McDonald's kam daromadli mijozlarni Burger King'ga boy bermoqda
Iste'molchilar tahlili bilan shugʻullanuvchi Numerator kompaniyasi ma'lumotlariga koʻra, McDonald's oxirgi moliyaviy chorakda kam daromadli mijozlar hisobidan sotuvini yildan-yilga 2,4 foizga qisqartirdi. Numerator “kam daromadli mijoz” deganda yillik daromadi 40 ming dollar yoki undan kam boʻlgan uy xoʻjaliklarini nazarda tutadi. Bu — McDonald's uchun soʻnggi bir yil ichida ushbu segmentdagi birinchi choraklik pasayish boʻlib, taxminan 310 million dollarlik yoʻqotilgan sotuvga teng.
Shu bilan bir vaqtda raqib Burger King xuddi shu davrda 0,3 foizlik oʻsishga erishdi. Bu — McDonald's'ning narxga sezgir mijozlarni jalb qilishda qiynalayotganining yana bir isboti, ayniqsa iqtisodiyot “K-shaklidagi” tarzda rivojlanayotgan, ya'ni boy va kambagʻal iste'molchilar oʻrtasidagi farq kengayayotgan sharoitda.
McDonald's uzoq vaqt davomida Big Mac kabi sendvichlarga “ikkitasini ol, bittasiga toʻla” chegirmasi kabi takliflar bilan narxga sezgir mijozlarni oʻziga tortib kelgan. Biroq narxi 3 dollardan past boʻlgan mahsulotlarga qaratilgan yangi qadriyat menyusini joriy etishda muammolarga duch kelmoqda. Bosh direktor Kris Kempchinski shu oy boshida daromadlar boʻyicha telefon suhbatida: “Umumiy qadriyat va arzonlik yetakchiligini tikladik, ammo restoran darajasidagi natijalarimiz tizim boʻylab ijroning notekisligini koʻrsatmoqda”, dedi.
Kompaniyaning AQShdagi taqqoslanadigan sotuv oʻsishi ikkinchi chorakda 0,8 foizgacha sekinlashdi. Burger King'dan tortib Chili's kabi tarmoqlargacha boʻlgan raqiblar oʻz qadriyat menyulari va aksiyalarini taklif qilib, kuchliroq natijalar koʻrsatmoqda. Biroq har bir yangilik ham salbiy emas — Numerator ma'lumotlariga koʻra, Amerikaning 250 yilligi munosabati bilan qaytarilgan qovurilgan olma pirogi mahsuloti AQSh uy xoʻjaliklarining 11,7 foizi tomonidan sotib olingan, bu esa barcha daromad darajasidagi mijozlarni jalb qilayotganini koʻrsatadi.

McDonald's теряет малообеспеченных клиентов в пользу Burger King
По данным аналитической компании Numerator, занимающейся исследованием поведения потребителей, McDonald's в последнем финансовом квартале сократил продажи среди малообеспеченных клиентов на 2,4% в годовом исчислении. Под «малообеспеченным клиентом» Numerator понимает домохозяйства с годовым доходом 40 тысяч долларов и менее. Это первое квартальное снижение в данном сегменте для McDonald's за последний год — оно равно примерно 310 млн долларов недополученных продаж.
При этом конкурент Burger King за тот же период показал рост на 0,3%. Это ещё одно свидетельство того, что McDonald's испытывает трудности с привлечением чувствительных к цене клиентов — особенно в условиях, когда экономика развивается по «K-образному» сценарию, то есть разрыв между обеспеченными и малообеспеченными потребителями продолжает увеличиваться.
Долгое время McDonald's привлекал чувствительных к цене клиентов такими предложениями, как акция «купи два — получи один бесплатно» на сэндвичи вроде Big Mac. Однако у компании возникли сложности с запуском нового меню ценностных предложений с товарами дешевле 3 долларов. Генеральный директор Крис Кемпчински в начале месяца на телефонной конференции по итогам квартала заявил: «Мы восстановили общее лидерство по соотношению цены и качества, однако результаты на уровне отдельных ресторанов показывают неравномерность исполнения по всей системе».
Рост сопоставимых продаж компании в США замедлился во втором квартале до 0,8%. Конкуренты — от Burger King до сетей вроде Chili's — показывают более сильные результаты, предлагая собственные ценностные меню и акции. Впрочем, не все новости негативны — по данным Numerator, выпущенный в честь 250-летия Америки жареный яблочный пирог был куплен 11,7% домохозяйств в США, что говорит о его популярности среди клиентов всех уровней дохода.
Как просить отзывы в Google и как на них отвечать
Отзывы в Google — один из самых быстрых способов повысить видимость в локальном поиске и завоевать доверие клиентов. Как их правильно просить и как на них отвечать?