Startap26-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Sun'iy intellekt SaaS (xizmat sifatida dastur) kompaniyalarini bozordan siqib chiqaradi, degan bashorat keng tarqalgan bo'lsa-da, Linear bu tendensiyaga bo'ysunmayapti. Mahsulot boshqaruvi vositasini ishlab chiquvchi startap o'z bahosini 2,5 milliard dollargacha ikki baravar oshirdi va yillik takrorlanuvchi daromadi (ARR) 100 million dollardan oshdi — bu esa an'anaviy dasturiy ta'minot kompaniyalari AI tufayli o'z ahamiyatini yo'qotadi, degan keng tarqalgan naratsivga qarshi kuchli dalildir.
"Har bir SaaS kompaniyasi o'lib borayapti yoki endi ahamiyatga ega emas, degan naratsiv har doim haddan tashqari umumlashtirilgan bo'ladi, — deydi Linear'ning hammuassisi va bosh direktori Karri Saarinen Business Insider'ga. — Bu ko'p jihatdan qanday turdagi SaaS kompaniyasi ekaningizga bog'liq." Linear xodimlariga aksiyalarini sotish imkonini beruvchi tender taklifini 2,5 milliard dollarlik baholash bilan yakunladi, unga Accel yetakchilik qildi, mavjud investor 01A hamda yangi investorlar — Salesforce Ventures va S32 ham qatnashdi.
Bitim ikkilamchi sotuv bo'lib, 99 million dollar Linear'ning balansiga emas, balki xodimlarga to'g'ridan-to'g'ri o'tkazildi. Bu, shuningdek, Accel yetakchiligida o'tgan yili amalga oshirilgan Series C moliyalashtirish bosqichida erishilgan 1,25 milliard dollarlik bahoni ham ikki baravar oshiradi.
Linear'ning o'sishi Kremniy vodiysidagi eng katta bahslardan biriga — AI agentlari SaaS kompaniyalarini almashtiradimi yoki shunchaki ularning vazifasini o'zgartiradimi, degan savolga qarshi dalil sifatida ko'rilmoqda. Kompaniyaning pozitsiyasi shundan iboratki, sun'iy intellekt ularning mahsulotiga bo'lgan ehtiyojni yo'qotish o'rniga, tashkil etilishi kerak bo'lgan ishni ko'paytirmoqda. Linear'ning dasturiy ta'minoti jamoalar va, tobora ko'proq, AI agentlari uchun mahsulot ishini rejalashtirish, vazifalarni taqsimlash va nima yaratilayotganini kuzatish uchun umumiy makon yaratishga mo'ljallangan.
"Bu, aslida, insonlarni muvofiqlashtirish muammosi", — deydi Saarinen, ko'plab kompaniyalar AI tokenlariga sarflangan xarajatlarni kuzatish uchun Linear'ga murojaat qilayotganini qo'shimcha qilib. "Bu xarajatni kompaniya uchun mazmunli biror narsaga bog'lab, uni oqlaydi." Saarinen'ning ta'kidlashicha, Linear yangi mablag'ga muhtoj emas, chunki kompaniya o'zining ikkinchi yilidan beri foyda keltirib kelmoqda va pul oqimi ijobiy — bu tez o'sayotgan startaplar orasida kamdan-kam uchraydigan holat. Buning o'rniga, tender taklifi asosan raqobatga qarshi turish uchun xodimlarni ushlab qolish vositasi bo'lib xizmat qiladi.
"Bugungi kunda iste'dodlar bozori juda qattiq raqobatli, — deydi u. — Aksiyadorlik dasturlariga ega davlat kompaniyalari va yuqori maosh taklif qiluvchi yirik AI kompaniyalari bor, shuning uchun bu — bizning odamlarni ushlab qolish yo'llarimizdan biri." Linear'ning 40 ming to'lovchi mijozi orasida OpenAI, Salesforce, Cursor, Coinbase, Figma, Ramp, Yahoo va Oscar Health kabi kompaniyalar bor. Biroq bozor tobora tiqilinch bo'lib bormoqda: AI'ga asoslangan kodlash va samaradorlik startaplaridan tashqari, Linear Atlassian'ning Jira mahsuloti, shuningdek Asana, Monday.com va Notion kabi o'rnashib qolgan raqobatchilar bilan ham kurashishga to'g'ri kelmoqda.

Хотя многие прогнозируют, что искусственный интеллект вытеснит SaaS-компании (программное обеспечение как услуга) с рынка, Linear этой тенденции не поддаётся. Стартап, разрабатывающий инструмент для управления продуктом, удвоил свою оценку до 2,5 млрд долларов, а его годовой периодический доход (ARR) превысил 100 млн долларов — весомый аргумент против распространённого нарратива о том, что традиционные софтверные компании теряют значимость из-за ИИ.
«Нарратив о том, что каждая SaaS-компания умирает или больше не имеет значения, всегда чрезмерно обобщён, — заявила Business Insider сооснователь и генеральный директор Linear Карри Саринен. — Во многом всё зависит от того, о каком типе SaaS-компании идёт речь». Linear завершила тендерное предложение, позволяющее сотрудникам продать свои акции, по оценке в 2,5 млрд долларов; предложение возглавил Accel, в нём также приняли участие существующий инвестор 01A и новые инвесторы — Salesforce Ventures и S32.
Сделка представляла собой вторичную продажу: 99 млн долларов были переведены напрямую сотрудникам, а не на баланс Linear. Кроме того, новая оценка вдвое превышает 1,25 млрд долларов, достигнутые в ходе раунда финансирования серии C под руководством Accel в прошлом году.
Рост Linear рассматривается как аргумент в одном из главных споров Кремниевой долины — заменят ли ИИ-агенты SaaS-компании или просто изменят их роль. Позиция компании заключается в том, что искусственный интеллект не устраняет потребность в её продукте, а, напротив, увеличивает объём работы, которую нужно организовывать. Программное обеспечение Linear создаёт единое пространство для команд — и всё чаще для ИИ-агентов, — где можно планировать работу над продуктом, распределять задачи и отслеживать, что именно создаётся.
«По сути, это проблема координации людей», — говорит Саринен, добавляя, что всё больше компаний обращаются к Linear для отслеживания расходов на ИИ-токены. «Это позволяет привязать такие расходы к чему-то значимому для компании и тем самым обосновать их». По словам Саринен, Linear не нуждается в новом финансировании, поскольку компания остаётся прибыльной уже со второго года работы и имеет положительный денежный поток — редкость среди быстрорастущих стартапов. Вместо этого тендерное предложение служит прежде всего инструментом удержания сотрудников в условиях растущей конкуренции.
«Сегодня рынок талантов чрезвычайно конкурентен, — говорит она. — Есть публичные компании с программами акционирования и крупные ИИ-компании, предлагающие высокие зарплаты, так что это один из способов удержать наших людей». Среди 40 тысяч платящих клиентов Linear — такие компании, как OpenAI, Salesforce, Cursor, Coinbase, Figma, Ramp, Yahoo и Oscar Health. Однако рынок становится всё теснее: помимо стартапов в сфере ИИ-кодинга и повышения продуктивности, Linear приходится конкурировать с продуктом Jira от Atlassian, а также с такими укоренившимися игроками, как Asana, Monday.com и Notion.