Kengayish bejiz emas — kompaniyaning reklama daromadi avgust boshidan buyon 25 foizdan ortiq o'sgan. Buni brifingda OpenAI'ning korporativ marketing bo'yicha bosh direktori (CMO — Chief Marketing Officer, kompaniyada marketing strategiyasiga javobgar top-menejer) Kolin Fleming ma'lum qildi. U ilgari ServiceNow'da reklama yo'nalishini boshqargan mutaxassis. Flemingning ta'kidlashicha, bu OpenAI uchun "jiddiy kengayish".
Raqamlar bu qadamning nechog'li asosli ekanini ko'rsatadi: ChatGPT'ning haftalik faol foydalanuvchilari soni hozir 1 milliardga yetgan, va ularning 20 foizi aniq tijorat niyati — ya'ni xarid qilish yoki xizmatga buyurtma berish niyatini bildiradigan so'rovlar bilan platformaga murojaat qilmoqda.
Bu esa reklama beruvchilar uchun OpenAI'ni endi shunchaki qiziqarli texnologik loyiha emas, balki real xaridorlarga ega to'liq huquqli reklama kanaliga aylantirmoqda. AI-chatbotlar orqali sotib olish niyatini bildirgan auditoriya hajmi shu qadar kattaki, yirik brendlar endi bu maydonni e'tiborsiz qoldira olmaydi.
Ekspertlarning fikricha, agar OpenAI'ning Yevropadagi tajribasi muvaffaqiyatli chiqsa, bu boshqa AI-platformalarni ham reklama tizimlarini tezroq kengaytirishga undashi mumkin — bu esa raqamli marketing landshaftini yana bir bor tubdan o'zgartiradi.

Реклама19 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Компания OpenAI, создатель ChatGPT, значительно расширяет свою рекламную систему: в среду компания объявила о выводе пилотного проекта на 31 новый европейский рынок. Среди них Германия, Франция, Испания, Италия, Швеция, Норвегия, Дания, Нидерланды, Ирландия, Бельгия, Австрия, Польша, Чехия и Португалия.
До этого рекламный пилот работал только в США, Канаде, Австралии, Новой Зеландии, Великобритании, Японии, Южной Корее, Бразилии и Мексике. Выход на европейский рынок — очередной шаг в укреплении позиций OpenAI на рынке рекламы.
Расширение не случайно — рекламная выручка компании выросла более чем на 25% с начала августа. Об этом на брифинге сообщил директор по корпоративному маркетингу (CMO) OpenAI Колин Флеминг, ранее руководивший рекламным направлением в ServiceNow. По словам Флеминга, для OpenAI это «серьезное расширение».
Цифры подтверждают обоснованность этого шага: число еженедельных активных пользователей ChatGPT сейчас достигло 1 миллиарда, причем 20% из них обращаются к платформе с явным коммерческим намерением — то есть с запросами, связанными с покупкой товара или заказом услуги.
Это превращает OpenAI из просто интересного технологического проекта в полноценный рекламный канал с реальными покупателями. Аудитория, выражающая намерение купить через ИИ-чатботов, настолько велика, что крупные бренды уже не могут игнорировать это направление.
По мнению экспертов, если европейский опыт OpenAI окажется успешным, это может подтолкнуть другие ИИ-платформы быстрее расширять свои рекламные системы — а значит, еще раз коренным образом изменить ландшафт цифрового маркетинга.