Biznes19-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Reklama holding kompaniyasi Publicis Groupe'ning ma'lumotlarni birlashtirish platformasi LiveRamp'ni sotib olish rejasi dushanba kuni oʻtkazilgan ovoz berishda aksiyadorlarning katta koʻpchiligi tomonidan ma'qullandi. Ovoz berishda ishtirok etgan aksiyalarning 92 foizi bitimni qoʻllab-quvvatladi, 1 foizdan kamrogʻi esa qarshi ovoz berdi — bu 2,2 milliard dollarlik bitimni yakunlashning muhim bosqichi hisoblanadi.
Bitim yakunlangach, LiveRamp Publicis'ning toʻliq egaligidagi sho'ba korxonasiga aylanadi — bu esa LiveRamp'ning bozordagi neytral platforma sifatidagi maqomi boʻyicha keng tashvishlarni kuchaytirmoqda. Jumladan, Publicis'ning raqibi Omnicom bitim haqidagi xabardan soʻng LiveRamp'dan uzoqlashishni allaqachon boshlagan, Havas esa platformani mijozlari uchun ochiq saqlashini bildirgan.
2017-yildan Publicis Groupe bosh direktori boʻlib kelayotgan 55 yoshli Artur Sadun uchun bu xarid uning rahbarlik davridagi eng yirik bitim — 2019-yilda 4,4 milliard dollarga sotib olingan Epsilon ma'lumotlar kompaniyasidan beri.
Ammo aksiyadorlar bitim bilan bogʻliq rahbarlarga moʻljallangan toʻlov paketini tasdiqlamadi. 44,3 million aksiyaga qarshi 7,3 million aksiya nisbatida ular bitim yakunlangач rahbarlar sababsiz ishdan boʻshatilsa, beshta yuqori martabali LiveRamp rahbariga jami 82,6 million dollar toʻlanishi koʻzda tutilgan “oltin parashyut” shartnomasini rad etishdi. Biroq bu ovoz bitimni bloklamaydi yoki bekor qilmaydi — toʻlovlar shartnomada allaqachon belgilangani uchun nazariy jihatdan baribir amalga oshirilishi mumkin.

Акционеры LiveRamp одобрили сделку с Publicis на 2,2 млрд долларов, но отклонили выплаты руководству
План рекламного холдинга Publicis Groupe по покупке платформы для объединения данных LiveRamp был одобрен подавляющим большинством акционеров на голосовании в понедельник. За сделку проголосовали 92% принявших участие в голосовании акций, против — менее 1% — это важный шаг к завершению сделки стоимостью 2,2 млрд долларов.
После завершения сделки LiveRamp станет полностью принадлежащей Publicis дочерней компанией — это усиливает опасения рынка относительно статуса LiveRamp как нейтральной платформы. В частности, конкурент Publicis, компания Omnicom, уже начала дистанцироваться от LiveRamp после новости о сделке, тогда как Havas заявила, что сохранит платформу открытой для своих клиентов.
Для 55-летнего Артюра Садуна, занимающего пост генерального директора Publicis Groupe с 2017 года, эта покупка стала крупнейшей сделкой за время его руководства — со времён приобретения компании данных Epsilon за 4,4 млрд долларов в 2019 году.
Тем не менее акционеры не утвердили пакет выплат руководству, связанный со сделкой. Соотношением 44,3 млн акций против 7,3 млн они отклонили так называемый «золотой парашют» — соглашение, предусматривающее выплату в общей сложности 82,6 млн долларов пяти высокопоставленным руководителям LiveRamp в случае их увольнения без причины после завершения сделки. Однако это голосование не блокирует и не отменяет саму сделку — теоретически выплаты всё же могут быть произведены, поскольку условия уже закреплены в контракте.
Акционеры также переизбрали трёх действующих директоров в совет LiveRamp — генерального директора Скотта Хоу, бывшего руководителя DocuSign Вивиан Чоу и генерального директора GoFundMe Тимоти Кадогана. И Publicis, и LiveRamp отказались от комментариев на момент публикации.