Gap Inc. so'nggi yillarda o'zining bosh brendini madaniy jihatdan dolzarbroq marketing orqali qayta tiklab, 10 chorak ketma-ket sotuv o'sishiga erishdi. Endi kompaniya xuddi shu formulani "singil" brendi Athleta'ga ham qo'llamoqchi — 2026-yil kuz mavsumi uchun "My World. My Rules." ("Mening dunyom. Mening qoidalarim.") nomli kampaniya bilan.
Kampaniya markazida — an'anaviy ravishda erkaklar hukmronlik qiladigan sohalarda o'z o'rnini topgan uch ayol: kamonchi va rassom Sagg Napoli, jang san'ati ustasi Jewelianna Ramos-Ortiz va motosport sportchisi Jordan Rand. Ular Islandiyaning qattiq tabiati fonida suratga olingan. Kampaniya, shuningdek, qo'shiqchi Olivia Rodrigo'ning birinchi Daisy Chain Fields festivaliga homiylikni ham o'z ichiga oladi.
Athleta CMO'si (marketing bosh direktori) Erika Everett — o'tgan yil oktabrda shu lavozimga kelgan uzoq yillik Gap Inc. rahbari — buni brendning "o'zi kim ekani va dunyoga qanday ko'rinishni xohlashi" borasidagi eng aniq va o'tkir nuqtai nazari deb ta'riflaydi. Athleta ilgari ko'proq ichki resurslar bilan ishlagan bo'lsa, bu safar Gap'ning qaytishida ham ishtirok etgan Invisible Dynamics maslahat kompaniyasi bilan hamkorlikda oylar davomida transformatsiya ishlarini olib bordi.
Bu jasoratli qadam bejiz emas: Athleta'ning oldingi, xuddi shunday "kuchlantirish" g'oyasiga asoslangan 2024-yilgi "Find Your Movement" kampaniyasi sezilarli o'sishga olib kelmagan edi. Everett'ning e'tirof etishicha, brend ilgari "xavfsizroq" yo'l tutgan, ammo hozirgi — maqsadga yo'naltirilgan mazmun siyosiy bahs-munozaralarga uchrayotgan — davrda "ayollarning naqadar ajoyib ekanini yanada ko'proq nishonlash" zarur.
Raqamlar Athleta uchun jiddiy bosim borligini ko'rsatadi: may oyida yakunlangan chorakda solishtiriladigan sotuv 11 foizga tushgan bo'lsa, xuddi shu davrda Gap brendining o'zi 10 foizga o'sgan. Gap Inc. bosh direktori Richard Dickson 2026-yilni Athleta uchun "qayta qurish" yili deb atagan. Kompaniya o'tgan yili Nike'ning sobiq xodimi Maggie Gauger'ni Athleta'ning global brend prezidenti va bosh direktori etib tayinlagan edi.
Xavfsizlik so'zi zarar keltirganda: aviakompaniyalar saboqi Anthropic uchun nima anglatadi
Anthropic bosh direktori Dario Amodei sun'iy intellekt xavfsizligi haqida gapirishni to'xtatmaydi. Ammo aviakompaniyalar o'nlab yillar oldin o'rgangan bir haqiqat bor: "xavfsiz" so'zini takrorlash ba'zan ishonchni mustahkamlash o'rniga, aksincha, shubhani kuchaytiradi.

Athleta перезапускает бренд с концепцией «мир женщин»
В последние годы Gap Inc. возродила свой флагманский бренд с помощью более культурно актуального маркетинга, добившись роста продаж десять кварталов подряд. Теперь компания намерена применить ту же формулу к своему «дочернему» бренду Athleta — с осенней кампанией 2026 года под названием «My World. My Rules.» («Мой мир. Мои правила»).
В центре кампании — три женщины, нашедшие себя в традиционно мужских сферах: лучница и художница Сагг Наполи, мастер боевых искусств Джулианна Рамос-Ортис и мотоспортсменка Джордан Рэнд. Съёмки прошли на фоне суровой исландской природы. Кампания также включает спонсорство первого фестиваля Daisy Chain Fields певицы Оливии Родриго.
Директор по маркетингу Athleta Эрика Эверетт — многолетний руководитель Gap Inc., занявшая эту должность в октябре прошлого года, — называет кампанию самой чёткой и острой на сегодня точкой зрения бренда на то, «кто он есть и каким хочет предстать перед миром». Если раньше Athleta в основном полагалась на внутренние ресурсы, то на этот раз бренд несколько месяцев работал над трансформацией совместно с консалтинговой компанией Invisible Dynamics, которая участвовала и в возрождении Gap.
Этот смелый шаг не случаен: предыдущая кампания Athleta 2024 года «Find Your Movement», построенная на схожей идее расширения возможностей, не принесла заметного роста. По признанию Эверетт, раньше бренд выбирал более «безопасный» путь, но в нынешнюю эпоху, когда контент, ориентированный на определённые ценности, всё чаще становится предметом политических споров, необходимо «гораздо активнее прославлять то, насколько женщины удивительны».
Цифры показывают, что давление на Athleta серьёзное: в квартале, завершившемся в мае, сопоставимые продажи упали на 11%, тогда как сам бренд Gap за тот же период вырос на 10%. Генеральный директор Gap Inc. Ричард Диксон назвал 2026 год годом «перестройки» для Athleta. В прошлом году компания назначила бывшую сотрудницу Nike Мэгги Гаугер президентом и генеральным директором глобального бренда Athleta.
Когда слово «безопасность» вредит: чему урок авиакомпаний может научить Anthropic
Генеральный директор Anthropic Дарио Амодеи не перестаёт говорить о безопасности искусственного интеллекта. Но авиакомпании усвоили одну истину ещё десятилетия назад: повторение слова «безопасно» иногда не укрепляет доверие, а, наоборот, усиливает сомнения.