Epsteynning aytishicha, loyihaning maqsadi — "fikrlovchi yetakchilik" (thought leadership, sohadagi obro'-e'tiborni mustahkamlash uchun ekspert fikri sifatida taqdim etiladigan kontent) deb ataluvchi, o'ziga xos janrga aylangan LinkedIn postlarini bir oz kulgili va yengil qilib ko'rsatishdir: "Bu o'z shakliga ega bo'lib ulgurgan narsani — she'riyat kabi — olib, biroz ko'proq o'ynoqi qilishga urinish", — deydi u. Vosita dastlab shu yilning boshida Claude yordamida "vibecoding" (aniq texnik reja bo'lmasdan, sun'iy intellekt bilan tezkor va intuitiv dastur yozish usuli) tarzida yaratilgan, so'ngra ommaviy miqyosda ishonchli natija berish uchun takomillashtirilgan.
LinkedIn'da sun'iy his-tuyg'u va ataylab diqqat tortuvchi postlar muammosi yangilik emas — deyarli o'n yil oldin "broetry" deb nomlangan uslub paydo bo'lgan edi. Endi esa AI yordamida bunday kontentni yaratish LinkedIn'ni haqiqiy "slop" (past sifatli, ommaviy va sun'iy tarzda ishlab chiqarilgan kontent) maskaniga aylantirdi. Platforma bu muammoni tan olib, postlarni tahqirlash yoki bezovtalik haqida shikoyat qilingandek, "AI slop" sifatida shikoyat qilish funksiyasini joriy etdi.
Cringebot 3000'da sakkizta turli "uslub" mavjud. Muallif "jurnalistikada sun'iy intellekt" mavzusida "Sen uddalaysan, qiz!" (kuchlantiruvchi va "shisha shift"ni sindiruvchi) uslubini tanlab sinab ko'rganida, natija — kuchli kirish jumlasi, o'rtada hayotiy hikoya va oxirida "hayotiy hikmat" bilan, hashtaglarga to'la, pastki qismida esa Cringebot 3000 tomonidan yozilgani haqida ogohlantirish bilan tugagan "mukammal" LinkedIn "slop"i bo'lgan.
Bu holat marketing va shaxsiy brend mutaxassislari uchun muhim ogohlantiruv: auditoriya sun'iy va ommaviy ishlab chiqarilgan "ilhomlantiruvchi" kontentni tobora osonroq payqay boshlamoqda, LinkedIn esa bunday postlarni faol tarzda cheklashga harakat qilmoqda. Haqiqiy tajriba va aniq faktlarga asoslangan kontent, ayniqsa B2B va professional auditoriya uchun, endi avvalgidan ham qimmatliroq raqobat afzalligiga aylanmoqda.

Cringebot 3000: искусственный интеллект теперь создаёт фальшивые «вдохновляющие» посты для LinkedIn за секунды
Формат «мотивационной истории», годами оттачивавшийся в LinkedIn — цепляющая первая строка, личное испытание и завершающий «жизненный урок» — теперь можно сгенерировать за считаные секунды с помощью специального инструмента. Сайт Cringebot 3000, созданный Питером Эпштейном, главой лос-анджелесского PR-агентства, работающего с рекламными клиентами, привлёк широкое внимание после того, как стал вирусным на Reddit и Hacker News.
По словам Эпштейна, цель проекта — слегка подшутить над «thought leadership» (контентом, который подаётся как экспертное мнение ради укрепления профессионального авторитета) — жанром, давно превратившимся в LinkedIn в устойчивый штамп. «Это попытка взять то, что уже обрело собственную застывшую форму — почти как поэзия, — и сделать чуть более игривым», — говорит он. Изначально инструмент был создан в начале этого года методом «вайбкодинга» (vibecoding) с помощью Claude — быстрого и интуитивного написания программ с ИИ без чёткого технического плана, — а затем доработан, чтобы стабильно выдавать результат в массовом масштабе.
Проблема наигранных эмоций и постов, нарочно бьющих на внимание, в LinkedIn не нова — стиль, получивший название «broetry», появился ещё почти десять лет назад. Но теперь генерация такого контента с помощью ИИ превратила LinkedIn в настоящую свалку «slop» — низкокачественного, массово и искусственно произведённого контента. Платформа признала проблему и ввела возможность жаловаться на посты как на «AI slop» — по аналогии с жалобами на оскорбления или травлю.
У Cringebot 3000 есть восемь разных «стилей». Когда автор протестировал сервис на тему «искусственный интеллект в журналистике», выбрав стиль «Ты справишься, девочка!» (воодушевляющий, «пробивающий стеклянный потолок»), результатом стал «идеальный» образец LinkedIn-slop'а — с цепляющей первой строкой, личной историей в середине, завершающей «жизненной мудростью», обилием хэштегов и припиской внизу о том, что текст написан Cringebot 3000.
Всё это — важный сигнал для маркетологов и специалистов по личному бренду: аудитория всё легче распознаёт искусственный, массово произведённый «вдохновляющий» контент, а сама LinkedIn активно борется с подобными постами. Контент, основанный на реальном опыте и конкретных фактах — особенно для B2B и профессиональной аудитории, — превращается в конкурентное преимущество, ценность которого сейчас выше, чем когда-либо.