Meta'ning iste'molchi ishonchi bilan bog'liq muammosi uning AI rejalariga to'siq bo'lishi mumkin
Meta egasi Mark Zukerberg dushanba kuni e'lon qilgan 6500 so'zlik manifestda har bir odam o'zining munosabatlari, sog'lig'i, karyerasi, moliyasi va uy xo'jaligini boshqarishda 24/7 yordam beradigan shaxsiy AI-agentga ega bo'ladigan kelajakni tasvirlab berdi. Biroq bu kontseptsiya amalga oshishi uchun foydalanuvchilar Meta'ga uy sharoiti, tibbiy yozuvlar va moliyaviy ma'lumotlarni o'z ichiga olgan juda shaxsiy ma'lumotlarni ishonib topshirishi kerak bo'ladi — savol shu: iste'molchilar bunga tayyormi?
Bu Meta uchun yangi muammo emas. 2016-yildagi Cambridge Analytica janjali — garchi ba'zilar bu voqeaning miqyosi oshirib yuborilgan deb hisoblasa-da — kompaniya foydalanuvchi ma'lumotlarini tadqiqotchilar, ilova ishlab chiquvchilar va reklama beruvchilarga qanday darajada ochib berganini fosh qildi. Zukerbergning AQSh Senati va Vakillar palatasi oldidagi guvohligidan keyin kompaniyaga ishonch keskin pasaydi — Business Insider'ning 2019-yildagi Raqamli ishonch hisobotida Facebook iste'molchi ishonchi bo'yicha oxirgi o'rinni egallagan edi.
Ishonchning pasayishi keyinchalik Meta'ning 2019-yildagi Diem (Libra) kriptovalyuta loyihasini ham izdan chiqardi: ko'plab hukumatlar kompaniyaning o'z valyutasini yaratishini qo'llab-quvvatlamasligini bildirgach, Visa, Mastercard va PayPal kabi yirik hamkorlar loyihadan chekindi. 2021-yilda Facebook'ning Meta'ga qayta nomlanishi ham salbiy assotsiatsiyalardan qutulish uchun qilingan urinish edi, biroq bu maqsadga to'liq erishilmadi: Forbes Advisor'ning 2023-yilgi so'rovi Buyuk Britaniyada Meta texnologik kompaniyalar orasida foydalanuvchi ma'lumotlariga eng kam ishonch qozongan kompaniya ekanini (respondentlarning 48 foizi) ko'rsatgan, Forrester'ning 2025-yil fevral so'rovi esa AQSh va Buyuk Britaniyadagi onlayn foydalanuvchilarning atigi uchdan bir qismi Meta'ga 2024-yildagiga nisbatan teng yoki ko'proq ishonishini aniqlagan.
Meta'ning ijtimoiy tarmoqqa bog'liqlik, o'smirlarga salbiy ta'sir, ommaviy xakerlik hujumlari va ma'lumotlar markazlari atrofidagi davom etayotgan tortishuvlar fonida, foydalanuvchilarning shaxsiy hayotlari haqida qaror qabul qiladigan AI-botga ko'proq ma'lumot berishga tayyor bo'lishi qiyin ko'rinadi. Meta'ning AI ko'zoynaklari atrofidagi janjal — ba'zi foydalanuvchilar boshqalarni bexabar suratga olish uchun qurilmadagi yozib olish chirog'ini o'chirib qo'yishgani haqidagi xabarlar — kompaniya brendiga yana bir putur yetkazmoqda.
Shunga qaramay, tarix shuni ko'rsatadiki, foydalilik ko'pincha maxfiylik haqidagi tashvishlardan ustun keladi — agar Meta o'zining eng so'nggi AI modellari bilan sezilarli qiymat ko'rsata olsa, foydalanuvchilar baribir o'z nozik ma'lumotlarini ishonib topshirishi mumkin. Ammo bu katta talab, va Zukerbergning superaqlli AI orqali kelajak haqidagi orzusi amalga oshishi uchun Meta avval o'z brendiga bo'lgan ishonchni tiklashi kerak bo'ladi.

BrandingAugust 13, 2026· 2 min read
In a 6,500-word manifesto published on Monday, Meta founder Mark Zuckerberg described a future where everyone has a personal AI agent working around the clock to help manage their relationships, health, career, finances and household. But for that vision to become reality, users will need to hand Meta deeply personal data — including information about their homes, medical records and finances. The question is whether consumers are ready for that.
This isn't a new problem for Meta. The 2016 Cambridge Analytica scandal — though some argue its scale was overstated — exposed just how widely the company had shared user data with researchers, app developers and advertisers. Trust in the company plunged after Zuckerberg's testimony before the U.S. Senate and House, with Facebook ranking last for consumer trust in Business Insider's 2019 Digital Trust report.
That erosion of trust later derailed Meta's 2019 Diem (Libra) cryptocurrency project as well: once many governments signaled they wouldn't support the company creating its own currency, major partners including Visa, Mastercard and PayPal pulled out. Facebook's 2021 rebrand to Meta was itself an attempt to shed those negative associations, though it hasn't fully succeeded — a 2023 Forbes Advisor survey found Meta was the least trusted tech company for handling user data in the U.K. (48% of respondents said so), and a February 2025 Forrester survey found only a third of U.S. and U.K. online users trust Meta as much as or more than they did in 2024.
Against the backdrop of ongoing controversies over social media addiction, harm to teenagers, massive hacking incidents and data centers, it seems like a tall order for users to hand over even more information to an AI bot making decisions about their personal lives. The controversy around Meta's AI glasses — reports that some users disabled the recording light to film others without their knowledge — has dealt the company's brand yet another blow.
Still, history suggests utility often wins out over privacy concerns — if Meta can demonstrate real value from its latest AI models, users may ultimately be willing to hand over their sensitive data after all. But that's a high bar, and for Zuckerberg's vision of a superintelligent AI-powered future to materialize, Meta will first need to rebuild trust in its own brand.