Meta kompaniyasi bolalar va o'smirlar xavfsizligi bo'yicha yirik sud jarayoniga tayyorlanmoqda. Fortune xabariga ko'ra, to'rtta amerikalik shtat kompaniyadan uning bozor qiymatiga yaqinlashadigan — taxminan 1,4 trillion dollargacha bo'lishi mumkin bo'lgan — jarima talab qilmoqda.
Da'vogarlarning asosiy da'vosi — Meta yosh foydalanuvchilarni himoya qilish bo'yicha yetarli chora ko'rmagan va bu bilan Facebook hamda Instagram platformalarida ularning ruhiy salomatligiga zarar yetkazgan, deb hisoblanadi.
Moliyaviy jarima raqami o'zi juda katta ko'rinsa-da, tahlilchilarning fikricha, bu sud jarayonining eng jiddiy oqibati moliyaviy emas, balki huquqiy bo'lishi mumkin: sud Metani Facebook va Instagramni yosh auditoriya uchun tubdan qayta qurishga majbur qilishi ehtimoldan xoli emas.
Bunday qaror amalga oshsa, bu nafaqat Meta, balki butun ijtimoiy tarmoqlar sohasi uchun yangi standart o'rnatishi mumkin — kompaniyalar endi yosh foydalanuvchilar xavfsizligini ta'minlashda ancha qattiqroq talablarga duch kelishi mumkin.
Jarayon hali boshlanish arafasida bo'lsa-da, u allaqachon texnologiya sohasida keng muhokamaga sabab bo'lmoqda — chunki bu bolalar xavfsizligi bo'yicha sohadagi eng yirik sud kurashlaridan biriga aylanishi mumkin.

BusinessAugust 18, 2026· 1 min read
Meta is bracing for a major lawsuit over the safety of children and teenagers. According to Fortune, four US states are seeking a fine from the company that could reach roughly $1.4 trillion — a sum comparable to Meta's own market value.
The plaintiffs' core argument is that Meta failed to take adequate steps to protect young users, causing harm to their mental health on Facebook and Instagram.
While the financial figure alone is staggering, analysts say the lawsuit's most consequential outcome may not be financial at all, but legal: a court ruling could force Meta to fundamentally redesign Facebook and Instagram for younger audiences.
Should that happen, it could set a new standard not just for Meta but for the entire social media industry, pushing companies toward far stricter requirements for protecting young users.
Though the case is still in its early stages, it's already sparking widespread discussion across the tech industry — this is shaping up to be one of the biggest legal battles yet over child safety online.