Bozor tadqiqoti13-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Twitch foydalanuvchilari g'azablanmoqda: Amazon platforma translyatsiyalarida AI o'qitayotgani tasdiqlandi
Amazon'ga tegishli Twitch translyatsiya platformasi chorshanba kuni foydalanuvchilarga Amazon'ning sun'iy intellekt modellarini ularning kontentida o'qitishdan voz kechish (opt-out) imkonini beruvchi sozlamani e'lon qildi. Aynan shu e'lonning o'zi — Amazon Twitch translyatsiyalaridan AI o'qitish uchun foydalanayotganining birinchi rasmiy tasdig'i bo'ldi. Twitch jamiyat bo'limi rahbari Meri Kish jonli translyatsiyada o'zgarishlarni tushuntirar ekan, foydalanuvchilar noroziligini kutayotganini ochiq aytdi: "Sizdan bundan xursand yoki hayajonlanishingizni kutmaymiz. Hech kim bunga ijobiy munosabatda bo'lishini kutmayman", dedi u.
Uning bashorati to'g'ri chiqdi. Translyatsiya davomidagi jonli chat AI'ga qarshi yuzlab xabarlar bilan to'lib-toshdi, bir qator taniqli Twitch translyatorlari esa X'da ham Amazon'ning AI o'qitishini, ham standart holatda barcha foydalanuvchilarni avtomatik "rozi" deb belgilaydigan opt-out tizimini tanqid qildi. "Hamma buni albatta o'chirsin va Twitch'ga bunga muhtoj emasligimizni ayting!" deb yozdi Twitch foydalanuvchisi Legundo X'da.
Twitch mahsulot bo'yicha bosh direktori Mayk Minton hatto Amazon aynan qachondan beri Twitch translyatsiyalaridan modellarni o'qitish uchun foydalanayotganini bilmasligini tan oldi: "Amazon bu holatda model o'qitish bo'yicha nima qilganini, nimadan foydalanib, nimadan foydalanmaganini bilmayman. Men Amazon'ning o'qitish ishlari uchun javobgar emasman", dedi u. Shu bilan birga, Minton "deyarli har qanday ommaga ochiq kontent, ruxsat berilgan yoki berilmagan holda, model o'qitish uchun u yoki bu shaklda foydalanilmoqda", deb tan oldi.
Foydalanuvchilar Twitch maxfiylik sozlamalaridagi tugmachani o'zgartirib, AI o'qitishdan voz kechishlari mumkin. Minton, shuningdek, Twitch subtitr, klip va kontentni tasniflash uchun AI'dan foydalanishini, ammo generativ (yaratuvchi) funksiyalarni qo'llamasligini ta'kidladi. Amazon esa Business Insider so'roviga izoh berishdan bosh tortdi.
Bu voqea Amazon'ning so'nggi oylarda o'z AI infratuzilmasini jadal kengaytirib, ichki modellarini yopib, OpenAI va Anthropic kabi kompaniyalar bilan "frontier model" (eng ilg'or AI modeli) poygasida raqobatlashishga tayyorlanayotgani fonida yuz bermoqda — va bu, platforma foydalanuvchilarining o'z kontenti ustidan nazoratni yo'qotishdan xavotirlanishi kontent platformalari uchun kengroq muammoga aylanayotganini ko'rsatadi.

Amazon-owned streaming platform Twitch announced Wednesday a new setting that lets users opt out of having Amazon train its AI models on their content. The announcement itself was the first official confirmation that Amazon has, in fact, been using Twitch streams to train AI. Mary Kish, Twitch's head of community, addressed the change on a livestream and openly admitted she expected backlash: "We're not expecting you to be happy or excited about this. I don't think anyone's going to react positively," she said.
Her prediction held up. The livestream's chat filled with hundreds of anti-AI messages, and a number of prominent Twitch streamers took to X to criticize both Amazon's AI training and the opt-out system, which by default counts every user as having consented. "Everybody make sure you turn this off and tell Twitch we don't need this!" wrote Twitch user Legundo on X.
Mike Minton, Twitch's chief product officer, admitted he doesn't even know how long Amazon has been using Twitch streams to train its models: "I don't know what Amazon has done in terms of model training, what it has and hasn't used. I'm not responsible for Amazon's training work," he said. At the same time, Minton acknowledged that "nearly all publicly available content, permissioned or not, is being used in some form to train models."
Users can opt out of AI training by toggling a switch in Twitch's privacy settings. Minton also said Twitch uses AI for captions, clip generation, and content classification, but does not apply generative features. Amazon declined to comment when contacted by Business Insider.
The episode unfolds against the backdrop of Amazon aggressively expanding its own AI infrastructure in recent months, winding down internal models, and gearing up to compete with the likes of OpenAI and Anthropic in the race for frontier AI models — underscoring how content platform users' fears of losing control over their own content are becoming a growing problem across the industry.