Paramount Skydance Claude uchun oylik xarajat limitini joriy qildi
David Ellison boshchiligidagi Paramount Skydance kompaniyasi texnik xodimlar uchun Claude sun'iy intellekt xizmatidan foydalanishga oylik limit joriy qildi. Uch nafar Paramount xodimining so'zlariga ko'ra, kompaniya har oy foydalanuvchilar sarflashi mumkin bo'lgan Claude tokenlari sonini cheklab qo'ygan. Tokenlar — sun'iy intellektdan foydalanish birligi bo'lib, Claude ishlab chiqaruvchisi Anthropic kabi kompaniyalar odatda mijozlardan shu asosda haq oladi.
Avgust boshida Paramountning #claude-users nomli Slack kanalida yozgan katta AI rahbari shunday degan: "Doimiy AI boshqaruvi doirasida, tashkilot bo'ylab xarajatlarni nazorat qilish va samarali foydalanishni ta'minlash uchun Claude hisoblariga oylik xarajat limitlari qo'llanildi." U ko'pchilik xodim kundalik ishida hech qanday o'zgarishni sezmasligini, ammo rahbariyat baribir hammani oldindan ogohlantirishni istaganini ham qo'shimcha qilgan.
O'zgarish bilan tanish bir shaxsning aytishicha, bu oylik limitlar jamoalarga emas, balki "har bir shaxs va ehtiyojga moslashtirilgan" bo'lib, bu ko'proq "fan emas, san'at" hisoblanadi. Oylik kvotadan oshib ketgan xodimlar maxsus forma to'ldirib qo'shimcha token so'rashlari mumkin. Shunga qaramay, kompaniya "AI'ni albatta rag'batlantirishda davom etmoqda", deydi kompaniya strategiyasidan xabardor shaxs.
Ba'zi texnik xodimlar yangi limitlardan bexabar qolgan va o'zgarish atrofida "ancha g'alva-g'ovur" ko'tarilgan, deydi bir striming bo'limi xodimi, biroq u o'zining oylik limitidan atigi bir qismini ishlatgani sababli bu holat unga unchalik ta'sir qilmasligini ta'kidlaydi. Bu qadam Paramountning bu tejamkor harakati Disney va Microsoft kabi yirik kompaniyalarning shunga o'xshash qadamlari fonida amalga oshmoqda — Disney xodimlarni samaradorlikka e'tibor bermay AI'dan haddan tashqari foydalanish, ya'ni "tokenmaxxing"dan saqlanishga chaqirgan, Microsoft bosh direktori Satya Nadella esa token ortiqcha ishlatilishini "qaramlikka o'xshaydi" deb ta'riflagan.
Bu qadam Paramountning Warner Bros. Discovery bilan 110 milliard dollarlik birlashish bitimi 12 shtat tomonidan qo'zg'atilgan antitrest da'vosi sababli muzlatib qo'yilgan bir paytga to'g'ri kelmoqda. Agar tomonlar kelishuvga erisha olmasa, Paramount WBD aksiyadorlariga 1 milliard dollardan ortiq to'lov qilishi kerak bo'ladi — 30-sentabrdan boshlab bitim yopilmagan har bir kun uchun kuniga taxminan 7 million dollarlik kechikish jarimasi hisoblanadi. Bitim yakunlansa, Paramountning qarzi qariyb 80 milliard dollarga yetadi; aks holda kompaniya 7 milliard dollarlik bitimni bekor qilish to'lovini to'lashga majbur bo'ladi.

Paramount Skydance ввела ежемесячный лимит расходов на Claude
Компания Paramount Skydance под руководством Дэвида Эллисона ввела ежемесячный лимит на использование ИИ-сервиса Claude для технических сотрудников. По словам трёх сотрудников Paramount, компания ограничила количество токенов Claude, которое пользователи могут расходовать каждый месяц. Токены — это единица измерения использования искусственного интеллекта, по которой такие компании, как разработчик Claude — Anthropic, обычно взимают плату с клиентов.
В начале августа руководитель по ИИ написал в корпоративном Slack-канале Paramount #claude-users: «В рамках постоянного управления ИИ на аккаунты Claude по всей организации были применены ежемесячные лимиты расходов — для контроля затрат и обеспечения эффективного использования». Он также добавил, что большинство сотрудников не заметят изменений в повседневной работе, однако руководство всё же решило заранее предупредить всех.
По словам человека, знакомого с изменением, ежемесячные лимиты установлены не для команд, а «индивидуально под каждого человека и его потребности» — этот процесс, по его словам, скорее «искусство, чем наука». Сотрудники, превысившие месячную квоту, могут заполнить специальную форму и запросить дополнительные токены. Тем не менее, по словам человека, знакомого со стратегией компании, Paramount «безусловно продолжает поощрять использование ИИ».
Некоторые технические сотрудники не были в курсе новых лимитов, и вокруг изменения возникла «изрядная суматоха», рассказывает сотрудник стримингового подразделения — впрочем, он отмечает, что на него самого это почти не повлияло, поскольку он использует лишь малую часть своего месячного лимита. Этот шаг экономии со стороны Paramount происходит на фоне похожих мер у таких крупных компаний, как Disney и Microsoft: Disney призвала сотрудников избегать чрезмерного использования ИИ без оглядки на эффективность — так называемого «tokenmaxxing», а гендиректор Microsoft Сатья Наделла сравнил избыточное расходование токенов с «чем-то похожим на зависимость».
Этот шаг совпадает по времени с приостановкой сделки Paramount по слиянию с Warner Bros. Discovery на 110 миллиардов долларов из-за антимонопольного иска, поданного 12 штатами. Если стороны не смогут договориться, Paramount будет обязана выплатить акционерам WBD более 1 миллиарда долларов — примерно 7 миллионов долларов в день за каждый день после 30 сентября, когда сделка останется незакрытой. Если сделка всё же завершится, долг Paramount вырастет почти до 80 миллиардов долларов; в противном случае компании придётся заплатить неустойку за отказ от сделки в размере 7 миллиардов долларов.