Marketing14-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Sayohat brendlari endi mijozlarni faqat manzil bilan emas, balki sayohatning har bir bosqichida shaxsiylashtirilgan va madaniy jihatdan mazmunli tajriba bilan jalb qilishga o'tmoqda. Adweek'ning Adspeak podkasti yangi epizodida Atlanta turizm va tashrif byurosi vakili Sheretha Bell, Amtrak tijorat direktori Eliot Hamlish va Marriott brend va dizayn bo'yicha global vitse-prezidenti Brad Hiranaga sayohatchilar kutuvlarining o'zgarishiga sohaning qanday javob berayotgani haqida so'zlashdi.
Suhbat markazida — transport brendlarining sayohat jarayonining o'zini tajribaning bir qismiga aylantirishi va manzillarning sayohatchilar bilan ularning qiziqishlari, o'ziga xosligi va madaniyati orqali bog'lanishi turadi. Ishtirokchilar shaxsiylashtirish, birinchi tomon ma'lumotlari, sodiqlik ekotizimlari, shuningdek sun'iy intellekt va ChatGPT'ning sayohatni kashf etishga bo'lgan ta'siri kuchayib borayotgani haqida ham fikr almashdilar.
Amaliy misollar sifatida Amtrak'ning kutilmagan ijtimoiy tarmoq strategiyasi, Atlanta byurosining qo'lda yozilgan otkritkalar orqali auditoriyani jalb qilish tajribasi va Marriott'ning keng qamrovli Bonvoy sodiqlik ekotizimi keltirildi.
Epizod shuni ko'rsatadiki, sayohat sohasida muvaffaqiyatga erishish uchun brendlar texnologiya va ma'lumotlarni ijodkorlik va samimiy insoniy aloqa bilan uyg'unlashtirishi kerak — bu esa nafaqat ishtirokni, balki sodiqlik va daromadni ham oshirishga xizmat qiladi.

Путешествие само становится пунктом назначения: как заново открывают тревел-маркетинг
Тревел-бренды всё больше вовлекают клиентов не просто названием пункта назначения, а персонализированным и культурно значимым опытом на каждом этапе путешествия. В новом эпизоде подкаста Adweek «Adspeak» представитель туристического и визитного бюро Атланты Шерета Белл, коммерческий директор Amtrak Элиот Хэмлиш и глобальный вице-президент по бренду и дизайну Marriott Брэд Хиранага обсудили, как отрасль реагирует на меняющиеся ожидания путешественников.
В центре разговора — то, как транспортные бренды превращают сам процесс путешествия в часть впечатления, а места назначения выстраивают связь с путешественниками через их интересы, самобытность и культуру. Участники также обсудили персонализацию, данные первой стороны, экосистемы лояльности, а также растущее влияние искусственного интеллекта и ChatGPT на то, как люди открывают для себя новые направления.
В качестве практических примеров были приведены неожиданная стратегия Amtrak в соцсетях, опыт вовлечения аудитории бюро Атланты через рукописные открытки и масштабная экосистема лояльности Marriott Bonvoy.
Эпизод показывает, что успех в туристической отрасли требует от брендов сочетать технологии и данные с креативностью и искренним человеческим контактом — это повышает не только вовлечённость, но и лояльность, и доход.