Bozor tadqiqoti18-avgust, 2026· 1 daqiqa o'qiladi
HarrisX va Allison Worldwide agentliklari o'tkazgan tadqiqotga ko'ra, Amazon va Nike AQShdagi Gen Alpha (2010-yildan keyin tug'ilgan) o'smirlar oilalarida eng ko'p afzal ko'rilgan brendlar hisoblanadi. Tadqiqot 13–16 yoshdagi 705 nafar o'smir va 750 nafar ota-onadan olingan so'rov natijalariga asoslangan bo'lib, xato chegarasi +/- 2,5 foizni tashkil etadi.
Oziq-ovqat brendlari orasida McDonald's yetakchilik qilib, ham o'smirlar, ham ota-onalar reytingida uchinchi o'rinni egallagan, biroq faqat o'smirlar orasida Chick-fil-A ikkinchi o'ringa chiqqan. Walmart umumiy reytingda to'rtinchi o'rinda bo'lsa-da, ayniqsa onalar orasidagi kuchli ko'rsatkichi tufayli ota-onalar orasida birinchi o'rinni egallagan.
Tadqiqot ota-onalarning brend tanlovidagi ta'sirini ham o'lchagan: o'smirlarning 80 foizi ota-onalari ularning brend afzalliklariga ta'sir qilishini tan olgan, bunda onalar (73 foiz) otalarga (58 foiz) qaraganda ko'proq ta'sirchan ekanligi aniqlangan. Munosabat ikki tomonlama — so'rovda ishtirok etgan ota-onalarning 91 foizi ularning o'smir farzandlari o'z brend tanlovlariga ta'sir qilishini aytgan, bu boshqa har qanday omildan yuqori ko'rsatkich.
Ba'zi brendlar o'smirlar ta'siri bilan ayniqsa kuchli bog'liq: Sephora va E.l.f. Cosmetics uchun ota-onalar xaridining deyarli to'rtdan uch qismi aynan o'smirlar tashabbusi bilan amalga oshirilgan. Qizlar o'g'il bolalarga qaraganda ota-onalar xaridiga ko'proq ta'sir qiladi — mos ravishda 67 foiz va 59 foiz.
Platformalar bo'yicha ham segmentatsiya sezilarli: TikTok (42 foiz) va Pinterest (19 foiz) o'smir qizlar uchun, YouTube esa o'smir o'g'il bolalar (35 foiz) va otalar (32 foiz) uchun eng muhim platforma hisoblanadi, Facebook esa onalar orasida (24 foiz) yetakchi. Allison Worldwide'ning Shimoliy Amerika bo'yicha bosh direktori Enn Kolayakovoning ta'kidlashicha, "Gen Alpha o'smirlar qaysi brendni yoqtirishini shakllantirishda ona — istalgan ijtimoiy tarmoq, kontent yaratuvchi yoki mashhur shaxsdan ham ko'proq ta'sirchan" va bu oilaviy strategiyani e'tiborsiz qoldiruvchi brendlar erta imkoniyatni boy berishi mumkin.

Amazon и Nike — самые популярные бренды в семьях подростков поколения Альфа
Согласно исследованию агентств HarrisX и Allison Worldwide, Amazon и Nike — самые предпочитаемые бренды в американских семьях с подростками поколения Альфа (родившимися после 2010 года). Опрос охватил 705 подростков в возрасте 13–16 лет и 750 родителей, погрешность составляет +/- 2,5%.
Среди продуктовых брендов лидирует McDonald's, занявший третье место как в рейтинге подростков, так и в рейтинге родителей, тогда как среди одних только подростков на второе место вышла Chick-fil-A. Walmart, занявший четвёртое место в общем рейтинге, вышел на первое место среди родителей — во многом благодаря особенно высоким показателям среди мам.
Исследование также оценило влияние родителей на выбор бренда: 80% подростков признали, что родители влияют на их предпочтения, при этом матери (73%) оказались более влиятельны, чем отцы (58%). Влияние взаимно — 91% опрошенных родителей заявили, что их дети-подростки влияют на их собственный выбор бренда, и это самый высокий показатель среди всех факторов.
Некоторые бренды особенно тесно связаны с влиянием подростков: почти три четверти покупок родителей в Sephora и E.l.f. Cosmetics были инициированы именно подростками. Девочки влияют на покупки родителей сильнее, чем мальчики, — 67% против 59% соответственно.
Заметна и сегментация по платформам: TikTok (42%) и Pinterest (19%) наиболее значимы для девочек-подростков, YouTube — для мальчиков-подростков (35%) и отцов (32%), а Facebook лидирует среди мам (24%). Энн Колаяковоне, генеральный директор Allison Worldwide по Северной Америке, отмечает: «В формировании брендовых предпочтений подростков поколения Альфа мать влияет сильнее, чем любая социальная сеть, автор контента или знаменитость», и добавляет, что бренды, игнорирующие эту семейную динамику, рискуют упустить возможность на раннем этапе.