Kontent yaratuvchilar bilan ishlash texnik topshiriqlar ro'yxatiga endi yangi band qo'shildi: AI ko'rinuvchanligi. Xaridorlarning tobora ko'proq qismi o'z xarid safarini AI chat-botlaridan boshlagani sari, marketologlar aynan kontent yaratuvchilar orqali brend nomini shu javoblar ichida ko'rsatishga umid bog'lamoqda.
Ilgari brend ko'rinuvchanligi asosan an'anaviy SEO (qidiruv tizimlarini optimallashtirish) va pullik reklama orqali, ya'ni brendning o'zi haqida gapirishi orqali shakllanardi. AI qidiruv davrida esa katta til modellari (LLM) ijtimoiy tarmoqlar, bloglar, yangilik saytlari va brendning o'zi nazorat qilmaydigan boshqa manbalarni skanerlab, foydalanuvchi savoliga javob beradi. Shu bois brendlar kontent yaratuvchilarning ijobiy sharhlariga tayanishga majbur bo'lmoqda.
"Mashina eng ochiq va eng ishonchli ma'lumotga qarab boradi, javobga yaqinlashish uchun. Bu brendning o'zidan kelmaydi", — deydi Viral Nation kompaniyasi bosh direktori Jo Galyeze. Zoom kompaniyasi yoz oylarida kontent yaratuvchi-jurnalist Nayima Raza bilan hamkorlikda kampaniya boshlab, kontent yaratuvchilar va AI ko'rinuvchanligi o'rtasidagi bog'liqlikni sinovdan o'tkaza boshladi.
O'lchov metodologiyasi hali bu sohaning boshqa yo'nalishlari kabi rivojlanib ulgurmagan. Digiday suhbatlashgan to'rtta agentlik rahbarining so'zlariga ko'ra, marketologlar hozircha kontent yaratuvchilar bilan ishlash va AI ko'rinuvchanligi o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri bog'liqlikni topishga harakat qilishmoqda. Biroq korrelyatsiyaning o'zi ham brendlar uchun qiziqish uyg'otish uchun yetarli. "Deyarli har bir taklifda buni so'rashadi", — deydi ishlash natijasiga asoslangan kontent yaratuvchilar agentligi Trevant'ning bosh menejeri Kristina Kollin.
Mijozlar tobora ko'proq agentliklardan kontent yaratuvchi kontentining AI qidiruv natijalarida qanday ko'rinishini kuzatishni so'rashmoqda, shuningdek kontent yaratuvchi-AI ko'rinuvchanligi strategiyasini ham talab qilishmoqda. Trevant kabi agentliklar endi brendning mavjud kontent yaratuvchilar bilan hamkorligini tahlil qilishdan boshlaydi — qaysi kontent yaratuvchilar va kontent turlari AI til modellarida ko'proq iqtibos olishga sabab bo'layotganini aniqlash uchun.

Бренды все активнее привлекают контент-креаторов к стратегии видимости в ИИ-поиске
В список технических задач при работе с контент-креаторами добавился новый пункт: видимость в ИИ. Поскольку все больше покупателей начинают свой путь к покупке с чат-ботов на базе ИИ, маркетологи все чаще рассчитывают именно на контент-креаторов, чтобы название бренда фигурировало в этих ответах.
Раньше видимость бренда формировалась преимущественно через традиционное SEO (поисковую оптимизацию) и платную рекламу — то есть бренд сам рассказывал о себе. В эпоху ИИ-поиска крупные языковые модели (LLM), формируя ответ на запрос пользователя, сканируют социальные сети, блоги, новостные сайты и другие источники, которые бренд напрямую не контролирует. Из-за этого бренды вынуждены все больше полагаться на положительные отзывы контент-креаторов.
«Машина ориентируется на самую открытую и самую достоверную информацию, чтобы приблизиться к ответу. И эта информация исходит не от самого бренда», — говорит генеральный директор Viral Nation Джо Гальеце. Компания Zoom этим летом запустила кампанию совместно с контент-креатором и журналистом Наимой Раза, начав тестировать связь между работой с креаторами и видимостью в ИИ.
Методология измерения этой связи пока отстает от развития других направлений отрасли. По словам четырех руководителей агентств, опрошенных изданием Digiday, маркетологи пока лишь пытаются найти прямую связь между работой с контент-креаторами и видимостью в ИИ. Но даже одной корреляции уже достаточно, чтобы вызвать интерес брендов. «Это спрашивают почти в каждом брифе», — говорит генеральный менеджер агентства креаторов, работающего по модели performance, Trevant Кристина Коллин.
Клиенты все чаще просят агентства отслеживать, как контент креаторов отображается в результатах ИИ-поиска, а также требуют разработать отдельную стратегию видимости креаторов в ИИ. Такие агентства, как Trevant, теперь начинают с анализа существующего сотрудничества бренда с креаторами — чтобы определить, какие именно креаторы и какие типы контента чаще всего цитируются языковыми моделями ИИ.