Biznes19-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
2026-yil aprel oyida ServiceNow Yevgeniy Dibrov asos solgan Armis kompaniyasini 7,75 milliard dollar naqd pulga sotib oldi. Armis — korporativ tarmoqqa ulangan har qanday qurilmani, jumladan tibbiy uskunalar va sanoat tizimlarini kuzatib, xavfsizlik xavfi tugʻdiradiganlarini aniqlaydigan platforma. Bu bitim ServiceNow tarixidagi eng yirik xarid boʻlib, Isroil texnologiya sohasidagi ikkinchi eng yirik sof startap chiqishi hisoblanadi — birinchi oʻrinda esa Google'ning 2025-yilda Wiz kompaniyasini 32 milliard dollarga sotib olgani turibdi, u ham xuddi Dibrov singari Assaf Rappaport tomonidan asos solingan.
Dibrov va uning hamkori Nadir Izrael bitimdan taxminan 930 million dollarni oʻzaro boʻlishib olishdi. Dibrov endi ServiceNow ichida yangi tashkil etilgan Armis boʻlinmasining bosh menejeri lavozimini egallamoqda, Izrael esa mahsulot va muhandislik boʻyicha guruh vitse-prezidenti boʻldi — ikkalasi ham deyarli oʻn yil oldin qurgan biznesni endi 180 milliard dollarlik bozor qiymatiga va minglab korporativ mijozga ega kompaniya ichida davom ettirmoqda.
Bitim haqidagi xabar dastlab Bloomberg orqali sizib chiqqanida, ServiceNow aksiyalari bir kunda 9 foizga tushib ketdi. Bu — sun'iy intellekt agentlari an'anaviy korporativ dasturiy ta'minotni eskirtirib yuboradi, degan yangi qoʻrquvning aksi edi. Bahorga kelib, Wall Street bu holatga “SaaS qiyomati” (SaaSpocalypse) nomini berdi, ServiceNow aksiyalari esa 2026-yilning dastlabki toʻrt oyida 42 foizgacha qulab tushdi — bu Salesforce koʻrsatkichidan ham yomonroq edi.
Ammo ServiceNow'ning bosh mahsulot direktori Amit Zavery bu qoʻrquvga qoʻshilmaydi. “Biz bu SaaS qiyomatiga chindan ham ishonmadik”, dedi u Fortune'ga, kompaniya bu vahima davrida ham har chorakda oʻz moliyaviy maqsadlariga erishganini yoki undan oshib ketganini ta'kidlab. Armis xaridi ServiceNow'ga kiberxavfsizlik, IT aktivlarini boshqarish va sanoat qurilmalarini kuzatishni bitta platformaga birlashtirish imkonini berdi — bu boʻlinma endi “Avtonom xavfsizlik va risk” nomi ostida faoliyat yuritmoqda.
Natija koʻzga koʻrinarli boʻldi: mayda ServiceNow aksiyalari 41 foizga koʻtarildi — bu 2012-yilgi IPO'dan beri eng yaxshi koʻrsatkich. Ikkinchi chorak natijalari kutilganidan yaxshi chiqqach, iyul oxirida aksiyalar yana 8 foizga oshdi, daromad esa 3,99 milliard dollarga yetib, 24 foizga oʻsdi. Kompaniyaning AI mahsulotlari boʻyicha yillik shartnoma qiymati 1 milliard dollardan oshdi. “Bu, albatta, yordam berdi”, dedi Zavery Armis xaridi SaaS qiyomatidan qochishga koʻmaklashganmi degan savolga javoban, biroq buni yagona omil emas, kengroq strategiyaning bir qismi sifatida ta'kidladi.

Сделка на 8 миллиардов долларов, спасшая ServiceNow от «SaaS-апокалипсиса»
В апреле 2026 года ServiceNow приобрела компанию Armis, основанную Евгением Дибровым, за 7,75 миллиарда долларов наличными. Armis — платформа, которая отслеживает любые устройства, подключённые к корпоративной сети, включая медицинское оборудование и промышленные системы, и выявляет среди них потенциальные угрозы безопасности. Эта сделка стала крупнейшим приобретением в истории ServiceNow и вторым по величине чистым выходом стартапа в израильской технологической индустрии — на первом месте по-прежнему покупка Google компании Wiz за 32 миллиарда долларов в 2025 году, которую, как и Armis, основал Ассаф Раппапорт.
Дибров и его партнёр Надир Израэль поделили между собой около 930 миллионов долларов от сделки. Теперь Дибров занимает должность генерального менеджера новообразованного подразделения Armis внутри ServiceNow, а Израэль стал вице-президентом группы по продукту и инженерии — оба продолжают развивать бизнес, который они построили почти десять лет назад, теперь уже внутри компании с рыночной капитализацией в 180 миллиардов долларов и тысячами корпоративных клиентов.
Когда новость о сделке впервые просочилась через Bloomberg, акции ServiceNow за один день упали на 9%. Это стало отражением новых опасений: искусственный интеллект-агенты сделают традиционное корпоративное программное обеспечение устаревшим. К весне Уолл-стрит окрестила эту ситуацию «SaaS-апокалипсисом», а акции ServiceNow обвалились на 42% за первые четыре месяца 2026 года — хуже, чем даже у Salesforce.
Однако директор по продукту ServiceNow Амит Завери не разделяет эти опасения. «Мы никогда по-настоящему не верили в этот SaaS-апокалипсис», — заявил он Fortune, подчеркнув, что компания достигала или превышала свои финансовые цели каждый квартал даже в разгар этой паники. Приобретение Armis позволило ServiceNow объединить кибербезопасность, управление IT-активами и мониторинг промышленных устройств на единой платформе — это подразделение теперь работает под названием «Autonomous Security and Risk».
Результат оказался заметным: акции ServiceNow выросли на 41% — лучший показатель со времён IPO в 2012 году. После того как результаты второго квартала превзошли ожидания, в конце июля акции выросли ещё на 8%, а выручка достигла 3,99 миллиарда долларов, увеличившись на 24%. Годовая стоимость контрактов компании в сфере AI-продуктов превысила 1 миллиард долларов. «Это, безусловно, помогло», — ответил Завери на вопрос, способствовало ли приобретение Armis избежать SaaS-апокалипсиса, отметив при этом, что это лишь часть более широкой стратегии, а не единственный фактор.