Meta dunyodagi eng boy kompaniyalardan biri ekani hech kimga sir emas. O'tgan yili u deyarli 201 milliard dollar daromad qildi, bu yilning iyun oyi yakuniga kelib esa uning naqd pul va bozor qimmatli qog'ozlaridagi mablag'i 90 milliard dollardan oshib ketdi.
Endi Kaliforniyaning Oakland shahrida boshlangan federal sud jarayoni shunchalik yirik kompaniyaga moliyaviy zarba berish uchun aslida nima talab qilinishini sinovdan o'tkazmoqda. Kaliforniya, Kolorado, Kentukki va Nyu-Jersi shtatlari Meta'ni yoshlarga o'z platformalari keltirayotgan xavf haqida jamoatchilikni chalg'itishda hamda Instagram va Facebook'da bolalar va o'smirlarni platformaga qattiq bog'lab qo'yadigan funksiyalar yaratishda ayblamoqda. To'rtta shtat 2023-yilda kompaniyaga qarshi da'vo qo'zg'agan 29 ta shtat bosh prokurorlari koalitsiyasi nomidan birinchi bo'lib sud jarayoniga kirishmoqda.
Meta mamlakat bo'ylab bolalar xavfsizligiga oid boshqa da'volar bilan ham kurashmoqda, biroq bu ish alohida xavf tug'diradi — chunki uni kim qo'zg'atayotgani muhim. Shtat bosh prokurorlari, oddiy da'vogarlardan farqli o'laroq, jumladan Bolalar onlayn maxfiyligini himoya qilish to'g'risidagi qonun (COPPA) doirasida da'vo qo'zg'atish huquqiga ega. Ular, shuningdek, potentsial millionlab odamlarga yetkazilgan zararni qoplash uchun choralar talab qilishlari mumkin.
"Bu ishda garovga qo'yilgan narsa kattaroq bo'lishi mumkin, chunki zarar uchun to'lanadigan tovon millionlab odamlarning zarariga qarab hisoblanadi", — dedi Santa-Klara universiteti Yuqori texnologiyalar huquqi institutining hammuassisi Erik Goldman Fortune jurnaliga. Uning so'zlariga ko'ra, bosh prokurorlar ilgari surayotgan aniq da'volar tufayli qo'shimcha choralar ham qo'llanilishi mumkin. Aynan shu holat sud jarayoni ustida osilib turgan deyarli tasavvurga sig'maydigan raqamni — 1,4 trillion dollarni — tushuntiradi.
Meta'ning o'zi aytishicha, shtatlar ilgari surayotgan nazariyaga ko'ra, potentsial jarimalar aynan shu darajaga, ya'ni kompaniyaning o'zining bozor qiymatiga yaqin miqdorga yetishi mumkin. "Bu — miyani larzaga soladigan raqam, rostini aytsam", — deydi Goldman. Uning ta'kidlashicha, eng og'ir stsenariyda Meta tasvirlagan potentsial zarar miqdori kompaniya aktsiyadorlari qo'lidagi qiymatni amalda jamoatchilikka o'tkazib yuborishi mumkin — bu, uning ta'biri bilan aytganda, Meta'ni "kalitlarni topshirib, jo'nab ketishga" majbur qilishga o'xshaydi.

Иск против Meta на 1,4 триллиона долларов: может ли компания «отдать ключи»
То, что Meta — одна из самых богатых компаний мира, ни для кого не секрет. В прошлом году ее выручка составила почти 201 млрд долларов, а к концу июня этого года объем денежных средств и рыночных ценных бумаг компании превысил 90 млрд долларов.
Теперь федеральный судебный процесс, начавшийся в Окленде, штат Калифорния, проверяет на практике, что действительно требуется, чтобы нанести финансовый удар по компании такого масштаба. Штаты Калифорния, Колорадо, Кентукки и Нью-Джерси обвиняют Meta в введении общественности в заблуждение относительно опасностей, которые ее платформы представляют для молодежи, а также в создании функций, которые чрезмерно привязывают детей и подростков к Instagram и Facebook. Эти четыре штата первыми вступают в судебный процесс от имени коалиции генеральных прокуроров 29 штатов, подавших иск против компании в 2023 году.
Meta ведет борьбу и с другими исками по всей стране в сфере безопасности детей, но именно это дело несет особый риск — из-за того, кто именно его инициировал. В отличие от обычных истцов, генеральные прокуроры штатов обладают правом подавать иски, в том числе в рамках Закона о защите конфиденциальности детей в интернете (COPPA). Кроме того, они могут потребовать меры компенсации ущерба, потенциально нанесенного миллионам людей.
«Ставки в этом деле могут оказаться выше, поскольку компенсация за ущерб рассчитывается исходя из вреда, причиненного миллионам людей», — заявил изданию Fortune содиректор Института права высоких технологий Университета Санта-Клары Эрик Голдман. По его словам, конкретные обвинения, выдвигаемые генеральными прокурорами, могут повлечь и дополнительные меры. Именно это объясняет практически невообразимую сумму, нависшую над судебным процессом, — 1,4 триллиона долларов.
По словам самой Meta, согласно теории, которую выдвигают штаты, потенциальные штрафы могут достичь уровня, сопоставимого с рыночной стоимостью самой компании. «Это просто ошеломляющая цифра, если честно», — говорит Голдман. По его словам, в самом худшем сценарии описанный Meta потенциальный ущерб фактически может передать стоимость, находящуюся в руках акционеров компании, обществу — что, по его выражению, похоже на попытку заставить Meta «отдать ключи и уйти».