AQShning eng yirik tanishuv ilovalaridan ikkitasi — Bumble va Tinder, Hinge kabi ilovalar egasi Match Group — o'zlarini mashhur qilgan asosiy mahsulotni qayta ko'rib chiqmoqda. Bumble asoschisi va bosh direktori Uitni Uolf Xerd 5-avgustdagi daromadlar bo'yicha hisobotda kompaniya "svayp tezligi va intensivligini optimallashtirish"dan "kamroq, ammo sifatliroq mos kelishlarga" yo'naltirilgan yondashuvga o'tayotganini e'lon qildi.
Bu qayta ko'rib chiqish sohaning asosiy ko'rsatkichlari pasayib borayotgan davrda yuz bermoqda: Tinder va Hinge egasi Match Group ikkinchi chorakni 13,3 million pullik foydalanuvchi bilan yakunladi — bu bir yil oldingi ko'rsatkichdan 6 foizga kam. O'n yildan ortiq vaqt davomida tanishuv ilovalari ko'proq profil, ko'proq moslik va ko'proq xabar almashish — ya'ni miqdorga asoslangan strategiyani qo'llab kelgan, chunki nazariy jihatdan, qanchalik ko'p tanlov bo'lsa, oxir-oqibat shunchalik ko'p uchrashuv yuzaga kelishi kutilgan edi.
Bu o'zgarishning asosiy harakatlantiruvchi kuchi — Gen Z (2000-yillar boshida va undan keyin tug'ilgan yosh avlod). Millenniallar va X avlodidan farqli o'laroq, ular tanishuv ilovalari mavjud bo'lgan davrda voyaga yetgan, biroq tadqiqotchilarning ta'kidlashicha, ular cheksiz tanlov va befarq muloqotdan tobora ko'proq charchamoqda. Boston universiteti media fani bo'yicha dotsenti Ketrin Kodutoning so'zlariga ko'ra: "Ilovani ochganingizda, ular sizni svayp qilishda davom ettirishni xohlashadi — ular e'tiboringizni aynan shu tarzda ushlab turishadi."
Arizona shtati universitetining Munosabatlar va texnologiyalar laboratoriyasi direktori Lizel Sharabi buni "miqdor sifatdan ustun turadigan o'yin"ga aylanganini ta'kidlaydi. Uning fikricha, agar moslashtirish algoritmlari haqiqatan ham kuchli bo'lganida, foydalanuvchilar yuzlab profillarni ko'rib chiqishga hojat qolmasdi — besh nomzoddan birortasi allaqachon munosib mos kelish bo'lishi mumkin edi.
Shunga qaramay, bu Gen Z tanishuv ilovalaridan butunlay voz kechyapti, degani emas — Koduto ta'kidlashicha, aynan yosh foydalanuvchilar hamon eng yuqori faollik ko'rsatishda davom etmoqda, ilovalar esa ularning munosabatlar madaniyatining ajralmas qismiga aylanib ulgurgan. Sharabining ta'biri bilan aytganda: "Ular uchun tanishuv madaniyati aslida tanishuv ilovasi madaniyatining o'zginasidir."

Почему приложения для знакомств отказываются от свайпов: во всём виновато поколение Z
Два крупнейших приложения для знакомств в США — Bumble и Tinder, которым вместе с Hinge владеет Match Group, — пересматривают тот самый продукт, что когда-то принёс им известность. В отчёте о доходах за 5 августа основательница и генеральный директор Bumble Уитни Вулф Херд заявила, что компания переходит от «оптимизации скорости и интенсивности свайпов» к подходу, ориентированному на «меньшее число, но более качественные совпадения».
Пересмотр стратегии происходит на фоне падения ключевых показателей отрасли: Match Group, владеющая Tinder и Hinge, завершила второй квартал с 13,3 млн платящих пользователей — на 6% меньше, чем годом ранее. Больше десяти лет приложения для знакомств делали ставку на количество — больше анкет, больше совпадений, больше переписок, — исходя из теории, что чем шире выбор, тем больше в итоге состоится свиданий.
Главной движущей силой этих перемен стало поколение Z — те, кто родился в начале 2000-х и позже. В отличие от миллениалов и поколения X, они выросли уже при существовании приложений для знакомств, но, по словам исследователей, всё сильнее устают от бесконечного выбора и вялого общения. Кэтрин Кодуто, доцент кафедры медиа Бостонского университета, отмечает: «Когда вы открываете приложение, от вас хотят, чтобы вы продолжали свайпать — именно так они удерживают ваше внимание».
Лизель Шараби, директор Лаборатории отношений и технологий Университета штата Аризона, считает, что вся система превратилась в «игру, где количество важнее качества». По её мнению, если бы алгоритмы подбора действительно были настолько эффективны, пользователям не пришлось бы пролистывать сотни анкет — достойное совпадение вполне могло бы найтись уже среди первых пяти кандидатов.
Тем не менее это не означает, что поколение Z полностью отказывается от приложений для знакомств — как отмечает Кодуто, именно молодые пользователи остаются самой активной аудиторией, а сами приложения давно стали неотъемлемой частью их культуры отношений. Как формулирует Шараби: «Для них культура свиданий — это, по сути, и есть культура приложений для знакомств».