Amerika Interaktiv Reklama Byurosi (IAB) reklamada sun'iy intellektdan foydalanishni qachon va qanday oshkor qilish kerakligi bo'yicha o'z asosiy hujjatining ikkinchi versiyasini e'lon qildi. Yangi qo'llanma sanoat uchun umumiy standart o'rnatishga urinadi.
Yangilangan tavsiyalar oshkoralik va biznes maqsadlari o'rtasida muvozanat topishga chaqiradi hamda reklama beruvchilarni ortiqcha AI-belgilardan foydalanish "belgilarga charchash" holatiga olib kelishi va ularning uzoq muddatli samaradorligini pasaytirishi mumkinligidan ogohlantiradi. Hujjatning birinchi versiyasi yanvar oyida chop etilgan edi, o'shandan buyon Yevropa Ittifoqi, Osiyo, Nyu-York va Kaliforniyada sun'iy intellektni belgilashni talab qiluvchi qonun va qoidalar kuchga kirdi.
Yangi hujjatga ko'ra, AQSH'dagi reklama beruvchilar standartlashtirilgan "yaltiroq belgi" (sparkle icon) yoki matnli yorliqdan foydalanishi mumkin, biroq Yevropa Ittifoqi uchun yagona belgi hali kelishilmagan. IAB va Sonata kompaniyasining ma'lumotlariga ko'ra, reklama sohasi rahbarlarining 83 foizi ijodiy jarayonda sun'iy intellektdan foydalanganini tan olgan — bu 2024-yilga nisbatan 23 foiz punktga o'sish. AdvertiserPerceptions o'tkazgan so'rovda esa marketologlarning 72 foizi sun'iy intellektdan foydalanishni oshkor qilish bo'yicha sanoat standarti bo'lishi kerakligini qo'llab-quvvatladi.
Qiziqarli qarama-qarshilik ham bor: hujjatda keltirilgan ma'lumotlarga ko'ra, mingyillik va Z avlodiga mansub iste'molchilarning 73 foizi sun'iy intellekt yordamida yaratilgan reklama ularning xarid qilish ehtimoliga ta'sir qilmasligini yoki hatto oshirishini aytgan, biroq boshqa tadqiqotlar AI bilan yaratilgan reklamalar bosishlar ko'rsatkichiga (CTR — click-through rate, reklamani ko'rganlardan necha foizi unga bosishini bildiruvchi ko'rsatkich) salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkinligini aniqlagan. Aynan shu qarama-qarshilik sababli IAB "har bir holatda ham belgi shart emas" degan pozitsiyani tanlagan.
Yangilangan qo'llanmaga ko'ra, oshkoralik talabi asosan iste'molchiga qaratilgan holatlarga — sun'iy ravishda yaratilgan tasvir yoki video, tirik yoki vafot etgan shaxslarning raqamli nusxalari, ma'lum vaziyatlardagi sun'iy ovozlar va reklamada foydalaniladigan suhbat agentlariga tegishli. Rang korreksiyasi kabi odatiy tahrirlash ishlari yoki "aniq stilizatsiya qilingan yoki fantastik tasvirlar" uchun esa oshkoralik talab qilinmaydi.
IAB'ning sun'iy intellekt bo'yicha vitse-prezidenti Kerolayn Gigerix bu pozitsiyani shunday izohlaydi: "Brend va uning mijozi o'rtasida ishonch hamma narsa, sun'iy intellekt haqida halol bo'lish esa aynan shu ishonchni qozonishning bir qismi. Ammo har bir holatda belgi shart emas — hamma narsani belgilash iste'molchilarni belgilarga e'tibor bermaslikka o'rgatishi va reklama beruvchilarga salbiy ta'sir ko'rsatishi mumkin. Shu sababli biz ushbu hujjatda juda nozik pozitsiyani tanladik."

IAB обновило правила прозрачности рекламы с ИИ: законов становится всё больше
Американское бюро интерактивной рекламы (IAB) представило вторую версию своего основного документа о том, когда и как раскрывать использование искусственного интеллекта в рекламе. Новое руководство пытается установить единый стандарт для отрасли.
Обновленные рекомендации призывают найти баланс между прозрачностью и бизнес-целями и предупреждают, что чрезмерное использование ИИ-маркировки может привести к «усталости от меток» и снизить их долгосрочную эффективность. Первая версия документа вышла в январе, и с тех пор в Евросоюзе, Азии, Нью-Йорке и Калифорнии вступили в силу законы и нормы, требующие маркировки контента, созданного с помощью ИИ.
Согласно новому документу, рекламодатели в США могут использовать стандартизированную иконку-«искру» (sparkle icon) или текстовую метку, однако единый значок для Евросоюза пока не согласован. По данным IAB и Sonata, 83% руководителей рекламной отрасли признались, что использовали ИИ в творческом процессе — рост на 23 процентных пункта по сравнению с 2024 годом. В опросе AdvertiserPerceptions 72% маркетологов поддержали идею того, что раскрытие использования ИИ должно стать отраслевым стандартом.
Есть и любопытное противоречие: по данным, приведенным в документе, 73% потребителей поколений миллениалов и Z заявили, что реклама, созданная с помощью ИИ, не влияет на их готовность купить продукт или даже повышает ее, тогда как другие исследования показывают, что реклама, созданная ИИ, может негативно сказываться на показателе кликабельности (CTR — click-through rate, доля увидевших рекламу, которые на нее кликнули). Именно из-за этого противоречия IAB заняло позицию «метка нужна не всегда».
Согласно обновленному руководству, требование раскрытия касается прежде всего случаев, ориентированных на потребителя — искусственно созданных изображений или видео, цифровых копий живых или умерших людей, синтетических голосов в определенных ситуациях и разговорных агентов, используемых в рекламе. Для обычной обработки, такой как цветокоррекция, или «явно стилизованных либо фантастических изображений» раскрытие не требуется.
Вице-президент IAB по искусственному интеллекту Кэролайн Гигерич поясняет эту позицию так: «Доверие между брендом и его клиентом — это всё, а честность в отношении ИИ — часть завоевания этого доверия. Но метка нужна не в каждом случае — маркировка всего подряд может приучить потребителей игнорировать метки и негативно сказаться на рекламодателях. Поэтому в этом документе мы выбрали очень тонкую позицию».