Biznes15-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Amerika bank sektorining eng yirik o'yinchisi — JPMorgan Chase — sun'iy intellekt (AI) sohasida yetakchilikni qo'ldan boy bermaslik uchun yiliga deyarli 20 milliard dollarlik texnologiya byudjetini ishga solmoqda. Bank rahbari Jeymi Daymon ilgari "AI poygasida g'olib chiqishni" o'z oldiga maqsad qilib qo'yganini aytgan edi, endi esa u kompaniyaning 2 milliard dollarlik sun'iy intellekt investitsiyasi allaqachon tejamkorlik hisobiga o'zini oqlaganini ta'kidlamoqda.
Business Insider ma'lumotlariga ko'ra, bank o'nlab minglab muhandislarining sun'iy intellektdan qanday foydalanayotganini yaqindan kuzatib boradi. Maxsus boshqaruv paneli xodimlarning GitHub Copilot (dasturchilarga kod yozishda yordam beruvchi AI vosita) dan foydalanish darajasini o'lchab, ularni "faol", "og'ir" va "foydalanmaydigan" toifalarga ajratadi. Kompaniya ichki tarmog'idagi e'lonlarga ko'ra, muhandislarning ish maqsadlari ham yangilanib, endi ulardan sun'iy intellektni joriy etish orqali "mukammallikka intilish" talab qilinmoqda.
Iyul oyida bankning sun'iy intellekt bo'yicha rahbari Tereza Xaytsenreter kompaniyada to'rt o'n yildan ortiq ishlagandan so'ng nafaqaga chiqishini e'lon qildi — bu esa texnologiya rahbariyatida jiddiy o'zgarishlarga sabab bo'ldi. JPMorgan o'sha paytda o'zining butun kompaniya miqyosidagi ma'lumotlar va tahlil boshqarmasini qayta tashkil etayotganini, e'tiborni AI infratuzilmasidan biznes tashabbuslariga ko'chirayotganini bildirgan edi. Bank fevral oyida ham tijorat va investitsiya bo'limini "sun'iy intellektning ta'sirini maksimal darajaga ko'tarish" maqsadida qayta tuzgan — endi ushbu bo'linmaning har bir asosiy yo'nalishi yangi tayinlangan bosh operatsion direktor Gay Xalamishga hisobot beradi.
Daymonning ikkinchi chorak bo'yicha investorlar bilan uchrashuvida aytishicha, bank allaqachon sohtakorlikdan himoyalanishdan tortib marketing va eslatmalar yozishgacha bo'lgan deyarli 1000 ta AI qo'llanilish holatiga ega. Kompaniya o'zining mulkiy generativ sun'iy intellekt platformasini 200 000 dan ortiq xodimga joriy qildi — bu esa dasturchilardan tortib portfel menejerlarigacha bo'lgan ish jarayonlarini qayta qurishga qaratilgan.
Bankning sun'iy intellekt bo'yicha sa'y-harakatlari faqat o'z xodimlari bilan chegaralanib qolmayapti. JPMorgan Chase'ning aktivlarni boshqarish bo'linmasi AQShda aksiyadorlar ovoz berishida tashqi vakolatli maslahatchilardan foydalanishning uzoq yillik amaliyotini shu yildan boshlab to'xtatishga qaror qildi. Tashqi insonlar o'rniga kompaniya aksiyadorlar qarorlarini qo'llab-quvvatlash uchun Proxy IQ deb nomlangan o'z ichki sun'iy intellekt platformasini ishga tushirmoqda.

Бизнес15 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Крупнейший игрок американского банковского сектора — JPMorgan Chase — направляет на технологии почти 20 миллиардов долларов в год, чтобы не упустить лидерство в сфере искусственного интеллекта. Глава банка Джейми Даймон ранее заявлял, что ставит перед собой цель «победить в гонке ИИ», а теперь утверждает, что вложенные в искусственный интеллект 2 миллиарда долларов уже окупились за счёт экономии.
По данным Business Insider, банк пристально следит за тем, как десятки тысяч его инженеров используют искусственный интеллект. Специальная панель управления измеряет степень использования сотрудниками GitHub Copilot — ИИ-инструмента, помогающего разработчикам писать код, — и делит их на категории «активные пользователи», «интенсивные пользователи» и «не использующие». Как говорится во внутренних объявлениях компании, рабочие цели инженеров также пересмотрены: теперь от них требуют «стремления к совершенству» через внедрение искусственного интеллекта.
В июле руководитель ИИ-направления банка Тереза Хайценретер объявила об уходе на пенсию после более чем сорока лет работы в компании — это решение повлекло за собой серьёзные перестановки в технологическом руководстве. Тогда JPMorgan сообщил, что реорганизует всё общекорпоративное управление данными и аналитикой, смещая фокус с ИИ-инфраструктуры на бизнес-инициативы. Ещё в феврале банк реструктурировал коммерческое и инвестиционное подразделение с целью «максимизировать эффект от искусственного интеллекта» — теперь каждое ключевое направление этого подразделения подчиняется недавно назначенному главному операционному директору Гаю Халамишу.
По словам Даймона, на встрече с инвесторами по итогам второго квартала он сообщил, что у банка уже насчитывается около 1000 сценариев применения ИИ — от защиты от мошенничества до написания маркетинговых материалов и служебных записок. Компания внедрила собственную генеративную ИИ-платформу для более чем 200 000 сотрудников, что призвано перестроить рабочие процессы — от разработчиков до портфельных менеджеров.
Усилия банка в сфере искусственного интеллекта не ограничиваются только собственными сотрудниками. Подразделение JPMorgan Chase по управлению активами с этого года решило отказаться от многолетней практики привлечения внешних консультантов по доверенности при голосовании акционеров в США. Вместо внешних специалистов компания запускает собственную внутреннюю ИИ-платформу под названием Proxy IQ для поддержки решений акционеров.