Raqamli bozorlarda AI mahsulotlar ko'paymoqda, ammo xaridorlar hamon inson qo'li tekkanini afzal ko'rmoqda
Iste'molchilar onlayn bozorlardagi "AI axlati"dan (AI slop — sifatsiz, ommaviy ravishda yaratilgan sun'iy kontent) charchay boshladi, va kompaniyalar buni endi sezmoqda. Taxminan bir yil oldin onlayn 3D-model bozori CGTrader dizaynerlarga o'zlari chizgan raqamli modellar bilan bir qatorda AI tomonidan yaratilgan mahsulotlarni ham platformada sotishga ruxsat berdi. Saytda ikki milliondan ortiq 3D-model sotuvda bo'lib, ular arxitektorlar, video prodyuserlar, o'yin dizaynerlari va boshqa ijodkorlar uchun mahsulot yaratishning asosiy tarkibiy qismi hisoblanadi.
Biroq CGTrader'ning tajribasi shuni ko'rsatdiki, katalogda AI mahsulotlari ko'payishi texnologiyaning ommalashuvini kafolatlamaydi — va xaridorlar nega hamon inson qo'li bilan yaratilgan mahsulotni afzal ko'rishini yaqqol namoyish etadi. Kompaniyaning so'nggi hisobotiga ko'ra, platformaga yuklangan har olti modeldan biri sun'iy intellekt tomonidan yaratilgan bo'lsa-da, bu mahsulotlar umumiy daromadning atigi 90 dollaridan 1 dollarini, ya'ni sotuvning bor-yo'g'i 2,6 foizini tashkil etdi.
"AI katalogga tez kirib kelmoqda, ammo xaridorlar hali unga pul to'lashga shoshilmayapti", — deyiladi hisobotda. 2025-yil iyun bilan 2026-yil may oralig'idagi savdo ma'lumotlariga asoslangan hisobotda shuningdek CGTrader mijozlarining atigi 5 foizi AI modelni sinab ko'rib, undan qoniqqani, 20 foizi esa sinab ko'rib, mahsulotni yetarli sifatsiz deb topgani aniqlangan.
CGTrader bosh direktori Daliya Lasayte kompaniya mijozlarining AI takliflaridan nega yuz o'girayotgani sababini aniq izohlaydi: ular AI'ni yomon ko'rishmaydi — shunchaki inson taklif qilgan narsani ko'proq qadrlashadi, chunki inson, oddiygina aytganda, ko'proq sifatli mahsulot yaratadi. "Xaridorlar bozorda xarid qilayotganda haqiqatan yuqori sifat izlashadi. Va natijada ular, hech bo'lmaganda hozircha, inson tomonidan yaratilgan 3D-modellarni afzal ko'rishga moyil", — dedi Lasayte Fortune jurnaliga.
AI qabul qilinishi ortib borar ekan, iste'molchilarning bu texnologiyaga, ayniqsa uning ijodiy sohalardagi qo'llanilishiga bo'lgan munosabati tobora chigallashib bormoqda. 2025-yilda Stenford universiteti o'tkazgan tadqiqotda ishtirokchilarga AI va inson tomonidan yaratilgan mahsulotlar mavjud bo'lgan onlayn bozorga kirish imkoni berilganda, ular tizimli ravishda inson mahsulotini afzal ko'rishgani aniqlangan — bu CGTrader'ning haqiqiy bozor ma'lumotlari bilan ham bevosita mos keladi.

Потребители начали уставать от «ИИ-мусора» (AI slop — некачественного, массово сгенерированного искусственного контента) на онлайн-площадках, и компании это уже чувствуют. Около года назад маркетплейс 3D-моделей CGTrader разрешил дизайнерам продавать на платформе созданные ИИ товары наравне с моделями, нарисованными вручную. На сайте выставлено более двух миллионов 3D-моделей — базового строительного материала для архитекторов, видеопродюсеров, гейм-дизайнеров и других творческих специалистов.
Однако опыт CGTrader показал, что рост числа ИИ-товаров в каталоге вовсе не гарантирует популярности технологии — и наглядно объясняет, почему покупатели по-прежнему предпочитают сделанное человеком. Согласно последнему отчёту компании, хотя каждая шестая загруженная на платформу модель создана искусственным интеллектом, на такие товары пришёлся лишь 1 доллар из каждых 90 общего дохода — то есть всего 2,6% продаж.
«ИИ быстро наполняет каталог, но покупатели пока не спешат за него платить», — говорится в отчёте. По данным о продажах за период с июня 2025 по май 2026 года, лишь 5% клиентов CGTrader попробовали ИИ-модель и остались довольны, тогда как 20% попробовали и сочли товар недостаточно качественным.
Генеральный директор CGTrader Далия Ласайте прямо объясняет, почему клиенты компании отворачиваются от ИИ-предложений: они не испытывают к ИИ неприязни — просто больше ценят то, что предложил человек, потому что человек, попросту говоря, создаёт более качественный продукт. «Покупая на маркетплейсе, покупатели действительно ищут высокое качество. И в итоге они, по крайней мере пока, склонны отдавать предпочтение 3D-моделям, созданным человеком», — сказала Ласайте журналу Fortune.
По мере того как ИИ находит всё более широкое применение, отношение потребителей к этой технологии — особенно к её использованию в творческих сферах — становится всё более неоднозначным. В исследовании Стэнфордского университета 2025 года участникам открыли доступ к онлайн-площадке с товарами, созданными и ИИ, и людьми, — и они систематически отдавали предпочтение человеческой работе, что напрямую совпадает и с реальными рыночными данными CGTrader.