga olmaganda 43 foizga yetdi. Umumiy daromad 187,9 milliard dollarni tashkil etib, bu yillik 5,9 foizlik o'sishni anglatadi va S&P Capital IQ'ning 186,8 milliard dollarlik prognozidan yuqori chiqdi.
Kompaniyaning o'sishida uning reklama va integratsiyalashgan platforma strategiyasi hal qiluvchi rol o'ynamoqda. Walmart shu oyning boshida o'zi sozlaydigan (self-serve) ulangan TV (CTV — internet orqali striming tomosha qilinadigan televizor) platformasi Vibe.co'ni sotib olishni yakunladi — taxminan 1,4 milliard dollarlik bu bitim, 2024-yilda Vizio'ni sotib olish bilan birga, kompaniyaning striming TV reklama bozorida Amazon'ga jiddiy raqobatchi bo'lishiga xizmat qiladi. Amazon'ning reklama biznesi so'nggi 12 oyda 76 milliard dollar daromad keltirgan edi.
Moliya direktori Jon Devid Reyni so'zlariga ko'ra, reklama o'sishi elektron tijorat o'sishidan sezilarli darajada tezroq bormoqda — bu esa kompaniyaning foyda marjasini yanada oshirish imkoniyatini beradi. Iyun oyida Kann festivalida Walmart do'kon ichidagi tajriba, elektron tijorat, marketplace, tashqi media, a'zolik va CTV'ni birlashtirgan yagona global savdo tizimi konsepsiyasini taqdim etgan edi.
Kompaniya sun'iy intellekt qobiliyatlarini ham faol kengaytirmoqda — uning SI xarid yordamchisi Sparky orqali xarid qiladigan mijozlar boshqalarga nisbatan buyurtma boshiga 40 foiz ko'proq xarajat qilmoqda, Sparky foydalanuvchilari soni esa o'tgan yilga nisbatan 70 foizga oshgan. Shu bilan birga, rahbariyat AQShdagi boj tariflari va Medicare dori-darmon narxlash siyosatidagi o'zgarishlar kabi qiyinchiliklarni ham tan oldi — bu omillar taqqoslanadigan savdo ko'rsatkichida 125 bazis punktlik pasayishga sabab bo'ldi, garchi bu ta'sir asosan tushum ko'rsatkichiga tegishli bo'lib, foyda marjasiga sezilarli zarar yetkazmagan.

Бизнес20 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Walmart, подводя итоги квартала, повысил годовой прогноз по продажам и прибыли — компании помогли уверенный рост электронной коммерции, высокая рентабельность и возврат таможенных пошлин на сумму 2,9 миллиарда долларов. Глобальный рекламный доход за квартал вырос на 38%, а рост в США сети ритейл-медиа Walmart Connect (retail media — реклама, которую ритейлер продаёт на собственной платформе) без учёта Vizio составил 43%. Общая выручка достигла 187,9 миллиарда долларов, что означает рост на 5,9% в годовом исчислении и превышает прогноз S&P Capital IQ в 186,8 миллиарда долларов.
Решающую роль в росте компании играет её стратегия развития рекламы и интегрированной платформы. В начале этого месяца Walmart завершил приобретение платформы самообслуживаемого подключённого телевидения (CTV — телевидение, которое смотрят через интернет-стриминг) Vibe.co — сделка на сумму около 1,4 миллиарда долларов, которая наряду с покупкой Vizio в 2024 году должна превратить компанию в серьёзного конкурента Amazon на рынке рекламы стримингового ТВ. Рекламный бизнес Amazon за последние 12 месяцев принёс 76 миллиардов долларов выручки.
По словам финансового директора Джона Дэвида Рейни, рост рекламного направления заметно опережает рост электронной коммерции, что даёт компании возможность и далее повышать рентабельность. В июне на Каннском фестивале Walmart представил концепцию единой глобальной торговой системы, объединяющей опыт покупок в магазине, электронную коммерцию, маркетплейс, внешние медиа, программу лояльности и CTV.
Компания также активно расширяет возможности искусственного интеллекта: клиенты, совершающие покупки через ИИ-помощника по шопингу Sparky, тратят на 40% больше в расчёте на один заказ, чем остальные покупатели, а число пользователей Sparky выросло на 70% по сравнению с прошлым годом. При этом руководство признало и трудности — таможенные пошлины в США и изменения в политике ценообразования на лекарства по программе Medicare, которые привели к снижению сопоставимых продаж на 125 базисных пунктов, хотя это влияние в основном отразилось на показателе выручки и не нанесло существенного ущерба рентабельности.