Marketing18-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Google o'zining AI Overviews (qidiruv natijalari tepasida sun'iy intellekt tomonidan yaratiladigan qisqa javob bloki) funksiyasida retsept natijalari uchun sinov tariqasida joriy etilgan, AI orqali generatsiya qilingan taomnoma rasmlarini bekor qildi. Google mahsulot bo'yicha vitse-prezidenti Robbi Steyn bu haqda X (sobiq Twitter) tarmog'ida "Bu kichik tajriba edi, uni endi ishga tushirmayapmiz" deb ma'lum qildi.
Sinov davomida AI Overviews taomni tayyorlashning boshidan oxirigacha bo'lgan jarayonini sun'iy intellekt tomonidan chizilgan rasm orqali umumlashtirib ko'rsatgan. Bu holatni kuzatgan Inspired Taste retsept-blogi X tarmog'ida shunday yozgan: "Bu AI Overviews mahsulot sinovi, suratga olish va video yozish uchun mahsulot sotib oluvchi kontent yaratuvchilarni to'g'ridan-to'g'ri almashtirishga urinmoqda. Biz barcha ishni qilamiz, Google esa hamma narsani soddalashtirib, bizni shunday AIO'lar bilan almashtirmoqchi."
Blogger yana bir xavfni ta'kidlagan: qidiruvchi AI Overviews'da havola berilgan saytlardan biri aynan shu illyustratsiyani yaratgan deb noto'g'ri o'ylashi mumkin — bu esa chalkashlik tug'diradi. Google vakili aniqlik kiritib, bu tajriba iyul oyida e'lon qilingan va foydalanuvchi aniq so'rov bersagina ishga tushadigan Nano Banana rasm generatsiya funksiyasidan farq qilishini alohida ta'kidladi.
Tajriba bekor qilingandan so'ng Inspired Taste vakili "Bu tajriba endi ishlamayotganidan juda xursandmiz" deb javob berdi. Voqea Google'ning kontent yaratuvchilar va nashriyotlar bilan munosabatlaridagi keng qamrovli muammoni yana bir bor ko'rsatdi: sun'iy intellekt funksiyalari qanchalik "foydali" bo'lmasin, ular asl kontent muallifining ishini soyada qoldirish yoki hatto o'rnini bosish xavfini tug'diradi.

Google свернула эксперимент с ИИ-иллюстрациями рецептов
Google отменила экспериментальную функцию в AI Overviews (блок краткого ответа, генерируемый искусственным интеллектом над результатами поиска), в рамках которой для рецептов создавались изображения блюд с помощью ИИ. Вице-президент Google по продуктам Робби Стайн сообщил об этом в X (бывший Twitter): «Это был небольшой эксперимент, и сейчас мы его не запускаем».
В ходе эксперимента AI Overviews обобщал процесс приготовления блюда от начала до конца с помощью изображения, нарисованного ИИ. Заметивший это рецепт-блог Inspired Taste написал в X: «Этот тест AI Overviews напрямую пытается заменить создателей контента, которые покупают продукты для съёмки фото и видео. Мы проделываем всю работу, а Google хочет упростить всё и заменить нас такими AIO».
Блогер также указал на ещё один риск: пользователь поиска может ошибочно решить, что именно один из сайтов, на которые ссылается AI Overviews, создал эту иллюстрацию — что порождает путаницу. Представитель Google уточнил, что этот эксперимент был анонсирован в июле, и отдельно подчеркнул, что он отличается от функции генерации изображений Nano Banana, которая запускается только по прямому запросу пользователя.
После отмены эксперимента представитель Inspired Taste ответил: «Мы очень рады, что этот эксперимент больше не работает». Этот случай в очередной раз высветил более широкую проблему в отношениях Google с создателями контента и издателями: какими бы «полезными» ни казались функции ИИ, они несут риск оттеснить в тень или даже вытеснить работу автора оригинального контента.