AQSh Federal savdo komissiyasi (FTC) tomonidan taqdim etilgan, hozircha unchalik e'tibor qozonmagan bir loyiha sun'iy intellekt kompaniyalarini kattalashib borayotgan bir kurash markaziga tortmoqda — bu kurash SI tizimlari nimani ayta olishi va ayta olmasligini kim belgilashi haqida.
FTC'ning qoralama siyosatiga 300 dan ortiq ochiq izoh kelib tushdi — bu izohlar davlatning sun'iy intellekt tomonidan yaratilgan nutqni nazorat qilishdagi roli haqida chuqur tashvishni, shuningdek bunday nazoratning geosiyosiy oqibatlarini aks ettiradi. Loyiha, xususan, "oshkor qilinmagan mafkuraviy" ta'sir ostida buzib ko'rsatilgan sun'iy intellekt matnini nishonga olishi bilan tavsiflanadi.
Bu munozara SI kompaniyalari uchun nafaqat huquqiy, balki obro' bilan bog'liq xavf ham tug'diradi — chunki har qanday davlat tomonidan belgilanadigan "to'g'ri" yoki "noto'g'ri" nutq mezoni turli mamlakatlarda turlicha talqin qilinishi mumkin, bu esa global miqyosda ishlaydigan sun'iy intellekt platformalari uchun murakkab muvozanat masalasiga aylanadi.
Marketing va biznes nuqtai nazaridan bu voqea shuni ko'rsatadiki, sun'iy intellekt endi nafaqat texnologik, balki tartibga solish maydoniga ham chuqur kirib bormoqda — brendlar va kompaniyalar SI vositalaridan foydalanishda kelajakda yangi huquqiy va axloqiy talablarga duch kelishi mumkin.

BusinessAugust 20, 2026· 1 min read
A draft proposal from the US Federal Trade Commission (FTC), which has so far attracted little attention, is pulling AI companies into the center of a growing battle over who decides what AI systems can and cannot say.
The FTC's draft policy has drawn more than 300 public comments, reflecting deep concern over the government's role in policing AI-generated speech, as well as the geopolitical implications of such oversight. Notably, the proposal specifically targets AI text distorted by "undisclosed ideological" bias.
The debate poses not only legal but also reputational risks for AI companies, since any government-set standard for "correct" or "incorrect" speech can be interpreted differently across countries, turning it into a complex balancing act for AI platforms operating globally.
From a marketing and business standpoint, this development shows that artificial intelligence is now moving deeply not just into technology but into regulatory territory as well, brands and companies using AI tools may face new legal and ethical requirements going forward.