Sotuv27-avgust, 2026· 2 daqiqa o'qiladi
Ko'pchilik B2B kompaniyalar uzoq vaqtdan beri qimmatga tushadigan bir “ko'r nuqta”ni yashirib kelishmoqda: ular mijozlar uchun yaratayotgan qiymat bilan mijozlarning o'zi ko'ra oladigan, o'lchay oladigan va himoya qila oladigan qiymat o'rtasidagi tafovut. Ko'pincha dastlabki kuchli o'sish ushbu muammoni yashirib turadi, to sotuv sur'ati sekinlashib yoki raqobatchi muqobillar marjani pasaytirmaguncha. Ushbu tafovutni bartaraf etish — bu boshqaruv darajasidagi qaror bo'lib, ko'pchilik rahbariyat jamoalari hali buni ochiq tarzda qabul qilmagan.
Muammo shundaki, hech bir alohida funksiya — na sotuv, na marketing, na mahsulot bo'limi — butun tashkilotni mijoz qiymati haqida umumiy tushunchaga birlashtirish uchun yetarli vakolat yoki ko'rinuvchanlikka ega emas. Bunday muvofiqlashtirish aynan boshqaruv darajasidagi qarorni talab qiladi: investitsiyalarni ustuvorlashtirish, funksiyalararo hamkorlikni majburiy qilish va hech kim yagona egalik qilmaydigan natijalar uchun tashkilotni javobgar qilish.
Ushbu tafovutni yopish uchun amaliy yo'nalishlar bir necha sohani qamrab oladi. Mijozlarni ular allaqachon foydalanayotgan, eng farqlanuvchi imkoniyat va mahsulotlardan yanada chuqurroq foydalanishga yo'naltirish, buning uchun ular bu qiymatni tan olishi va tushunishini ta'minlash zarur. Mahsulot rejalashtirishda esa mijozning biznes qiymati haqidagi tushunchasini innovatsiya ustuvorliklari va funksiyalar ketma-ketligini belgilashda qo'llash lozim. Narxlash va paketlashda esa foydalanish holatlariga mos ravishda narxlash siyosatini baholab, mijozlarni to'g'ri xatti-harakatlarga — masalan, qo'shimcha mahsulotlarni qabul qilish va saqlab qolishga — rag'batlantirish, shu bilan birga mos daromadni ta'minlash muhim.
Muallif(lar)ning ta'kidlashicha, ular B2B kompaniyalar bilan ishlash jarayonida, tashqi ko'rinishidan barcha odatiy ko'rsatkichlar bo'yicha sog'lom ko'ringan tashkilotlarning aynan shu qiymat tafovuti tufayli asta-sekin zaiflashib borganini kuzatishgan. Ushbu tafovutni yopgan kompaniyalar — butun tashkilotni mijoz qiymati haqida umumiy tushunchaga birlashtirish uchun boshqaruv darajasidagi qarordan boshlab — kelgusi yillarda o'sib, mijozlarni saqlab qolish va kengaytirishga muvaffaq bo'ladigan kompaniyalar bo'ladi. Buni qilmaganlar esa bozor qanchalik tez o'zgarganini juda tez his qilishadi.

Многие B2B-компании уже давно скрывают одну дорогостоящую «слепую зону»: разрыв между ценностью, которую они создают для клиентов, и той ценностью, которую клиенты способны увидеть, измерить и защитить перед своим руководством. Зачастую сильный рост на старте маскирует эту проблему — пока не замедлятся темпы продаж или конкуренты не начнут демпинговать маржу. Устранение этого разрыва — решение уровня руководства, которое многие управленческие команды пока не приняли открыто.
Проблема в том, что ни одна отдельная функция — ни продажи, ни маркетинг, ни продуктовое подразделение — не обладает достаточными полномочиями или обзором, чтобы объединить всю организацию вокруг единого понимания ценности для клиента. Такая координация требует именно решения на уровне руководства: расстановки приоритетов в инвестициях, обязательного межфункционального взаимодействия и ответственности организации за результаты, которыми никто не владеет единолично.
Практические направления для устранения этого разрыва охватывают сразу несколько областей. Клиентов нужно подталкивать к более глубокому использованию уже доступных им наиболее отличительных возможностей и продуктов, обеспечивая при этом, чтобы они осознавали и понимали эту ценность. В продуктовом планировании понимание бизнес-ценности клиента должно определять приоритеты инноваций и последовательность выпуска функций. В ценообразовании и упаковке предложений важно оценивать политику цен применительно к сценариям использования, стимулируя клиентов к нужному поведению — например, принятию дополнительных продуктов и удержанию — при этом обеспечивая соответствующую доходность.
По словам автора(ов), в процессе работы с B2B-компаниями они не раз наблюдали, как организации, внешне выглядевшие благополучно по всем привычным показателям, постепенно слабели именно из-за этого разрыва в ценности. Компании, устранившие этот разрыв — начиная с решения на уровне руководства объединить всю организацию вокруг общего понимания ценности для клиента, — станут теми, кто в ближайшие годы будет расти, удерживая и расширяя клиентскую базу. А те, кто этого не сделает, очень скоро почувствуют, насколько быстро изменился рынок.
Менеджеры по продажам часто выбирают причину проигрыша сделки из готового списка вариантов в CRM — и это часто приводит к неверным выводам. Практикующий консультант советует пересмотреть последние 20 проигранных сделок.