Biznes15-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Amerika bank sektorining eng yirik o'yinchisi — JPMorgan Chase — sun'iy intellekt (AI) sohasida yetakchilikni qo'ldan boy bermaslik uchun yiliga deyarli 20 milliard dollarlik texnologiya byudjetini ishga solmoqda. Bank rahbari Jeymi Daymon ilgari "AI poygasida g'olib chiqishni" o'z oldiga maqsad qilib qo'yganini aytgan edi, endi esa u kompaniyaning 2 milliard dollarlik sun'iy intellekt investitsiyasi allaqachon tejamkorlik hisobiga o'zini oqlaganini ta'kidlamoqda.
Business Insider ma'lumotlariga ko'ra, bank o'nlab minglab muhandislarining sun'iy intellektdan qanday foydalanayotganini yaqindan kuzatib boradi. Maxsus boshqaruv paneli xodimlarning GitHub Copilot (dasturchilarga kod yozishda yordam beruvchi AI vosita) dan foydalanish darajasini o'lchab, ularni "faol", "og'ir" va "foydalanmaydigan" toifalarga ajratadi. Kompaniya ichki tarmog'idagi e'lonlarga ko'ra, muhandislarning ish maqsadlari ham yangilanib, endi ulardan sun'iy intellektni joriy etish orqali "mukammallikka intilish" talab qilinmoqda.
Iyul oyida bankning sun'iy intellekt bo'yicha rahbari Tereza Xaytsenreter kompaniyada to'rt o'n yildan ortiq ishlagandan so'ng nafaqaga chiqishini e'lon qildi — bu esa texnologiya rahbariyatida jiddiy o'zgarishlarga sabab bo'ldi. JPMorgan o'sha paytda o'zining butun kompaniya miqyosidagi ma'lumotlar va tahlil boshqarmasini qayta tashkil etayotganini, e'tiborni AI infratuzilmasidan biznes tashabbuslariga ko'chirayotganini bildirgan edi. Bank fevral oyida ham tijorat va investitsiya bo'limini "sun'iy intellektning ta'sirini maksimal darajaga ko'tarish" maqsadida qayta tuzgan — endi ushbu bo'linmaning har bir asosiy yo'nalishi yangi tayinlangan bosh operatsion direktor Gay Xalamishga hisobot beradi.
Daymonning ikkinchi chorak bo'yicha investorlar bilan uchrashuvida aytishicha, bank allaqachon sohtakorlikdan himoyalanishdan tortib marketing va eslatmalar yozishgacha bo'lgan deyarli 1000 ta AI qo'llanilish holatiga ega. Kompaniya o'zining mulkiy generativ sun'iy intellekt platformasini 200 000 dan ortiq xodimga joriy qildi — bu esa dasturchilardan tortib portfel menejerlarigacha bo'lgan ish jarayonlarini qayta qurishga qaratilgan.
Bankning sun'iy intellekt bo'yicha sa'y-harakatlari faqat o'z xodimlari bilan chegaralanib qolmayapti. JPMorgan Chase'ning aktivlarni boshqarish bo'linmasi AQShda aksiyadorlar ovoz berishida tashqi vakolatli maslahatchilardan foydalanishning uzoq yillik amaliyotini shu yildan boshlab to'xtatishga qaror qildi. Tashqi insonlar o'rniga kompaniya aksiyadorlar qarorlarini qo'llab-quvvatlash uchun Proxy IQ deb nomlangan o'z ichki sun'iy intellekt platformasini ishga tushirmoqda.

BusinessAugust 15, 2026· 2 min read
JPMorgan Chase, the largest player in the American banking sector, is pouring nearly $20 billion a year into technology to avoid losing its edge in artificial intelligence. CEO Jamie Dimon previously said he had set out to "win the AI race," and now says the bank's $2 billion investment in artificial intelligence has already paid for itself through cost savings.
According to Business Insider, the bank closely tracks how tens of thousands of its engineers are using artificial intelligence. A dedicated dashboard measures employees' use of GitHub Copilot — an AI tool that helps developers write code — sorting them into "active," "heavy," and "non-user" categories. Internal company announcements show that engineers' performance goals have also been revised, now requiring them to "strive for excellence" by adopting artificial intelligence.
In July, the bank's head of artificial intelligence, Teresa Heitsenrether, announced her retirement after more than four decades with the company — a move that triggered a major reshuffle in the technology leadership. At the time, JPMorgan said it was reorganizing its company-wide data and analytics division, shifting focus from AI infrastructure to business initiatives. Back in February, the bank had already restructured its commercial and investment banking unit to "maximize the impact of artificial intelligence" — every key area of that division now reports to newly appointed Chief Operating Officer Guy Halamish.
During the second-quarter investor call, Dimon said the bank already has close to 1,000 AI use cases, ranging from fraud protection to marketing copy and memo writing. The company has rolled out its proprietary generative AI platform to more than 200,000 employees, an effort aimed at reshaping workflows from software developers to portfolio managers.
The bank's AI push extends beyond its own employees. JPMorgan Chase's asset management division has decided to end, starting this year, its long-standing practice of relying on outside proxy advisors for U.S. shareholder votes. Instead of external advisors, the company is launching its own in-house AI platform called Proxy IQ to support shareholder decisions.