Bozor tadqiqoti14-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Meta Avstraliyada 750 mingdan ortiq o'smir hisobini o'chirdi — sun'iy intellekt nazoratni kuchaytirdi
Meta Avstraliyaning 16 yoshgacha bo'lgan foydalanuvchilar uchun ijtimoiy tarmoqlarni taqiqlovchi qonuniga muvofiqligi haqida yangi ma'lumot e'lon qildi: 2025-yil iyunidan buyon kompaniya Facebook va Instagram'da 16 yoshdan kichik deb aniqlangan 750 mingdan ortiq avstraliyalik hisobga kirishni cheklagan. Bu yanvar oyida e'lon qilingan 550 ming ko'rsatkichdan sezilarli oshgan.
Meta bu o'sishni aniqlash tizimlarining takomillashuvi bilan bog'lamoqda: "Biz profillarni — post, izoh, bio va sarlavhalarni — tug'ilgan kun nishonlanishi yoki maktab sinfiga oid eslatmalar kabi kontekstual belgilar bo'yicha tahlil qilish uchun sun'iy intellektdan foydalanamiz," — deydi kompaniya. Bundan tashqari, Meta ota-onalar va jamiyat a'zolari uchun shubhali yosh hisoblarni xabar qilishni osonlashtirgan hamda Facebook va Instagram'da o'z tizimining qanday ishlashini tushuntiruvchi ta'lim kampaniyasini olib borgan.
Ammo Avstraliyaning eSafety Komissiyasi (onlayn xavfsizlik bo'yicha davlat organi) ma'lumotlariga ko'ra, hozircha ko'pchilik 16 yoshgacha bo'lgan foydalanuvchilar hamon cheklangan ilovalarga kira olmoqda. Shu oyning boshida e'lon qilingan hisobotga ko'ra, 16 yoshgacha bo'lgan foydalanuvchilarning 81,5 foizi cheklangan ilovalardan foydalanishda davom etmoqda.
Komissiya buning asosiy sababini platformalarning o'zida ko'radi: bolalarning yarmidan ko'pi (50,2 foizi) ilova hali ularning yoshini tasdiqlashni so'ramaganini, 18,2 foizi esa ilova yoshini noto'g'ri baholaganini aytgan. Shu sababli Komissiya talablarga rioya qilmagan ilovalar uchun jarimalarni kuchaytirishga va'da berdi, garchi hozirgi talablar hamon noaniq va turlicha talqin qilinishi mumkin bo'lsa-da.
Meta o'z navbatida buni doimiy muammo sifatida ko'rsatib kelmoqda va yagona standart joriy etishni talab qilmoqda: "Bizning asosiy tashvishimiz — platformalar tinejkerlarni chetlashtirish borasida bir xil yondashuvga amal qilmayotgani. Yosh operatsion tizim yoki ilovalar do'koni darajasida bir marta tekshirilishi va ishonchli signal sifatida barcha ilovalarga uzatilishi kerak," — deydi kompaniya. Komissiya esa buni dastlabki joriy etish bosqichining bir qismi sifatida baholab, cheklovlarning haqiqiy ta'sirini ko'rish uchun vaqt kerakligini ta'kidlamoqda — bu orada bolalarning zararli onlayn foydalanish bilan bog'liq salbiy holatlarida sezilarli yaxshilanish kuzatilmagan.

Исследование рынка14 августа 2026 г.· 2 мин чтения
Meta опубликовала новые данные о соблюдении австралийского закона, запрещающего пользователям младше 16 лет доступ к соцсетям: с июня 2025 года компания ограничила доступ к Facebook и Instagram более чем 750 тысячам австралийских аккаунтов, определённых как принадлежащие пользователям младше 16 лет. Это заметно больше показателя в 550 тысяч, объявленного в январе.
Meta связывает этот рост с усовершенствованием систем распознавания: «Мы используем ИИ для анализа профилей — постов, комментариев, био и подписей — по контекстуальным признакам, таким как упоминания дня рождения или школьного класса», — сообщает компания. Кроме того, Meta упростила для родителей и представителей сообщества процесс подачи жалоб на подозрительные по возрасту аккаунты и провела образовательную кампанию, разъясняющую, как работает эта система в Facebook и Instagram.
Однако, по данным австралийской Комиссии по онлайн-безопасности (eSafety Commission, государственный орган по вопросам онлайн-безопасности), пока что большинство пользователей младше 16 лет всё ещё имеют доступ к ограниченным приложениям. Согласно отчёту, опубликованному в начале этого месяца, 81,5% пользователей младше 16 лет продолжают пользоваться ограниченными приложениями.
Комиссия видит основную причину в самих платформах: более половины детей (50,2%) сообщили, что приложение ещё ни разу не запрашивало подтверждение их возраста, а 18,2% сообщили, что приложение неверно оценило их возраст. В связи с этим Комиссия пообещала ужесточить штрафы для приложений, не соблюдающих требования, хотя нынешние требования пока остаются расплывчатыми и допускают разное толкование.
Meta, в свою очередь, продолжает указывать на это как на системную проблему и требует внедрения единого стандарта: «Наша главная озабоченность в том, что платформы не придерживаются единого подхода к отсечению подростков. Возраст должен проверяться один раз — на уровне операционной системы или магазина приложений — и передаваться всем приложениям как надёжный сигнал», — заявляет компания. Комиссия же расценивает это как часть начального этапа внедрения и подчёркивает, что для оценки реального эффекта ограничений требуется время — тем временем заметного улучшения показателей, связанных с вредным использованием интернета детьми, пока не наблюдается.