Marketing19-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
Google 2026-yil avgust spam yangilanishini chiqarganini e'lon qildi. Kompaniyaning bildirishicha, yangilanish butun dunyo boʻylab va barcha tillarga tegishli boʻlib, toʻliq joriy etilishi bir necha kun vaqt olishi mumkin.
Google oʻzining hodisalar paneli orqali quyidagicha ma'lumot berdi: “2026-yil avgust spam yangilanishi chiqarildi, u global miqyosda va barcha tillarga tegishli. Joriy etish bir necha kun davom etishi mumkin.”
Bu — 2026-yilda e'lon qilingan uchinchi Google spam yangilanishi boʻlib, undan oldingisi 2026-yil iyun oyida chiqqan edi. Agar sizning saytingiz spam bilan shugʻullanmasa, odatda bunday yangilanishlar ta'sir qilmaydi, biroq ba'zan spam qilmagan saytlar ham beixtiyor ta'sirga uchraydi.
Marketing va SEO mutaxassislari uchun bunday yangilanishlar sayt trafigini kuzatib borish va istalmagan pasayishlarni oʻz vaqtida aniqlash zaruratini yana bir bor eslatadi — ayniqsa qidiruv natijalarida sun'iy intellekt tomonidan yaratiladigan javoblar ulushi kundan-kunga oshib borayotgan bugungi sharoitda.

Google has announced the rollout of its August 2026 spam update. According to the company, the update applies worldwide across all languages, and full rollout could take several days.
On its status dashboard, Google wrote: "The August 2026 spam update has been released; it is global and applies to all languages. Rolling out may take several days."
This marks Google's third spam update announced in 2026, following the previous one in June 2026. Sites that don't engage in spam usually aren't affected by such updates, though legitimate sites are occasionally caught up unintentionally.
For marketers and SEO professionals, updates like this are another reminder to keep an eye on site traffic and catch unwanted drops early — especially as AI-generated answers make up a growing share of search results by the day.