Biznes15-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Paramount Skydance kompaniyasi Warner Bros. Discovery (WBD) bilan birlashuvini blokdan chiqarishga harakat qilayotgan shtatlar guruhi bilan kelishuvga erishishga urinmoqda. Juma kuni e'lon qilingan bayonotda kompaniya bitim dunyoning o'nlab davlatlarida ma'qullangandan so'ng, tomonlar o'rtasida murosaga kelish zarurligini ta'kidladi.
Paramount o'z bayonotida sud jarayonini davom ettirishdan ko'ra "yaxshiroq yo'l" — bu "ishchilar, iste'molchilar hamda 12 shtatning har birida yashovchi fuqarolar manfaatlariga xizmat qiladigan kelishuv orqali masalani hal qilish" ekanini bildirdi. Shuningdek, kompaniya o'ziga qarshi da'vo qo'zg'atgan 12 shtat bosh prokurorlarini "o'z saylovchilariga hech qanday foyda keltirmasdan, faqat zarar yetkazishda" aybladi.
Bitimni blokdan chiqarishga qaratilgan ushbu sud jarayoni Paramountning Warner Bros.ni sotib olish rejasidagi eng katta to'siq hisoblanadi, zero bitim allaqachon 68 mamlakat regulyatorlari tomonidan ma'qullangan. Kaliforniya shtati bosh prokurori Rob Bonta boshchiligidagi da'vo tufayli Paramount o'tgan oy bitimni 2027 yilgacha kechiktirishga majbur bo'ldi, bu esa kompaniyaga yuzlab millionlab, hatto milliardlab dollar zarar keltirishi mumkin. Forbes nashri Bonta idorasidan izoh so'ragan, biroq hozircha javob olinmagan.
Paramount kompaniyasining bosh direktori Devid Ellison bayonotda shunday dedi: "Qonun va faktlar bizning tomonimizda ekaniga ishonchimiz komil bo'lsa-da, biz muayyan majburiyatlar va yon berishlarni taklif qildik hamda dunyoning 68 mamlakatidagi regulyatorlar bilan qilganimizdek, Kaliforniyadagi va butun dunyodagi xodimlarimiz hamda ijodkorlik hamjamiyati manfaati yo'lida shtat bosh prokurorlari bilan ham konstruktiv hamkorlikda yechim topishga tayyormiz."
110 milliard dollarlik ushbu bitim fevral oyida e'lon qilingan bo'lib, Paramount Netflix bilan bo'lgan savdolashuv kurashida g'olib chiqqan edi. Kelishuvga ko'ra, agar bitim 30-sentabrgacha yakunlanmasa, Paramount Warner Bros. aksiyadorlariga har bir aksiya uchun kuniga 0,25 dollar miqdorida "ticking fee" (bitim o'z vaqtida yakunlanmagan taqdirda kuniga hisoblanadigan jarima to'lovi) to'lashi shart. Agar bitimning yakunlanishi 2027 yil iyungacha cho'zilib ketsa, bu Paramountga 1,9 milliard dollardan ortiq zarar keltirishi mumkin.
Paramountga qarshi da'vo qo'zg'atgan ko'p shtatli koalitsiya kompaniyani monopoliyaga qarshi qonunlarni buzishda va bozordagi raqobatni yo'q qilishga urinishda ayblamoqda — ularning fikricha, bu iste'molchilar uchun kabel televideniyesi va kinoteatr chiptalari narxining oshishiga olib kelishi mumkin. Federal sudya iyun oyida bitimni vaqtincha to'xtatib qo'ygan edi.

Бизнес15 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Компания Paramount Skydance пытается достичь соглашения с группой штатов, добивающихся блокировки её слияния с Warner Bros. Discovery (WBD). В заявлении, опубликованном в пятницу, компания отметила, что после того как сделка была одобрена регуляторами десятков стран мира, сторонам необходимо прийти к компромиссу.
В своём заявлении Paramount сообщила, что «лучший путь» вместо продолжения судебного процесса — это «урегулирование вопроса через соглашение, которое отвечает интересам работников, потребителей и граждан, проживающих в каждом из 12 штатов». Компания также обвинила генеральных прокуроров этих 12 штатов, подавших против неё иск, в том, что их действия «не приносят никакой пользы избирателям, а лишь причиняют вред».
Этот судебный процесс, направленный на блокировку сделки, стал главным препятствием для планов Paramount по приобретению Warner Bros., хотя сделка уже одобрена регуляторами 68 стран. Из-за иска, возглавляемого генеральным прокурором Калифорнии Робом Бонтой, Paramount в прошлом месяце была вынуждена перенести завершение сделки на 2027 год, что может обойтись компании в сотни миллионов, а то и миллиарды долларов. Издание Forbes запросило комментарий у офиса Бонты, но пока не получило ответа.
Генеральный директор Paramount Дэвид Эллисон заявил: «Хотя мы убеждены, что закон и факты на нашей стороне, мы предложили определённые обязательства и уступки и готовы конструктивно работать с генеральными прокурорами штатов, чтобы найти решение в интересах наших сотрудников в Калифорнии и по всему миру, а также творческого сообщества, — так же, как мы это сделали с регуляторами 68 стран мира».
Эта сделка стоимостью 110 миллиардов долларов была объявлена в феврале — тогда Paramount одержала победу в торговой борьбе с Netflix. По условиям соглашения, если сделка не будет завершена к 30 сентября, Paramount обязана выплачивать акционерам Warner Bros. «ticking fee» (ежедневную штрафную выплату, начисляемую при несвоевременном завершении сделки) в размере 0,25 доллара на акцию в день. Если завершение сделки затянется до июня 2027 года, это может обойтись Paramount более чем в 1,9 миллиарда долларов.
Коалиция штатов, подавших иск против Paramount, обвиняет компанию в нарушении антимонопольного законодательства и попытке подавить конкуренцию на рынке — по их мнению, это может привести к росту цен на кабельное телевидение и билеты в кино для потребителей. В июне федеральный судья временно приостановил сделку.