Bozor tadqiqoti13-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Twitch foydalanuvchilari g'azablanmoqda: Amazon platforma translyatsiyalarida AI o'qitayotgani tasdiqlandi
Amazon'ga tegishli Twitch translyatsiya platformasi chorshanba kuni foydalanuvchilarga Amazon'ning sun'iy intellekt modellarini ularning kontentida o'qitishdan voz kechish (opt-out) imkonini beruvchi sozlamani e'lon qildi. Aynan shu e'lonning o'zi — Amazon Twitch translyatsiyalaridan AI o'qitish uchun foydalanayotganining birinchi rasmiy tasdig'i bo'ldi. Twitch jamiyat bo'limi rahbari Meri Kish jonli translyatsiyada o'zgarishlarni tushuntirar ekan, foydalanuvchilar noroziligini kutayotganini ochiq aytdi: "Sizdan bundan xursand yoki hayajonlanishingizni kutmaymiz. Hech kim bunga ijobiy munosabatda bo'lishini kutmayman", dedi u.
Uning bashorati to'g'ri chiqdi. Translyatsiya davomidagi jonli chat AI'ga qarshi yuzlab xabarlar bilan to'lib-toshdi, bir qator taniqli Twitch translyatorlari esa X'da ham Amazon'ning AI o'qitishini, ham standart holatda barcha foydalanuvchilarni avtomatik "rozi" deb belgilaydigan opt-out tizimini tanqid qildi. "Hamma buni albatta o'chirsin va Twitch'ga bunga muhtoj emasligimizni ayting!" deb yozdi Twitch foydalanuvchisi Legundo X'da.
Twitch mahsulot bo'yicha bosh direktori Mayk Minton hatto Amazon aynan qachondan beri Twitch translyatsiyalaridan modellarni o'qitish uchun foydalanayotganini bilmasligini tan oldi: "Amazon bu holatda model o'qitish bo'yicha nima qilganini, nimadan foydalanib, nimadan foydalanmaganini bilmayman. Men Amazon'ning o'qitish ishlari uchun javobgar emasman", dedi u. Shu bilan birga, Minton "deyarli har qanday ommaga ochiq kontent, ruxsat berilgan yoki berilmagan holda, model o'qitish uchun u yoki bu shaklda foydalanilmoqda", deb tan oldi.
Foydalanuvchilar Twitch maxfiylik sozlamalaridagi tugmachani o'zgartirib, AI o'qitishdan voz kechishlari mumkin. Minton, shuningdek, Twitch subtitr, klip va kontentni tasniflash uchun AI'dan foydalanishini, ammo generativ (yaratuvchi) funksiyalarni qo'llamasligini ta'kidladi. Amazon esa Business Insider so'roviga izoh berishdan bosh tortdi.
Bu voqea Amazon'ning so'nggi oylarda o'z AI infratuzilmasini jadal kengaytirib, ichki modellarini yopib, OpenAI va Anthropic kabi kompaniyalar bilan "frontier model" (eng ilg'or AI modeli) poygasida raqobatlashishga tayyorlanayotgani fonida yuz bermoqda — va bu, platforma foydalanuvchilarining o'z kontenti ustidan nazoratni yo'qotishdan xavotirlanishi kontent platformalari uchun kengroq muammoga aylanayotganini ko'rsatadi.

Пользователи Twitch возмущены: подтвердилось, что Amazon обучает ИИ на трансляциях платформы
Принадлежащая Amazon стриминговая платформа Twitch в среду объявила о новой настройке, позволяющей пользователям отказаться от использования их контента для обучения AI-моделей Amazon. Само это объявление стало первым официальным подтверждением того, что Amazon действительно использует трансляции Twitch для обучения искусственного интеллекта. Мэри Киш, руководитель сообщества Twitch, объясняя изменения в прямом эфире, открыто признала, что ожидает недовольства пользователей: «Мы не ждём, что вы будете этому рады или взволнованы. Не думаю, что кто-то отреагирует на это позитивно», — сказала она.
Её прогноз подтвердился. Чат во время трансляции заполнился сотнями сообщений против ИИ, а ряд известных стримеров Twitch раскритиковали в X как сам факт обучения ИИ со стороны Amazon, так и систему opt-out, при которой все пользователи по умолчанию считаются «согласившимися». «Пусть все обязательно это отключат и скажут Twitch, что нам это не нужно!» — написала в X пользовательница Twitch под ником Legundo.
Майк Минтон, директор по продукту Twitch, признал, что даже сам не знает, с какого момента Amazon использует трансляции Twitch для обучения моделей: «Я не знаю, что именно Amazon делал в части обучения моделей, что использовал, а что нет. Я не отвечаю за работу Amazon по обучению», — сказал он. При этом Минтон признал, что «практически весь публично доступный контент, независимо от разрешения, тем или иным образом используется для обучения моделей».
Пользователи могут отказаться от обучения ИИ, переключив соответствующий тумблер в настройках конфиденциальности Twitch. Минтон также отметил, что Twitch использует ИИ для субтитров, нарезки клипов и классификации контента, но не применяет генеративные функции. Amazon от комментариев изданию Business Insider отказался.
Эта история разворачивается на фоне того, что Amazon в последние месяцы активно наращивает собственную AI-инфраструктуру, сворачивает внутренние модели и готовится конкурировать с такими компаниями, как OpenAI и Anthropic, в гонке за создание передовых («frontier») моделей ИИ — и показывает, что опасения пользователей контентных платформ по поводу потери контроля над собственным контентом становятся всё более острой проблемой для всей отрасли.