Reklama28-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
OpenAI kompaniyasi o'zining IPO (aksiyalarni birjada birinchi marta ommaviy sotuvga chiqarish) jarayoniga tayyorgarlik ko'rayotgan bir paytda ChatGPT'ning bepul va "Go" tariflariga reklama joriy qilishni boshladi. TechCrunch nashriga ko'ra, kompaniya dastlab Hindistonda WPP va Omnicom kabi yirik reklama agentliklari bilan hamkorlikda 50 ta brend uchun reklama ko'rsatishni yo'lga qo'ymoqda — bu esa mamlakatdagi taxminan 100 million faol foydalanuvchini qamrab oladi.
OpenAI'ning global reklama yechimlari rahbari Deyv Dugan bildirishicha, "ChatGPT Ads yordamida har qanday hajmdagi biznes foydalanuvchi qaror qabul qilish jarayonining aynan boshlanish nuqtasida, ya'ni eng mos kontekstda o'zini tanishtirish imkoniga ega bo'ladi". Reklamalar foydalanuvchiga ChatGPT javobining ostida ko'rinadi.
Kompaniya alohida ta'kidlaydiki, reklamalar ChatGPT'ning javoblariga hech qanday ta'sir ko'rsatmaydi. Reklama beruvchilar foydalanuvchilarning suhbatlari, chat tarixi, xotira ma'lumotlari yoki shaxsiy tafsilotlariga kira olmaydi — ular faqat ko'rsatishlar va bosishlar soni kabi yig'ma statistikaga ega bo'ladi. Foydalanuvchilarning o'ziga esa reklama shaxsiylashtirishni boshqarish va bu maqsadda yig'ilgan ma'lumotlarni tozalash imkoniyati beriladi.
Bu qadam sun'iy intellekt platformalarining pul topish modeli qanday shakllanayotganini ko'rsatuvchi muhim signal. Agar tajriba muvaffaqiyatli chiqsa, marketing mutaxassislari uchun yaqin kelajakda mutlaqo yangi reklama kanali — AI-suhbat interfeysi ichidagi kontekstual reklama — paydo bo'lishi mumkin, bu esa qidiruv va ijtimoiy tarmoq reklamasidan farqli, butunlay yangi qoidalar va imkoniyatlar to'plamini talab qiladi.

Реклама28 августа 2026 г.· 1 мин чтения
OpenAI, готовясь к IPO (первичному публичному размещению акций), начала внедрять рекламу в бесплатный и тарифный план «Go» ChatGPT. По данным TechCrunch, компания сначала запускает показ рекламы в Индии в партнёрстве с крупными рекламными агентствами WPP и Omnicom для 50 брендов — это охватит около 100 миллионов активных пользователей в стране.
Дэйв Дуган, руководитель глобальных рекламных решений OpenAI, заявил: «С ChatGPT Ads бизнес любого масштаба сможет представить себя именно в той точке, где начинается процесс принятия решения пользователем, — то есть в наиболее релевантном контексте». Реклама будет показываться пользователю под ответом ChatGPT.
Компания особо подчёркивает, что реклама никак не влияет на ответы ChatGPT. Рекламодатели не получат доступа к переписке пользователей, истории чатов, данным памяти или личным сведениям — им будет доступна лишь агрегированная статистика, такая как число показов и кликов. Самим же пользователям будет предоставлена возможность управлять персонализацией рекламы и очищать данные, собранные для этой цели.
Этот шаг — значимый сигнал того, как формируется модель монетизации платформ искусственного интеллекта. Если эксперимент окажется успешным, в ближайшем будущем у маркетологов может появиться совершенно новый рекламный канал — контекстная реклама внутри интерфейса AI-диалога, требующая совершенно новых правил и возможностей, отличных от рекламы в поиске и соцсетях.