Reklama28-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Bu yozgi FIFA jahon chempionatini Fox telekanali orqali 128 million tomoshabin kuzatdi, bu esa kompaniyaning so'nggi chorak daromadini 28 foizga — 4,2 milliard dollargacha oshirishga yordam berdi. Shunga qaramay, bu katta qiziqish Angliya Premer-ligasi kabi klub futboli translyatsiyalariga reklama byudjetlarining kutilgan darajada oqib kelishiga olib kelmadi.
Canvas media agentligining milliy video investitsiyalari bo'yicha katta vitse-prezidenti Jim MakNamara so'zlariga ko'ra, "bir necha yildan beri vaziyat barqaror, futbolga sarflanadigan byudjetda katta sakrash sezilmayapti". Anonim qolishni afzal ko'rgan yirik xolding kompaniyasining media xaridori esa "hech qanday oshgan talab yoki so'rovni sezmadik" deb tan oldi — Premer-liganing reklama o'rinlari yaxshi sotilayotgan bo'lsa-da, talab barqaror, ammo keskin oshmagan.
Bu qiziq, chunki jahon chempionatida yorqin o'ynagan futbolchilarning aksariyati aynan Angliya Premer-ligasida faoliyat yuritadi — bu esa NBC kanalining 2025–2026 mavsumdagi translyatsiyalarida allaqachon o'z natijasini bermoqda: bu AQSh tarixidagi eng ko'p tomosha qilingan mavsum bo'lib, o'rtacha har bir o'yin 535 ming tomoshabin yig'gan, aprel oyidagi "Arsenal – Manchester Siti" o'yini esa NBC, Peacock va Telemundo orqali jami 2,6 million tomoshabinni jalb etgan (Nielsen ma'lumotlari). WPP Media'ning AQSh sport investitsiyalari va hamkorlik bo'yicha rahbari Marti Blich buni "qiziqish yuqori" deb ta'riflaydi.
Brendlar uchun imkoniyatlar bu bilan tugamaydi — kuzda Champions League (Chempionlar Ligasi) qayta boshlanadi, bu esa jahon chempionatida tanilgan yulduzlarni endi zaifroq raqiblar bilan emas, balki bir-biriga teng darajadagi Yevropa klublari bilan to'qnashuvda ko'rish imkonini beradi. Media xaridorlarning fikricha, aynan shu turnir futbol muxlislariga reklama orqali yetib borishning navbatdagi katta imkoniyatiga aylanishi mumkin.

Реклама28 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Этим летом трансляции чемпионата мира по футболу FIFA на телеканале Fox посмотрели 128 миллионов зрителей, что помогло компании увеличить выручку за последний квартал на 28% — до 4,2 миллиарда долларов. Тем не менее этот огромный интерес пока не привёл к ожидаемому притоку рекламных бюджетов в трансляции клубного футбола, включая Английскую Премьер-лигу.
По словам Джима Макнамары, старшего вице-президента по национальным видеоинвестициям медиаагентства Canvas, «ситуация остаётся стабильной уже несколько лет — заметного скачка в бюджетах, выделяемых на футбол, не наблюдается». Байер медиа крупного холдинга, пожелавший остаться анонимным, признал, что «не заметил ни повышенного спроса, ни новых запросов» — рекламные места Премьер-лиги продаются хорошо, но спрос стабилен, а не резко растёт.
Любопытно, что большинство футболистов, ярко проявивших себя на чемпионате мира, выступают именно в Английской Премьер-лиге — и это уже даёт результат в трансляциях NBC сезона 2025–2026: это самый просматриваемый сезон в истории США, где в среднем каждый матч собирал 535 тысяч зрителей, а апрельский матч «Арсенал — Манчестер Сити» привлёк в сумме 2,6 миллиона зрителей на NBC, Peacock и Telemundo (данные Nielsen). Марти Блич, руководитель отдела спортивных инвестиций и партнёрств WPP Media в США, характеризует это как «высокий интерес».
На этом возможности для брендов не заканчиваются — осенью возобновляется Лига чемпионов, где звёзды, заявившие о себе на чемпионате мира, встретятся уже не со слабыми соперниками, а с равными по силе европейскими клубами. По мнению байеров, именно этот турнир может стать следующей крупной возможностью для рекламодателей, желающих охватить футбольных болельщиков.