Biznes19-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Reklama holding kompaniyasi Publicis Groupe'ning ma'lumotlarni birlashtirish platformasi LiveRamp'ni sotib olish rejasi dushanba kuni oʻtkazilgan ovoz berishda aksiyadorlarning katta koʻpchiligi tomonidan ma'qullandi. Ovoz berishda ishtirok etgan aksiyalarning 92 foizi bitimni qoʻllab-quvvatladi, 1 foizdan kamrogʻi esa qarshi ovoz berdi — bu 2,2 milliard dollarlik bitimni yakunlashning muhim bosqichi hisoblanadi.
Bitim yakunlangach, LiveRamp Publicis'ning toʻliq egaligidagi sho'ba korxonasiga aylanadi — bu esa LiveRamp'ning bozordagi neytral platforma sifatidagi maqomi boʻyicha keng tashvishlarni kuchaytirmoqda. Jumladan, Publicis'ning raqibi Omnicom bitim haqidagi xabardan soʻng LiveRamp'dan uzoqlashishni allaqachon boshlagan, Havas esa platformani mijozlari uchun ochiq saqlashini bildirgan.
2017-yildan Publicis Groupe bosh direktori boʻlib kelayotgan 55 yoshli Artur Sadun uchun bu xarid uning rahbarlik davridagi eng yirik bitim — 2019-yilda 4,4 milliard dollarga sotib olingan Epsilon ma'lumotlar kompaniyasidan beri.
Ammo aksiyadorlar bitim bilan bogʻliq rahbarlarga moʻljallangan toʻlov paketini tasdiqlamadi. 44,3 million aksiyaga qarshi 7,3 million aksiya nisbatida ular bitim yakunlangач rahbarlar sababsiz ishdan boʻshatilsa, beshta yuqori martabali LiveRamp rahbariga jami 82,6 million dollar toʻlanishi koʻzda tutilgan “oltin parashyut” shartnomasini rad etishdi. Biroq bu ovoz bitimni bloklamaydi yoki bekor qilmaydi — toʻlovlar shartnomada allaqachon belgilangani uchun nazariy jihatdan baribir amalga oshirilishi mumkin.

Once the deal closes, LiveRamp will become a wholly owned subsidiary of Publicis — heightening broader market concerns about LiveRamp's status as a neutral platform. Publicis rival Omnicom has already begun distancing itself from LiveRamp since the deal was announced, while Havas has said it will keep the platform open to its clients.
For Arthur Sadoun, the 55-year-old who has served as Publicis Groupe's CEO since 2017, the acquisition is the largest deal of his tenure since the $4.4 billion purchase of data company Epsilon in 2019.
Shareholders, however, did not approve the executive payout package tied to the deal. By a vote of 44.3 million shares against to 7.3 million in favor, they rejected the so-called "golden parachute" agreement, which called for a combined $82.6 million payout to five senior LiveRamp executives if they were terminated without cause after the deal closes. That vote doesn't block or unwind the deal itself, though — the payments could theoretically still be made, since the terms are already written into the contract.