Paramount Skydance Claude uchun oylik xarajat limitini joriy qildi
David Ellison boshchiligidagi Paramount Skydance kompaniyasi texnik xodimlar uchun Claude sun'iy intellekt xizmatidan foydalanishga oylik limit joriy qildi. Uch nafar Paramount xodimining so'zlariga ko'ra, kompaniya har oy foydalanuvchilar sarflashi mumkin bo'lgan Claude tokenlari sonini cheklab qo'ygan. Tokenlar — sun'iy intellektdan foydalanish birligi bo'lib, Claude ishlab chiqaruvchisi Anthropic kabi kompaniyalar odatda mijozlardan shu asosda haq oladi.
Avgust boshida Paramountning #claude-users nomli Slack kanalida yozgan katta AI rahbari shunday degan: "Doimiy AI boshqaruvi doirasida, tashkilot bo'ylab xarajatlarni nazorat qilish va samarali foydalanishni ta'minlash uchun Claude hisoblariga oylik xarajat limitlari qo'llanildi." U ko'pchilik xodim kundalik ishida hech qanday o'zgarishni sezmasligini, ammo rahbariyat baribir hammani oldindan ogohlantirishni istaganini ham qo'shimcha qilgan.
O'zgarish bilan tanish bir shaxsning aytishicha, bu oylik limitlar jamoalarga emas, balki "har bir shaxs va ehtiyojga moslashtirilgan" bo'lib, bu ko'proq "fan emas, san'at" hisoblanadi. Oylik kvotadan oshib ketgan xodimlar maxsus forma to'ldirib qo'shimcha token so'rashlari mumkin. Shunga qaramay, kompaniya "AI'ni albatta rag'batlantirishda davom etmoqda", deydi kompaniya strategiyasidan xabardor shaxs.
Ba'zi texnik xodimlar yangi limitlardan bexabar qolgan va o'zgarish atrofida "ancha g'alva-g'ovur" ko'tarilgan, deydi bir striming bo'limi xodimi, biroq u o'zining oylik limitidan atigi bir qismini ishlatgani sababli bu holat unga unchalik ta'sir qilmasligini ta'kidlaydi. Bu qadam Paramountning bu tejamkor harakati Disney va Microsoft kabi yirik kompaniyalarning shunga o'xshash qadamlari fonida amalga oshmoqda — Disney xodimlarni samaradorlikka e'tibor bermay AI'dan haddan tashqari foydalanish, ya'ni "tokenmaxxing"dan saqlanishga chaqirgan, Microsoft bosh direktori Satya Nadella esa token ortiqcha ishlatilishini "qaramlikka o'xshaydi" deb ta'riflagan.
Bu qadam Paramountning Warner Bros. Discovery bilan 110 milliard dollarlik birlashish bitimi 12 shtat tomonidan qo'zg'atilgan antitrest da'vosi sababli muzlatib qo'yilgan bir paytga to'g'ri kelmoqda. Agar tomonlar kelishuvga erisha olmasa, Paramount WBD aksiyadorlariga 1 milliard dollardan ortiq to'lov qilishi kerak bo'ladi — 30-sentabrdan boshlab bitim yopilmagan har bir kun uchun kuniga taxminan 7 million dollarlik kechikish jarimasi hisoblanadi. Bitim yakunlansa, Paramountning qarzi qariyb 80 milliard dollarga yetadi; aks holda kompaniya 7 milliard dollarlik bitimni bekor qilish to'lovini to'lashga majbur bo'ladi.

Paramount Skydance, led by David Ellison, has introduced a monthly cap on technical employees' use of the Claude AI service. According to three Paramount employees, the company has limited how many Claude tokens users can spend each month. Tokens are the unit of AI usage that companies like Claude's maker, Anthropic, typically bill customers on.
In early August, a senior AI executive wrote in Paramount's #claude-users Slack channel: "As part of ongoing AI governance, monthly spend limits have been applied to Claude accounts across the organization to manage costs and ensure efficient use." The executive added that most employees wouldn't notice any change to their day-to-day work, but that leadership still wanted to give everyone advance notice.
According to a person familiar with the change, the monthly limits aren't set by team but are tailored "to each individual and their needs" — a process the person described as more "art than science." Employees who exceed their monthly quota can fill out a form to request additional tokens. Even so, the company is "absolutely still encouraging AI use," said a person familiar with the company's strategy.
Some technical staff were caught off guard by the new limits, and the change caused "a decent amount of noise," said one employee in the streaming division — though the same employee noted it barely affected them personally, since they use only a small fraction of their monthly allotment. Paramount's cost-cutting move mirrors similar steps at large companies like Disney and Microsoft: Disney has urged employees to avoid excessive AI use without regard to efficiency, a practice dubbed "tokenmaxxing," while Microsoft CEO Satya Nadella has described excessive token spending as resembling "an addiction."
The move comes as Paramount's $110 billion merger with Warner Bros. Discovery sits frozen amid an antitrust lawsuit brought by 12 states. If the two sides can't reach an agreement, Paramount will owe WBD shareholders more than $1 billion — roughly $7 million a day for every day the deal remains unclosed past September 30. Should the deal ultimately close, Paramount's debt would climb to nearly $80 billion; if it falls through, the company would instead be on the hook for a $7 billion breakup fee.