ANA retail media tarmoqlari uchun yagona oʻlchov standartini ishlab chiqmoqda
Soʻnggi besh yil ichida retail media tarmoqlari (RMN — chakana sotuvchilarning oʻz sayti va ilovasida reklama sotadigan platformalari) juda tez rivojlangani sababli, marketologlar turli platformalar samaradorligini bir-biriga solishtirish deyarli imkonsiz boʻlib qolgan. Shu muammoni hal qilish maqsadida AQSh Milliy reklama beruvchilar assotsiatsiyasi (ANA) oʻz a'zolari nomidan retail media oʻlchovini standartlashtirish boʻyicha yoʻriqnoma ishlab chiqmoqda — bunga Walmart, Albertsons va Target kabi yirik tarmoqlardan fikr-mulohaza ham jalb qilingan, biroq Amazon hali jarayonga qoʻshilmagan.
ANA “Retail Media oʻlchovini standartlashtirish” hisobotini chop etmoqda, unda brendlar RMN'lardan mablagʻ sarflashdan oldin, davomida va keyin nimalarni soʻrashi kerakligi boʻyicha bir qator tavsiyalar berilgan: mustaqil uchinchi tomon oʻlchovi va tasdiqlash, oʻlchash metodologiyasi va ta'riflari boʻyicha shaffoflik, 14 kunlik “loopback window” (natijalarni hisoblash uchun belgilangan vaqt oynasi) standartini joriy etish, faqat bogʻlangan sotuvlardan tashqari toʻliqroq samaradorlik kontekstini talab qilish va eng muhimi — “natija” (outcome) atamasiga yagona ta'rif berish.
ANA'ning Media oʻlchov yetakchiligi kengashi qoshidagi retail media quyi qoʻmitasi Mondelez, PepsiCo, Hershey, Colgate-Palmolive, Clorox va Intel kabi 40 dan ortiq brendning media boʻyicha rahbarlarini jalb qildi, deydi tashkilotning media va oʻlchov boʻyicha ijrochi vitse-prezidenti Jeyson Trubovits. Yoʻriqnoma tayyorlangach, ANA uni Walmart Connect, CVS Media Edge, Instacart, Albertson's Media Collective, BJ's Media Edge va Roundel kabi bir qator RMN platformalari bilan ham muhokama qildi.
ANA'ning marketologlar uchun oʻlchov boʻyicha ijrochi vitse-prezidenti Jekson Bazli muammoni shunday izohladi: “Brendlar turli tarmoqlardagi natijalarni solishtirmoqchi boʻlganda, bu goʻyo binafsha rangni banan bilan yoki 9,7 yulduzcha bilan solishtirishga oʻxshaydi.” Uning soʻzlariga koʻra, RMN'lardan olingan fikr-mulohaza umuman ijobiy boʻlgan — “bu yerdagi hamma narsa mantiqiy”, degan umumiy xulosaga kelishgan, garchi ba'zi amaliy qiyinchiliklar mavjud boʻlsa-da.
Albertsons Media Collective'ning media va oʻlchov boʻyicha vitse-prezidenti Liz Roche bu tashabbusni qoʻllab-quvvatlab: “Standartlashtirish albatta real, biroq u umumiy asos va shaffoflikka sodiqlikdan boshlanishi kerak — har bir tarmoq bir xil tarzda ishlashi shart emas. Muhimi — reklama beruvchilar koʻrsatkichlar qanday hisoblanishini tushunishi”, dedi. Bu tashabbus 2024-yilda MRC va IAB tomonidan chiqarilgan bazaviy retail media koʻrsatkichlari hisobotiga asoslanadi, uchinchi tomon tasdiqlovchilari sifatida esa IAS va Nielsen tomonidan sotib olinish jarayonidagi DoubleVerify kabi kompaniyalar muhokama qilinmoqda.

Реклама19 августа 2026 г.· 2 мин чтения
За последние пять лет сети retail media (RMN — платформы, на которых ритейлеры продают рекламу на собственном сайте и в приложении) развивались настолько стремительно, что маркетологам стало практически невозможно сравнивать эффективность разных платформ друг с другом. Чтобы решить эту проблему, Ассоциация национальных рекламодателей США (ANA) от имени своих членов разрабатывает руководство по стандартизации измерения retail media — с привлечением отзывов от таких крупных сетей, как Walmart, Albertsons и Target, хотя Amazon пока к процессу не присоединилась.
ANA готовит к публикации отчёт «Стандартизация измерения Retail Media», в котором содержится ряд рекомендаций о том, что бренды должны требовать от RMN до, во время и после расходования бюджета: независимое измерение и верификация третьей стороной, прозрачность методологии измерения и определений, внедрение стандартного 14-дневного «окна обратного отсчёта» (loopback window — период, за который учитываются результаты), более полный контекст эффективности помимо одних лишь привязанных продаж и, что самое главное, единое определение самого термина «результат» (outcome).
Подкомитет по retail media при Совете по лидерству в области измерения медиа ANA привлёк руководителей по медиа из более чем 40 брендов, включая Mondelez, PepsiCo, Hershey, Colgate-Palmolive, Clorox и Intel, рассказал Джейсон Трубовиц, исполнительный вице-президент организации по медиа и измерениям. После подготовки руководства ANA также обсудила его с рядом платформ RMN, включая Walmart Connect, CVS Media Edge, Instacart, Albertson's Media Collective, BJ's Media Edge и Roundel.
Джексон Базли, исполнительный вице-президент ANA по измерениям для маркетологов, так описал проблему: «Когда бренды пытаются сравнить результаты по разным сетям, это всё равно что сравнивать фиолетовый с бананом или с оценкой 9,7 звезды». По его словам, отклики от RMN в целом были положительными — общий вывод сводился к тому, что «здесь всё логично», хотя определённые практические сложности всё же остаются.
Лиз Роше, вице-президент по медиа и измерениям в Albertsons Media Collective, поддержала инициативу: «Стандартизация — это, безусловно, реально, но начинаться она должна с общей основы и приверженности прозрачности — вовсе не обязательно, чтобы каждая сеть работала абсолютно одинаково. Главное — чтобы рекламодатели понимали, как рассчитываются показатели», — сказала она. Инициатива опирается на базовый отчёт по метрикам retail media, выпущенный MRC и IAB в 2024 году, а в качестве независимых верификаторов третьей стороны обсуждаются такие компании, как IAS и Nielsen, включая DoubleVerify, которую сейчас приобретает IAS.