Kreator marketingda narxlar tartibsizligi: brendlarning yarmi qancha to'lashini bilmaydi
Billion Dollar Boy agentligi 1000 nafar marketing va xarid bo'yicha rahbarlar orasida o'tkazgan so'rovga ko'ra, brendlarning yarmi kreatorlar — ijtimoiy tarmoq bloggerlari va videobloggerlar — bilan ishlash narxini noto'g'ri baholaydi, 40 foizi esa ortiqcha to'laganini tan oladi. Sway ta'sirchi shaxslar marketingi agentligi rahbari Daniel Uayli fikricha, amaliyotda brendlar 90 foiz holatda haddan tashqari ko'p to'laydi.
Muammoning ildizi — bozorda shaffoflikning yo'qligida. Fohr platformasi asoschisi Jeyms Nord vaziyatni shunday tasvirlaydi: "Tasavvur qiling — ko'changizdagi uy qanchaga sotilganini hech qachon bilib bo'lmaydigan ko'chmas mulk bozorini. Bu yerda ham xuddi shunday: narxlar hech qachon pasaymaydi, yagona hisob-kitob markazi yo'q, shaffoflik yo'q — bu esa ma'lumot assimetriyasini keltirib chiqaradi." IF7 brend strategiyasi kompaniyasi rahbari Harli Blok esa buni ochiqchasiga "nazoratdan chiqqan" bozor deb ataydi.
Creator Vision konsalting kompaniyasi asoschisi Jeymi Gutfrend ta'kidlashicha, ma'lumotlarning bir joyga to'planmasligi aslida tasodifiy emas — bu agentliklarga ko'proq kuch beradi: "Brendlarda tarixiy taqqoslash bazasi yo'q, demak ular hech narsani oldindan bashorat qila olmaydi." Hozircha IAB (Interaktiv reklama byurosi) kreator iqtisodiyoti uchun atama va tasniflarni taqdim etgan bo'lsa-da, narxlash bo'yicha rasmiy qo'llanma hali mavjud emas.
Bu bo'shliqni to'ldirishga urinishlar allaqachon boshlangan — Billion Dollar Boy'ning innovatsiyalar bo'yicha rahbari Tomas Uolters kompaniyaning Companion platformasida yangi narxlash funksiyasini taqdim etganini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, muzokara stolining ikkala tomonida ham tashvish bor: kreatorlarning agentlari takliflarni pasaytirib yuborishi yoki brendlarning bu bozorda muzokara olib borish tajribasi yetishmasligi mumkin. Bu shuni ko'rsatadiki, ta'sirchi shaxslar bilan ishlashni rejalashtirayotgan har qanday brend uchun oldindan aniq byudjet va taqqoslash mezonlarini belgilash tobora muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Billion Dollar Boy so'rovi: brendlarning yarmi kreatorlar bilan ishlash narxini noto'g'ri baholaydi, 40 foizi ortiqcha to'laganini tan oladi — sabab bozordagi shaffoflik yo'qligida.

MarketingAugust 28, 2026· 2 min read
According to a survey of 1,000 marketing and procurement leaders by agency Billion Dollar Boy, half of brands misjudge how much it costs to work with creators — social media influencers and video bloggers — and 40% admit they've overpaid. Daniel Wiley, head of influencer marketing agency Sway, says that in practice, brands overpay in 90% of cases.
The root of the problem is a lack of market transparency. James Nord, founder of the platform Fohr, describes it this way: "Imagine a real estate market where you could never find out what the house down the street actually sold for. It's the same here — prices never come down, there's no central clearing house, no transparency, and that creates an information asymmetry." Harley Bloch, head of brand strategy firm IF7, bluntly calls it a market that's "gotten out of control."
Jamie Gutfreund, founder of consulting firm Creator Vision, notes that this data fragmentation isn't accidental — it hands agencies more leverage: "Brands have no historical baseline to compare against, so they can't forecast anything." While the IAB (Interactive Advertising Bureau) has introduced terminology and classifications for the creator economy, no official pricing guidance yet exists.
Efforts to close that gap are already underway: Thomas Walters, head of innovation at Billion Dollar Boy, says the company has rolled out a new pricing feature on its Companion platform. He notes there's anxiety on both sides of the negotiating table — creators' agents may lowball offers, while brands may simply lack experience negotiating in this market. That underscores why any brand planning to work with influencers increasingly needs to set a clear budget and benchmarks upfront.