Biroq kompaniyaning bahosi bugungi kunga kelib sezilarli darajada pasaydi. 2022-yilda uning bahosi taxminan 100 milliard dollarga yetgan bo'lsa, dushanba kuni e'lon qilingan hujjatlarga ko'ra, Shein endi atigi 27 milliard dollar atrofida baholanmoqda — bu to'rt yil ichida deyarli 75 foizlik pasayishni anglatadi. Kompaniya avvalroq London va Nyu-Yorkda ham birjaga chiqishga urinib ko'rgan, biroq bir qator sabablarga, jumladan, AQSh qonun chiqaruvchilarining e'tirozlariga ko'ra bu rejalardan voz kechishga majbur bo'lgan edi.
Bahoning pasayishiga bir nechta omil sabab bo'ldi. O'tgan oy Shein sekinlashgan sotuv va Prezident Tramp tomonidan joriy etilgan bojxona imtiyozlaridagi o'zgarish (800 dollargacha bo'lgan tovarlarni bojxonadan ozod qiluvchi "de minimis" imtiyozining bekor qilinishi) tufayli choraklik zarar haqida xabar berdi. Natijada, 2026-yilning birinchi choragida Shein 9,05 milliard dollarlik daromad fonida 99 million dollar zarar ko'rdi — bir yil oldin xuddi shu davrda kompaniya 8,95 milliard dollarlik daromaddan 395 million dollar sof foyda olgan edi.
Kompaniyaning birja uchun tayyorlagan prospektida bojxona to'lovlari, Eron bilan bog'liq urush va boshqa omillar tufayli biznesga salbiy ta'sir davom etishi mumkinligi haqida ogohlantirish bor: "Biz tashkil topganimizdan beri tez sur'atlarda o'sib keldik, biroq bu o'sish davom etishiga hech qanday kafolat yo'q", — deyiladi hujjatda.
Shunga qaramay, 281 million faol foydalanuvchiga ega kompaniya aksiyalarini sotib olishni kutayotgan investorlar uchun uzoq kutilgan imkoniyat nihoyat yaqinlashmoqda — Shein aksiyalarini 1-sentyabr, seshanba kuni birjaga chiqarishi rejalashtirilgan.
Brainlabs agentligining 54 mijozi bo'yicha 14 oylik ma'lumotlari shuni ko'rsatadiki, Google'ning AI Overviews funksiyasi keng tarqalgandan so'ng organik trafik o'rtacha 10 foizdan ortiq pasaygan — ammo kamayib qolgan tashrifchilar avvalgidan ko'ra ko'proq xarid qilmoqda.

Исследование рынка25 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Основанный в Китае в 2008 году гигант бюджетной одежды Shein Global Holdings, ныне базирующийся в Сингапуре, планирует в начале сентября наконец совершить долгожданный дебют на Гонконгской фондовой бирже. Компания добилась огромной популярности среди молодых потребителей во время пандемийных локдаунов, резко нарастив продажи и число пользователей.
Однако оценка компании к сегодняшнему дню значительно снизилась. Если в 2022 году она достигала примерно 100 миллиардов долларов, то, согласно документам, опубликованным в понедельник, Shein теперь оценивается лишь около 27 миллиардов долларов — падение почти на 75% за четыре года. Ранее компания уже пыталась выйти на биржу в Лондоне и Нью-Йорке, но была вынуждена отказаться от этих планов по ряду причин, включая возражения американских законодателей.
Снижение оценки было вызвано несколькими факторами. В прошлом месяце Shein сообщила о квартальном убытке из-за замедления продаж и изменений в таможенных льготах, введённых президентом Трампом (отмена льготы de minimis, освобождавшей от пошлин товары стоимостью до 800 долларов). В результате в первом квартале 2026 года Shein получила убыток в 99 миллионов долларов при выручке 9,05 миллиарда долларов — годом ранее за тот же период компания получила чистую прибыль в 395 миллионов долларов при выручке 8,95 миллиарда долларов.
В подготовленном для биржи проспекте компания предупреждает, что бизнес может и дальше испытывать негативное влияние из-за таможенных пошлин, войны, связанной с Ираном, и других факторов: «С момента основания мы росли быстрыми темпами, но нет никакой гарантии, что этот рост продолжится», — говорится в документе.
Тем не менее для инвесторов, ожидающих возможности приобрести акции компании с 281 миллионом активных пользователей, долгожданный шанс наконец приближается — размещение акций Shein на бирже запланировано на вторник, 1 сентября.