Brending14-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Instagram o'n yildan ortiq vaqt ichida birinchi marta o'z vizual brendini yangiladi. Platforma rahbari Adam Mosseri yangi wordmark (logotipdagi matnli belgi) dizaynini Threads orqali e'lon qildi. Yangilangan logotip o'tkirroq va zamonaviyroq ko'rinishga ega bo'lsa-da, Instagramning asl identifikatsiyasi bilan bog'liq dizayn tamoyillarini saqlab qolgan.
Mosserining so'zlariga ko'ra: "Biz bugun o'n yildan ortiq yoshga to'lgan va eskirib qolgan Instagram wordmarkini yangiladik. Bizningcha, yangilangan versiya o'tkirroq va zamonaviyroq, ammo asl nusxaga ishora qiladi hamda Instagramni doim Instagram qilib kelgan soddalik va nafis ishlanmani saqlab qolgan." Bu izoh kompaniyaning o'zgarishni evolyutsion, ya'ni butunlay yangi emas, balki mavjud brendni takomillashtirish sifatida ko'rsatishga urinishini aks ettiradi.
Yangilanish faqat logotip bilan cheklanmadi — Instagram yangi shriftlar, ikonkalar va formatlarni o'z ichiga olgan to'liq brend tizimini ham taqdim etdi. Hozircha o'zgarishlar asosan ilovaning yuqori qismidagi sarlavha (header) ko'rinishiga tegishli bo'lib, kompaniya bu bilan bog'liq yirik funksional yangiliklar haqida hali rasman e'lon qilmagan.
Yangilanishga foydalanuvchilar munosabati ikki xil bo'ldi. Mosserining Instagram va Threads'dagi e'lon postlariga jami 5000 dan ortiq izoh yozildi. Tanqidchilar, ayniqsa, yangi shriftdagi stilizatsiya qilingan "r" harfi "z" harfiga o'xshab qolganini ta'kidladilar. Boshqa izohlarda esa foydalanuvchilar vizual yangilanishlarga umuman e'tiborsizlik bildirib, buning o'rniga obuna bo'lingan akkauntlar kontentini ustuvor qiladigan algoritm o'zgarishlarini talab qilishdi.
Brend egalari va marketologlar uchun bu voqea muhim signal: hatto dunyodagi eng yirik platformalardan biri ham vaqti-vaqti bilan vizual identifikatsiyasini yangilab, uni zamonaviy did va texnologik muhitga moslashtirishga majbur bo'ladi. Shu bilan birga, misol shuni ko'rsatadiki, foydalanuvchilar ko'pincha vizual o'zgarishlardan ko'ra funksional yaxshilanishlarni ko'proq qadrlaydi — bu esa brendlar uchun dizayn va foydalanuvchi tajribasi o'rtasidagi muvozanatni saqlash zarurligini eslatadi.

Брендинг14 августа 2026 г.· 1 мин чтения
Instagram впервые за более чем десять лет обновил свой визуальный бренд. Глава платформы Адам Моссери объявил о новом дизайне wordmark (текстового логотипа) через Threads. Обновлённый логотип выглядит более резким и современным, но при этом сохраняет дизайнерские принципы, лежащие в основе изначальной идентичности Instagram.
По словам Моссери: «Сегодня мы обновили wordmark Instagram, которому исполнилось больше десяти лет и который начал устаревать. На наш взгляд, новая версия выглядит более резкой и современной, но при этом отсылает к оригиналу и сохраняет простоту и элегантность исполнения, которые всегда отличали Instagram». Этот комментарий отражает попытку компании представить изменение как эволюционное усовершенствование существующего бренда, а не как полностью новый образ.
Обновление не ограничилось одним логотипом — Instagram представил целую брендовую систему, включая новые шрифты, иконки и форматы. Пока изменения касаются в основном внешнего вида шапки (header) приложения, а о крупных функциональных нововведениях, связанных с этим, компания официально пока не объявила.
Реакция пользователей на обновление оказалась неоднозначной. Под постами Моссери в Instagram и Threads в общей сложности набралось более 5000 комментариев. Критики особо отметили, что стилизованная буква «r» в новом шрифте стала похожа на «z». В других комментариях пользователи вовсе проигнорировали визуальные изменения, вместо этого требуя доработки алгоритма, чтобы он отдавал приоритет контенту от подписанных аккаунтов.
Для владельцев брендов и маркетологов это важный сигнал: даже одна из крупнейших платформ в мире время от времени вынуждена обновлять свою визуальную идентичность, подстраиваясь под современные вкусы и технологическую среду. При этом пример показывает, что пользователи зачастую ценят функциональные улучшения куда больше, чем визуальные изменения, — а значит, брендам стоит помнить о балансе между дизайном и пользовательским опытом.